Grand Theft Auto: The Trilogy – smutný návrat do kultových hier z pred 20 rokov

ZDROJ | Rockstar Games

Legendárna trilógia sa vrátila, no nie tak ako sme si predstavovali. Miesto kvalitného remaku sme sa dočkali zabugovaného, graficky katastrofálneho remastru.

Naše hodnotenie

50%
0 100

Výhody

  • Nostalgický návrat
  • Drobné vylepšenia (ovládanie, zbrane, mapy)
  • Zachované rádiá

Nevýhody

  • Odfláknuté grafické spracovanie
  • Množstvo bugov a padania hry
  • Nula pridaného obsahu

Jednou vetou

Iba máloktorá hra priniesla tento rok také sklamanie ako Grand Theft Auto: The Trilogy (The Definitive Edition).

Iba máloktorá herná séria definovala žáner a celý videoherný priemysel tak ako Grand Theft Auto. Kultové GTÁčko sa vracia ako remastrovaná trilógia po 20 rokoch.

Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto Vice City a Grand Theft Auto San Andreas. Tituly, ktoré spôsobili revolúciu v sandboxových hrách v otvorenom svete. Kým tieto hry vychádzali v rokoch 2001, 2002 a 2004 s 1-2 ročným odstupom, dnes na nový diel zo série Grand Theft Auta čakáme už viac ako 8 rokov a pokračovanie je stále v nedohľadne. Fanúšikovia tejto kontroverznej série sa preto musia uspokojiť s multiplayerom v poslednej časti Grand Theft Auto V alebo majú možnosť si pripomenúť staré časti. Pripomenúť ako pripomenúť…

Grand Theft Auto: San Andreas – The Definitive Edition

Grafický šok

Keď sa v lete začalo špekulovať o tom, že sa chystá remaster pôvodných hier, fanúšikovia sa nemohli dočkať prvých ukážok. Novinka bola graficky prerobená a beží na Unreal Engine. Po prvom a aj poslednom traileri však prišla studená sprcha. 20 rokov je skrátka 20 rokov a napriek tomu, že rozdiel je značný, vedeli by sme si predstaviť aj lepšie grafické spracovanie.

Stačí sa pozrieť na remake Mafie, ktorý po grafickej stránke vyšiel na jednotku. Je určite škoda, že sa štúdio nerozhodlo ísť radšej touto cestou. Grafický remaster vám bude najviac prekážať na herných postavách, ktoré síce už nie sú také hranaté a neforemné, no po 20 rokoch pôsobia aj v remastri groteskne a ich pohyby sú neprirodzené. Nezávislé mody od fanúšikov série vyzerajú lepšie, teda vyzerali, kým ich Rockstar nezakázal pred vydaním tejto trológie. Už vieme prečo.

Grand Theft Auto: San Andreas – The Definitive Edition

Spracovanie fyzických objektov ako áut či budov je už zvládnuté o niečo lepšie. Najlepší pocit z grafického spracovania budete mať zo svetelných efektov a výbuchov. Tie Unreal Engine zvláda dobre. Pri západoch slnka nad Liberty City či nočnými jazdami mestom na chvíľu zabudnete, že hráte 20 rokov starú hru. Potom však začne pršať a opäť zažijete studenú sprchu, doslova.

Grand Theft Auto III – The Definitive Edition
Grand Theft Auto III – The Definitive Edition

Grafický šok vás bude sprevádzať a prvých pár minút (možno aj dní) si skrátka budete musieť zvyknúť. Najviac to platí práve pri GTA III, ktorá zostarla z trilógie najmarkantnejšie. Pri slnečnom GTA Vice City bude už pocit z grafiky o niečo lepší a pri San Andreas už bude rozdiel citeľnejší. Napriek tomu tento prešľap sa autorom odpustiť nedá.

Grand Theft Auto: San Andreas – The Definitive Edition

Pozrite siTrilógiu Grand Theft Auto si čoskoro zahráme v úplne novej grafike

Príbehy majú stále čo ponúknuť

Hry však nie sú o grafike a pri remastroch to platí dvojnásobne. Posledná časť série Grand Theft Auto ponúkla komplexný príbeh s viacerými hlavnými postavami, niekoľkými koncami a rôznymi dejovými líniami. Napriek tomu staré GTÁčka ponúkajú stále kvalitný príbeh. Ten síce neponúka niekoľko línií, no je dobre napísaný, zábavný a pripomenie vám mnohé známe filmy 70., 80. a 90. rokov. Či už ide o Goodfellas, ktorým sa inšpirovali autori pri GTA III, filmy Scarface a Miami Vice pri Vice City a Boyz in the Hood a Casino pri San Adreas.

Claude Speed, Tommy Vercetti a Carl Johnson. To sú tri hlavné postavy, ktoré sa potykajú so zradou, snahou zarobiť peniaze a postupným rastom moci či mena v mestách Liberty City, Vice City a štáte San Andreas, ktoré odkazujú na New York, Miami a Kaliforniu.

Grand Theft Auto: San Andreas – The Definitive Edition

Pamätníci tejto hernej série si budú pamätať ikonické príbehové momenty a legendárne misie. Pre nich bude hranie trilógie popretkávané nostalgickými momentami. Či už ide o ničenie stánkov na čas v GTA III, náročnú misiu s modelovým vrtuľníkom z Vice City či motorková misia s Big Smokeom v San Andreas. Misie aj po 20 rokoch stále ponúkajú veľkú mieru zábavy a súčasne frustrácie.

Každá z troch hier ponúkne desiatky hodín príbehových misií, vedľajších aktivít či zberateľských predmetov. Nechýbajú vynovené trofeje a implementácia Social Clubu. Nič prevratné a nové však v trilógii nenájdete, čo je určite škoda, keďže doplnkový obsah by mohol tento spackaný remaster aspoň trochu zatraktívniť. Na druhej strane, pokiaľ vám ide o čistý nostalgický pocit z hrania, prekusnete aj tento fakt.

Grand Theft Auto: Vice City – The Definitive Edition

Pozrite siGrand Theft Auto V dosiahlo predaje 90 miliónov kusov!

Hlavné zmeny

Pýtate sa, čo autori zmenili okrem grafiky? V prvom rade je to ovládanie, ktoré je prispôsobené novým častiam. Pohyby sú o niečo prirodzenejšie aj keď nemôžeme povedať, že fyzika áut je vylepšená. Stále platí, že sa veľmi rýchlo viete prevrátiť čo má za následok, že vám vozidlo po pár sekundách vybuchne.

Grand Theft Auto III – The Definitive Edition

Zmenou prešlo aj strieľanie, čo považujeme za výrazný prvok. Kým v pôvodných častiach bolo strieľanie vyriešené nie úplne ideálne, v remastri dostanete klasický kurzor podobne ako v posedných dvoch častiach GTA. Zároveň dostanete lepší výber zbraní cez grafický inventár.

Grand Theft Auto III – The Definitive Edition

Zmenou prešla aj mapa a navigácia, čo platí najmä pre tretiu časť, kde pôvodná verzia bola neprehľadná. Čo sa týka rádií, určite vás poteší, že vo všetkých troch častiach sa zachovala prevažná časť kultových skladieb. Počas jazdy autom si tak budete užívať interpretov ako Kool & the Gang, Frankie Goes to Hollywood, Blondie či Toto. Chýbať bude však Michael Jackson, Ozzy Osbourne či Joe Cocker.

Grand Theft Auto III – The Definitive Edition

Pozrite siRockstar Games konečne ukázal Grand Theft Auto remaster trilógiu

Verdikt

Čo vlastne dostanete za 60 €? Graficky priemerný, občas padajúci (áno hra nám niekoľkokrát padla), značne zabugovaný, no príbehovo stále dobrý a hrateľnosťou stále zábavný nostalgický návrat do minulosti. Dokopy cez 300 rôznych misií, stovky zberateľských predmetov, otvorené mestá a arkádovú zábavu, kde sa miesto misií môžete zabávať naháňačkami s policajtmi.

Finálne hodnotenie samozrejme závisí aj od vášho vzťahu k tejto sérii. Napriek rastúcemu trendu neustálych remastrov starých hier, sme si novú trilógiu užili. Pokiaľ by sa však autori o 10 rokov zamýšľali urobiť ďalšiu prerábku, tentokrát by to už mohol byť plnohodnotný grafický remake. Túto tzv. Definitive Edition si skôr mohli odpustiť.

Grand Theft Auto: The Trilogy (The Definitive Edition) skrátka nerešpektuje úroveň celej série, ktorá sa vždy niesla v znamení dôrazu na kvalitu a prvotriedne spracovanie. Výsledok je viac ako smutný a stalo sa asi po prvýkrát, aby GTA získalo vo svete takéto nízke hodnotenie. Veríme, že si tieto hodnotenia autori zoberú k srdcu a nabudúce miesto zarábania zvolia už zabehnutý prístup známy z predchádzajúcich dielov.

Trilógia Grand Theft Auto: The Trilogy (The Definitive Edition) vyšla zatiaľ iba digitálne. Krabicová verzia vyjde oficiálne 7. decembra 2021.

Komentáre k článku