Haibike SDURO HardNine 7.0 2017 – perfektný elektrobicykel s novým motorom

Haibike opäť nesklamal a inžinieri z Nemecka ponúkajú prvotriedny dizajn, kvalitné spracovanie a nové funkcie do už tak dokonalého systému. Čo viac si želať.

Naše hodnotenie

98%
0 100

Výhody

  • Perfektný Yamaha PW-X motor
  • Nový mód EXPW

Nevýhody

  • Problém s rozbiehaním do kopca
  • Stále vysoká cena

Jednou vetou

Napriek vyššej cene by som pri Haibike SDURO HardNine 7.0 2017 dvakrát nerozmýšľal, keďže sa jedná o to najlepšie čo trh s horskými elektro-bicyklami tento rok ponúka.

Vyskúšali sme nový perfektný bicykel s parádnym motorom Yamaha PW-X. Ako dopadol Haibike SDURO HardNine 7.0 2017 v našom teste? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Zvláštny daždivý máj vystriedali júnové a júlové horúčavy, kedy sme mali možnosť vyskúšať si poslednú novinku z dielne nemeckého Haibike. Elektro-bicykel disponuje množstvom noviniek, ktoré prekonávajú minuloročný model.

Začneme dizajnom, ktorý sa skutočne podaril. Svietiaci limetkový bicykel vám bude každý obdivovať. 29″ kolesá sú vhodné do každého terénu a svojou hrúbkou pripomínajú populárne Fat Bike bicykle. Nechýba kvalitné predné odpruženie, ktoré si prepínate priamo na vidlici bicykla. Škoda, že vývojári neimplementovali prepínanie priamo na riadidlá.

Pozrite siHaibike SDURO HardNine 6.0 2017 – lesné cesty, traste sa!

Čo sa týka bŕzd, o okamžitú reakciu na brzdenie sa stará kvalitný systém hydraulických kotúčových bŕzd Magura MT4. O prvotriedne prevody sa stará prehadzovačka Shimano Deore XT M786 Shadow Plus s 20 prevodmi.

Samotný informačný systém vás už tradične informuje o dojazde, stave batérie, krútiacom momente, okamžitej, priemernej a maximálnej rýchlosti, počte najazdených kilometrov a hlavne o aktuálnej úrovni podpory. Menšou kozmetickou úpravou je svietiace logo Haibike, ktoré svieti rôznymi farbami podľa aktuálneho režimu podpory.

Tohtoročnou novinkou je informačný displej Yamaha LCD, ktorý tentokrát integrovali priamo do rámu bicykla, takže je jeho plnohodnotnou súčasťou. Ovládanie funguje už klasicky cez konzolu na ľavej časti riadidiel. Menšou nevýhodou je nepraktické umiestnenie tlačidla select, ktoré nájdete v prednej časti, ktorá však nie je vidno. Okrem toho na konzole nájdete už tradične asistenčný pohon pri tlačení bicykla a dve šípky na prepínanie módov.

Pozrite siHaibike XDURO Urban 28 2015 – rýchlik určený do mesta

Pokračujeme hlavnou novinkou a to motorom Yamaha PW-X. Výhoda Yamaha motorov je, že sú lacnejšie než konkurencia Bosch, ktorá väčšinou dodáva motory pre Haibike. Samozrejme nižšia cena znamená aj niekoľko nevýhod oproti Bosch ako napríklad vyššia hmotnosť či možnosť displeja s navigáciou, no to už je na iný článok.

Nový motor PW-X sa môže pochváliť nižšou hmotnosťou a to takmer o 400 gramov nižšou než predchádzajúci model PW. Pri elektro-bicykloch, ktoré vážia 20 kg+ je tak každé zníženie celkovej hmotnosti výhodou.

Motor je po všetkých stránkach vylepšený. Oceníte najmä vylepšený Zero Cadence System, ktorý vám pomôže už od prvého zašliapnutia do pedálu. Touto funkciou už disponovali aj predchádzajúce modely, no Haibike SDURO HardNine 7.0 2017 ju ešte vylepšil k dokonalosti.

Pozrite siHaibike XDURO FatSix 2015 – traktorový bicykel na vybláznenie

Z pohľadu maximálnej rýchlosti je už tradične motor nastavený na obmedzenie 25-26 km/h, pri ktorých sa asistencia vypína a musíte sa spoliehať na svoje nohy. Nevýhodou, ktorú som spozoroval pri všetkých doteraz testovaných elektro-bicykloch je rozbiehanie sa do kopca, kedy pri vyššom prevode takmer nemáte šancu rozbehnúť ťažký bicykel. Rovnako to platí aj pri Haibike SDURO HardNine 7.0 2017.

Zaujímavosťou je až 20 rýchlostí (2×10), čo nebýva u elektro-bicyklov zvykom. Hlavnou praktickou novinkou, ktorú si ihneď všimnete, je pridaný režim podpory. Okrem štandardu Eco+, Eco, Standard a High sa môžete tešiť na novú výkonnejšiu podporu v podobe módu EXPW. Nechýba samozrejme možnosť si elektro-pohon vypnúť, čo však pri hmotnosti bicykla prevyšujúcej 20 kilogramov neodporúčame.

Čo sa týka batérie, počas môjho týždenného testovania som musel bicykel nabíjať 2x, čo sa môže zdať niekomu veľa, no jazdil som takmer výhradne na najvyššom móde EXPW. Mimochodom, ak by sme mód mali prepočítať na percentá, o koľko sa zvýši sila cyklistu, EXPW dosahuje až 320 %.

Pozrite siHaibike SDURO FullNine SL 2016 – dokonalý e-bike

Pri tomto móde môžeme povedať, že máte pocit, akoby ste na bicykli išli traja. Samotná 500 Wh batéria sa nabíja približne 3-4 hodiny a jej umiestnenie je už tradične v strednej časti rámu s možnosťou jej zamknutia na kľúč. Niekomu sa možno viac páči integrácia do vnútra rámu, no na druhej strane je takéto spracovanie problematické pri nabíjaní, keďže nemôžete batériu vybrať.

Celkový pocit z jazdy je ako vždy perfektný, obzvlášť s novým motorom, s ktorým sa cítite ešte rýchlejší. Haibike SDURO HardNine 7.0 2017 je svižný kúsok, s ktorým keď sa rozbehnete, nebudete chcieť zastaviť. Napriek tomu, že má najvyšší mód EXPW väčšiu spotrebu, budete ho mať neustále zapnutý, keďže pri tomto móde oveľa rýchlejšie dosiahnete rýchlosť 25-30 km/h. Či už sa chystáte do lesa alebo budete jazdiť po cestách, s týmto bicyklom budete všade prvý.

Cena 3 599 eur môže niekomu prísť prestrelená, no testovali sme už aj drahšie kúsky a keď zoberiete do úvahy, že na tomto parádnom bicykli môžete jazdiť nielen po horách ale aj do práce, nemusíte príliš rozmýšľať.

Haibike SDURO HardNine 7.0 2017 je svižným a štýlovým doplnkom do nemeckej rodiny Haibike. Osobne musím uznať, že sa jedná o jeden z najlepších elektro-bicyklov, ktoré som mal možnosť testovať a pre rok 2017 považujem Haibike SDURO HardNine 7.0 2017 za TOP model.

 

Komentáre k článku