Hot Wheels Unleashed – rýchle preteky s autíčkami od Mattela

Malé angličáky, veľké rýchlosti a nezabudnuteľné trate, to je hravý koncept pre Hot Wheels Unleashed s bohatou licenciou.

Naše hodnotenie

70%
0 100

Výhody

  • skvelý pocit z rýchlosti a súperenia
  • dobré ovládanie sa ľahko učíte
  • desiatky štýlových autíčok
  • slušný mód kariéry a solídna mapa s pretekmi
  • rýchla grafika podporuje atmosféru

Nevýhody

  • prostredia tratí sa po čase zunujú
  • po čase podobná hrateľnosť, málo módov
  • online mód len s pár možnosťami

Jednou vetou

Hot Wheels Unleashed dodá rýchle preteky podľa očakávaní, akurát by uživil ešte viac tratí či väčšiu pestrosť hry.

Na trhu sú rôzne pretekárske hry. Niektoré sa snažia verne simulovať Formulu 1 či rally, iné stavia na kopu moderných tátošov a arkádové preteky alebo sú tu série ako Forza Horizon, ktoré venujú energiu veľkému svetu a vašej voľnosti.

Hot Wheels Unleashed majú najbližšie k arkádovým pretekom zo svojej povahy. Do zápolenia totiž nasadia krpaté angličáky v rozličných prostrediach: kuchynské stoly, obývačky, detské izby, aj fantastické prostredia plné klopených dráh, 360-stupňových loop elementov a nejakých pascí. Aby sa hra neopozerala rýchlo, inšpirujú sa autori aj rôznymi filmami či predlohami.

ZDROJ | Microsoft

Rýchle preteky ako málokedy

Jazdný model je podľa očakávaní rýchly, bláznivý a realistický pre autíčka. Akcelerujete veľmi rýchlo a brzdíte len občas. Sú tu drsné zákruty, trať sa často stráca, prídu skokanské mostíky a neraz budete jazdiť aj dole hlavou. Rýchlosť je prvoradá a zvýšiť si ju môžete cez turbo alebo objavíte, že čím viac driftujete, tým častejšie sa nabíja ukazovateľ na vlastné turbo (inak sú turbo plošiny na trati, na ktoré treba jednoducho nabehnúť).

Kvôli tomu asi budete brzdiť častejšie ako by ste plánovali – motivácia je dobre vložená. A do toho sa objaví občas drzý súper, pasca alebo plošina ako z inej hry. Trate sú pomerne krátke, skôr sa jazdí na viaceré kolá – na prvý raz sa čosi naučíte, druhý raz si trať osvojíte a v treťom kole už môžete ísť na istotu.

ZDROJ | Microsoft

Tratí je dosť, sú rozložené do prostredí ako domácnosť, knižnica, univerzita, garáž, stavba i skatepark. Je tu priestor pre interiéry i exteriéry, ale relatívne rýchlo sa zunujú. Autori sa ich snažia oživiť nečakanými momentmi – niekedy visíte na mrakodrape či robíte loopy v skateparku, ale grafika sa postupne zunuje. To už sú zábavnejšie pasce – pavúk na vás pľuje pavučinu, drak zase oheň a hoci si hovoríte, že na lacný trik nenaletíte, v záplave pretekov sa to neraz stane. K tratiam patrí aj pár bossov, ale autori s nimi robia len sporadicky. Občas si ich zopakujete, ale skôr pre vlastné chyby.

Veľa áut a bohatá kariéra

V hre je viac ako 60 áut, čo dáva opäť možnosti pre fantáziu autorov a licencie. Takže jednak sú tu Hot Wheels angličáky rôzneho druhu, klasické autíčka ako Fiat 500, aj známe „bouráky“ ako KITT, Batmobil, dodávka z Ninja korytnačiek či DeLorean z Návratu do budúcnosti. K niektorým prídete skôr, iné si musíte získať cez jazdenie v hre alebo automat, do ktorého sa hádžu herné mince. Po zisku príde ďalšia fáza hry, kedy ich postupne skúšate a hľadáte svojho favorita na rýchle hry či kampaň.

ZDROJ | Microsoft

Hot Wheels Unleashed majú viaceré módy, kde môžete pretekať: rýchlu hru, kariéru, multiplayer pre dvoch v obývačke aj online. Rýchla hra vám umožní odskúšať nové tátoše či trate, ale najviac času sa dá stráviť v kariére. Tá má zaujímavý formát, keď vás pošle na mapu mesta. Na ňu prídete s ikonkou a postupne sa dostávate k jednotlivým pretekom. Každá ikona reprezentuje podujatie a rýchlo sa vám otvoria možnosti, takže si môžete vybrať, ktoré si chcete vyskúšať, absolvovať útok na prvé miesta a potom ísť ďalej. Cieľom je samozrejme prejsť celú mapu, ale je na vás, v akom poradí si tie výzvy užijete a čo získate.

V zásade sú tri typy pretekov. Klasických pretekov na tri kolá je najviac (cez 50), časoviek cca 30 a naháňate v nich stanovený čas viac ako samotné umiestnenie. Potom je tu päť pretekov s bossmi na náročnejších tratiach. O pozornosť sa hlási aj pár tajných pretekov, na ktoré sa musíte nadrieť a splniť isté podmienky: s konkrétnym autom vyhrať konkrétne preteky a pod. Takže necelá stovka pretekov a podľa obtiažnosti i vlastného elánu môžete tráviť v hre slušné hodiny.

ZDROJ | Microsoft

Mapa vám dáva výhodu, že nemusí ísť v konkrétnom poradí ako v iných hrách s kariérou a navyše je trochu interaktívnejšia ako iba výber pretekov v kalendári či nejakej dielni s manažérmi. Osobne som si užíval kariéru a mapu v dávkach – hra po čase kvôli prostrediam či menším počtom konceptov príde do monotónnejšieho režimu. Ale našťastie element náhody či súperov vás drží v strehu.

Čo nenájdete, to si vytvoríte

Napokon je tu ešte jedna záľuba pre hráčov: editory. S jedným si môžete tvoriť dizajn áut alebo skúsiť modifikovať niečo existujúce. Druhý editor vám dáva väčšie možnosti, lebo sa dajú tvoriť celé trate. Na to, aby ste mohli skladať a tvoriť trate, potrebujete jednotlivé časti a dieliky, ktoré však získate za hranie – hra vás priamo motivuje, aby ste mali najprv odjazdené desiatky tratí a až potom sa pustili do vlastných.

To má istú výhodu, že spoznáte dizajn existujúcich, ale na druhej strane nemôžete začať stavať hneď v prvých hodinách. Na druhej strane, čím ste ďalej a absolvujete viac prostredí, tým viac možností pribudne v editore. Takže štruktúra hry je v tom smere pochopiteľná.

ZDROJ | Microsoft

Po grafickej stránke doručí Hot Wheels Unleashed adekvátnu hru. Recenzovaná Xbox Series X verzia núka rýchle jazdy, solídne modely, ale Hot Wheels sa nesnažia o fotorealistickú grafiku, skôr rýchlejší framerate a ten ľahko doceníte.

Čo by mohli byť na hre lepšie? Možno ešte bohatšia kariéra, viac prostredí a módov? Ale ak si beriete vhodné očakávania, že si užijete s angličákmi rýchle preteky ako za mlada, hra ich viac-menej splní.

Distribútor: Milestone
Cena: 50 EUR

Komentáre k článku