GRID Legends nalial dramatický príbeh do pretekárskej hry

ZDROJ | Steam

Etablovaná séria získava nový nádych vďaka zahrnutiu príbehu ako z filmu.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • príbeh funguje a výborne delí hru i napätie
  • rozmanitá kariéra
  • rozličné druhy pretekov
  • zábavný jazdný model na triky i akciu
  • solídna ponuka áut i tratí
  • PS5 verzia s načítavaním dát i DualSense

Nevýhody

  • menej módov
  • niektoré časti príbehu

Jednou vetou

GRID Legends dobre miešajú životný príbeh nováčika v etablovanej stajni i mód kariéry.

Najnovší diel série GRID prišiel z dielne Codemasters, ale distribúciu už zastrešil nový majiteľ. Vznikli teda prirodzene otázky, či sa náhodou nepretaví novinka na kópiu Need for Speed. No bolo by predčasné čakať, že sa pár mesiacov po transakcii bude meniť povaha hry. Codemasters nám predstavujú osvedčený titul s pár obmenami, hoci distribuuje už po novom EA.

I keď samotná myšlienka, že automobilová hra s naháňačkami na tátošoch bude mať aj sprievodný príbeh nie je vlastne Electronic Arts vôbec cudzia. Viackrát sa o tom pokúšali práve v Need for Speed sérii a dopadlo to rozpačito – béčkový príbeh bol vkliesnený do jázd, obstojné herecké výkony nesvedčili hre, od ktorej mali hráči predsa len väčšie očakávania. Časy áčkovej produkcie vo videohrách sa minuli koncom 90. rokov, keď sa menší herci z Hollywoodu (vrátane Luka Skywalkera, ehm, Marka Hamilla) volali do nejedného titulu.

ZDROJ | Steam

Keď je príbeh hlavná porcia hry

V GRID Legends to funguje nasledovne. Príbeh je epicentrom hry, ale len čo prejdete jeho prvú kapitolu, máte na výber, či budete v ňom pokračovať alebo si doprajete vlastnú kariéru. Osobne odporúčam zistiť čo sa to v stajni Seneca stalo a dopriať si celý dej. V tomto rozprávaní spoznáte viaceré postavy: šéfa stajne, eso v podobe technického riaditeľa, aj iných jazdcov. Vaša postava dostane označenie Driver (Jazdec) 22, nikdy ju nevidíte a na dianie sa pozeráte z vlastného pohľadu. Ostatné postavy sú odohrané a často animácie prejdú tak, že postava rozpráva do kamery určitý kúsok monológu. Niektoré scény sú pútavé, iné úmyselne vtipné a vybrané skôr do počtu. Od všetkých sa dá čakať minimálny rozvoj v deji, hra vám nevyzradí všetko hneď.

Dej štartuje obrovskou kolíziou na trati za dramatických okolností a spočiatku netušíte, prečo vznikla. Ale už prvá štvrtina príbehu vám dá indície – je za tým rivalita v tíme? Boj iných tímov? Alebo iné sprisahanie. Hra funguje tak, že vám pred každým pretekom pustí animáciu a po nej sa odohrá séria dialógov vedúca k jazde. Niektorí hráči možno budú šomrať, že hrdina nie je nikdy zobrazený, ale to ste vlastne vy a o to viac sa treba sústrediť na jednotlivé postavy, ich motivácie a ako sa pozicionujú v deji. Rozhodne ide o dobrý pokus, je na míle vzdialený Need for Speed akčným pretekom, ktoré chceli byť bližšie k sérii Rýchlo a zbesilo. Tu je skôr snaha ísť k životným či osobným príbehom.

Príbeh je rozdelený do 36 kapitol a to znamená tri tucty pretekov s rozmanitými cieľmi, ktoré zapadnú do scenára. Niekedy sa len treba ukázať, aby vás draftovali do tímu (a skončiť tak do 10. miesta). Inokedy je už dôležité poraziť konkrétneho pretekára, aby rástla rivalita. Alebo si zmerať sily s Yume, ktorá súťaží za tím Seneca ako vy (tiež kľúčová postava v deji). Porcia príbehu mení aj rozličné druhy a vozidlá pretekov.

A potom kariéra či vlastné preteky

Okrem príbehového jazdenia sa môžete tešiť na svoju kariéru, vytváranie vlastných pretekov či online jazdy. Ale aj tak odporúčam najprv príbeh, lebo pri jeho prechádzaní sa vám otvárajú autá či trate. Spôsob podobný iným hrám je prepojený na túto porciu – sčasti funguje príbeh aj ako tutoriál na rôzne formy pretekov. Nižšiu obtiažnosť zvládnu aj začiatočníci a získajú veľa vecí do hry.

Z ponuky druhov pretekov nájdete klasické pretekanie na okruhoch, kde sa cení najrýchlejší čas alebo určité umiestnenie. Alebo jazdíte na konkrétny čas v kole. Veľmi zaujímavým spôsobom preteku je eliminácia – na štartovacej čiare sú všetky vozidlá, ale postupne sa stanovujú limity a začne odpočet (napríklad 10 sekúnd). Keď sa naplní, posledné dve autá vypadnú. A o určitú chvíľu sa odpočet začne znova – a zas dvaja vypadnú. Takto sa zužuje slučka okolo finálnej skupiny jazdcov až kým neostane na trati posledné auto – ideálne vaše. Počas jazdy si zároveň všimnete, že sa vám rátajú aj body za presnú jazdy či zvládnutie zákrut, takže určité jazdy vám ocenia aj driftovanie a podobné triky.

Jazdný model je arkádový, čo môže byť pre mnohých hráčov vítaná zmena po simuláciách alebo aj čerstvom Gran Turismo 7 – tá hra je predsa len prísnejšia a autá sa správajú verne, žiadne vylomeniny v zákrutách tam nefungujú, ale tu sa o bláznivé šmyky môžete pokúsiť. Iste, ani tu nie je problém napáliť auto do bariéry či zvodidiel, dokonca si auto aj oškriete a budete musieť cvakať za poškodenie, ale udržíte sa aspoň na trati. Je tu však istá výnimka: keď sú na trati plošiny, ktoré vás vyšvihnú do vzduchu a zle na ne nadídete, končíte na streche alebo sa pretočíte aj do boku. Hra vám ukazuje ideálnu stopu a ráta body za jej dodržiavanie i krásne zvládanie zákrut či vyhýbanie sa kontaktu so súperom. Poškodenie nie je iba vizuálne, ak si nastavíte, môže mať aj dopad na vašu jazdu.

Napokon sa treba venovať aj súperom a AI. Umelá inteligencia protivníkov nie je nastavená márne – sleduje vaše jazdy a podľa obtiažnosti sa dokážete v niektorých pretekoch odpútať od nich aj na 5-10 sekúnd. Ale na iných sa vás držia ako kliešť a využívajú sami rôzne triky – niekedy vás nepustia vpred, inokedy vás ťuknú v zákrute. A beda ak je niekto označený ako Nemesis, vtedy si vás zapamätá a v danom preteku ide po krku.

ZDROJ | Steam

Na čom jazdíte a kde?

Počas hry si vyskúšate rozmanité druhy áut, čo prispieva k jej variabilite. Okrem tradičných športiakov máte šancu jazdiť aj na formulách, offroade, ťahačoch a špeciálnych vozidlách. Osobitou kapitolou sú elektroautá, ku ktorým sa viažu aj vlastné úlohy. Je tu viac ako 120 áut, čo je slušná nádielka.

Jazdiť budete na reálnych tratiach, kde zužitkujete svoje znalosti (Indianapolis, Red Bull Ring, Sepang), ale veľká časť sa odohráva aj v známych metropolách, kde sú však poskladané trate skôr fiktívne – obsahujú isté časti mesta a ich atmosféru, no verné kópie to nebudú, či ide o Moskvu, Londýn, Paríž, Dubaj i Yokohamu – tá ma oslovila zaujímavým pôdorysom, lebo jazdíte v prístavnej časti mesta okolo kontajnerov a lodí.

Skladba áut a tratí je vhodne poskladaná, takže sa nebudete nudiť v príbehu, kariére ani iných častiach hry. Recenzovaná PS5 verzia núka rýchlu grafiku, najmä načítavanie tratí za pár sekúnd poteší a aj prestrihy po ukončení preteku a odškrtávanie vývoja i zisku skúseností sú plynulé. Zvuk je na domácom kine kvalitný a aj DualSense ovládač sa snaží o jemné vibrácie najmä v zákrutách a dokreslí atmosféru.

ZDROJ | Steam

GRID Legends sú dobré preteky s arkádovým jazdným modelom i natočeným príbehom. Vhodne skladá tie očakávané pletky z tímov, jazdcov, pretekov a opäť núka niečo iné na rozbeh. Je síce náročné prísť týždeň pred či po Gran Turismo 7, ale rozhodne sa tu dajú stráviť pekné desiatky hodín.

Distribútor: Electronic Arts
Cena: 40 EUR

GRID Legends vyšiel 25. februára 2022 na PS5, PS4, Xbox Series, Xbox One a PC.

 

 

Komentáre k článku