Harman Kardon Onyx Studio 7 je opäť o kus lepší

Ak hľadáte Bluetooth reproduktor s nadčasovým dizajnom a kvalitným zvukom, ste tu správne. Harman Kardon Onyx Studio 7 ponúka pomerne veľký výkon či vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku.

Naše hodnotenie

91%
0 100

Výhody

  • nádherný dizajn
  • výborný zvuk aj vďaka dvom tweetrom
  • 8-hodinová výdrž na jedno nabitie

Nevýhody

  • nemá certifikát odolnosti IPX7
  • starší Bluetooth 4.2

Jednou vetou

8-hodinová výdrž na jedno nabitie umožní vziať so sebou tento trendový reproduktor všade tam, kde potrebujete. Oproti predchádzajúcej generácii pribudol druhý výškový reproduktor, Bluetooth je tu stále len vo verzii 4.2.

Na obrázkoch to síce tak nevyzerá, ale Onyx Studio 7 nie je drobné zariadenie. To v prípade reproduktora nie je na škodu, práve naopak, sľubuje slušný zvuk a poctivé spracovanie. Hmotnosť škatule potvrdzuje, že rozhodne nepôjde o lacný plastový aušus. Je to proste dielo prémiového výrobcu, o čom vás presvedčí od kúpy až po používanie.

Ako ste sa dovtípili, ide už o siedmu generáciu reproduktora, čo znamená len jedno – zákazníci tento produkt milujú. Oproti Onyx Studio 6 vidíme mierny dizajnový posun. Predchádzajúca verzia bola viac v retro štýle, v čom pokračuje aj sedmička, akurát je trochu modernejšia. Vkusne kombinuje retro so súčasnými trendmi.

Napríklad z rukoväte, ktorá tvorila súčasť konštrukcie sa stala výrazná nadstavba plniaca funkciu stojanu i akéhosi nárazníka. Elegantná hliníková rukoväť môže zabrániť nechcenému poškodeniu látkového poťahu reproduktora.

Ak si porovnáme parametre s Onyx Studio 6, tak zistíme, že vstavaná batéria má o 33 mAh väčšiu kapacitu, výrobca však stále tvrdošijne používa zastaralý Bluetooth 4.2. Pri počúvaní hudby to vôbec neprekáža, no pri sledovaní filmov, alebo hraní hier občas môžete zaregistrovať mierne oneskorenie.

 

Zaujímavé je, že novinka neponúka certifikát odolnosti IPX7. Momentálne tak ostáva Onyx Studio 6 ako jediný model tejto série s odolnosťou voči vode.

Onyx Studio 6 Onyx Studio 7
Bluetooth 4.2 4.2
Batéria 3 283 mAh 3 250 mAh
Výkon (RMS) 50 W 50 W
Frekvenčný rozsah 50 – 20 000 Hz 50 – 20 000 Hz
Rozmery 291 x 128 x 284 268 x 159 x 300 mm
Hmotnosť 2,94 kg 3,3 kg
Odolnosť IPX7
Cena 249 € 279 €

Dizajn je čistý, minimalistický, no stále veľmi nápaditý. V prednej časti sú elegantne umiestnené ovládacie tlačidlá, v strede je dvojfarebná LED dióda, ktorá signalizuje zapnutý reproduktor, párovanie, či pripojenie na elektrickú sieť.

V zadnej časti nájdete trojicu konektorov. Prvý je nesmrteľný 3,5 mm audio konektor, v strede štandardný DC port a posledný moderný USB-C port určený pre servisné zásahy. Ani teraz tu nenájdeme ethernetový port RJ45, či nebodaj priechodný HDMI port.

Ako hrá Onyx Studio 7?

Zvuk ide ruka v ruke s originálnym a vydareným dizajnom, o to predsa v tomto prípade ide. Reproduktor ponúka vyrovnaný  zvuk, v ktorom sa nestratia výšky, ani stredy, ktoré bývajú častou Achillovou pätou. Basové tóny sú na môj vkus mierne v popredí, ale nie je to nič rušivé – a samozrejme, záleží nad štýlom, ktorý preferujete. Iný pohľad na basy má hiphoper a iný milovník klasiky. Kvalita zvuku je však na veľmi vysokej úrovni, a to je dobre!

Čo sa týka výkonu, tak tomu nie je čo vytýkať. Harman Kardon udáva celkový výkon 50 W RMS pri napájaní z elektrickej siete. Pravdaže, ak budete využívať vstavanú batériu, výkon bude nižší. Výdrž na jedno nabitie má byť 8 hodín, moje skúsenosti pri počúvaní zhruba na 40 % hlasitosti to potvrdzujú. Oproti starším generáciám získal Onyx jeden výškový reproduktor navyše. Woofer je umiestnený v spodnej časti v strede, tweetre sú umiestnené po stranách hore.

Reproduktor nemá vlastnú aplikáciu, takže si musíte vystačiť s univerzálnou Harman Kardon Remote (Android, iOS), alebo s tým, čo vám smartfón, príp. iný zdroj zvuku ponúka. Vďaka 3,5 mm jacku si môžete hudbu vypočuť aj zo starších zariadení, napríklad aj z iPodu Classic, ako vidíte na obrázku.

Verdikt

Najnovšia generácia Onyx Studio 7 potvrdzuje to, čo sme pri tomto podarenom reproduktore vedeli – môžete ho používať ako audio spoločníka v obývacej izbe, vziať ako partnera do kuchyne či na terasu a určite si ho zamilujú aj tínedžeri. Využitie nájde aj ako soundbar pri sledovaní televízora. Harman Kardon síce stále tvrdošijne používa Bluetooth 4.2, ale v konečnom dôsledku to na hudbu nemá žiaden vplyv.

To podstatné ostáva – vynikajúci zvuk a nezameniteľný dizajn. Reproduktor, aj keď stratil odolnosť IPX7, využijete nielen v interiéri, ale môžete si ho vziať so sebou. Ozvučí naozaj veľkú plochu a vaše obľúbené songy nezaniknú ani počas hlučnej grilovačky. Ak si kúpite ešte jeden Onyx Studio 7, môžete z dvoch reproduktorov urobiť pôsobivé a výkonné stereo.

Reproduktor sa na Slovensku predáva najmä u Apple predajcov za 279 €, dostupný je v troch farebných prevedeniach (čierny, sivý a modrý). Novinka Harman Kardon Onyx Studio 7 získava aj naše ocenenie:

Harman Kardon Onyx Studio 7

Cena 279 €
Veľkosť
26,8 (š) x 15,95 (h) x 30,25 (v) cm, 3,295 kg
Hardvér
Aktívny reproduktor 50 W RMS (woofer 1 x 120 mm, 2 x 25 mm tweeter), frekvenčná charakteristika 50 - 20 000 Hz, odstup signál/šum 80 dB, Bluetooth 4.2, 3,5 mm audio konektor, 3,6 V/11,7 Wh Li-po batéria s kapacitou 3 250 mAh.
Softvér
Harman Kardon Remote (Android, iOS)
Cena
279 €

Komentáre k článku