Garmin Varia – ako prežiť na bicykli aj v meste

ZDROJ | Garmin

Letná dovolenka na bicykli je úžasná vec. Na to, aby ste ju prežili v zdraví, budete potrebovať trochu šťastia a cykloradar Garmin Varia.

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • zvýšená bezpečnosť cyklistu
  • spárovanie s inými zariadeniami Garmin

Nevýhody

  • vyššia cena

Jednou vetou

Základná poučka o bezpečnosti cyklistu hovorí, že musíme byť videní a vidieť, no a presne tieto požiadavky Garmin Varia rieši.

Garmin Varia 9
ZDROJ | Garmin

Chýbajúce cyklochodníky, mizerné cesty s rozbitými krajnicami, slepí vodiči zaskočení drzou prítomnosťou ľudí s bicyklami na cestách – Slovensko. Vedeli ste, že 40% všetkých dopravných nehôd cyklistov je spôsobených kolíziou s vozidlom idúcim zozadu?

Pozrite siGarmin Varia Vision – náhľadový displej pre cyklistov

A s nástupom elektroáut, ktoré pri jazde nevydávajú takmer žiadny zvuk, to bude ešte o kus horšie. Spôsobov, ako prežiť s bikom na ceste, teda nie je mnoho. Jedným z tých najvymakanejších je jazdiť s cykloradarom.

Garmin Varia 1
ZDROJ | Garmin

Základná poučka o bezpečnosti cyklistu hovorí, že musíme byť videní a vidieť. Ideálne aj za seba. Presne tieto požiadavky testovaný Garmin Varia rieši. Základný princíp fungovania cykloradaru je celkom jednoduchý.

Na sedlovku si upevníte radar, ktorý nie je omnoho väčší, ako bežná blikačka, ten sníma priestor za vami a dokáže detekovať približujúce sa vozidlo až do vzdialenosti 140 metrov.

Radar je zároveň aj veľmi chytrým svetlom, ktoré zvýši intenzitu svietenia vždy, keď sa priblíži auto.
Radar je zároveň aj veľmi chytrým svetlom, ktoré zvýši intenzitu svietenia vždy, keď sa priblíži auto.ZDROJ | Garmin

Akonáhle zistí, že sa na vás rutí čokoľvek väčšie, ako iný bicykel, odosiela informáciu buď do jednoúčelovej zobrazovacej jednotky Varia Display Radar Unit (RDU), alebo ho dokonca viete spárovať aj s GPS cyklopočítačom Garmin Edge.

V tom prvom prípade sa signál z radaru mení na svetelnú bodku putujúcu v LEDkovom páse zobrazovacej jednotky od spodnej strany hore, teda v smere jazdy vás aj približujúceho sa auta.

Garmin Varia Radar 03
ZDROJ | Garmin

Svetelný bod presne kopíruje rýchlosť pohybu auta, pričom v najspodnejšej časti informačného pásu je od vás auto vzdialené tých 140 metrov, vďaka čomu dokážete veľmi dobre odhadnúť, ako ďaleko sa auto práve nachádza a úplne presne viete, kedy vás minie.

Pozrite siGarmin Edge 820 a Explorer 820 – vynovené duo pre cyklistov

RDU dokáže v jednej chvíli zobraziť až osem približujúcich sa vozidiel. V tom druhom prípade, teda ak namiesto RDU použijete cyklopočítač Garmin Edge, je pointa rovnaká, len forma sa mierne prispôsobuje displeju, ktorého primárnou úlohou je zobrazovať kopec iných dát.

Garmin Varia 4
ZDROJ | Garmin

V momente, keď sa približuje auto, tak sa na okrajoch displeja rozblikajú oranžové pásy a na pravej strane sa objavia bodky, ktoré sa posúvajú zospodu nahor úplne rovnako, ako pri RDU.

Jediný zásadný rozdiel je v tom, že kým jednoúčelová jednotka upozorňuje na autá iba vizuálne, tak Garmin Edge ponúka aj luxus akustických upozornení, teda zapípa, keď sa za vami objaví nejaká plechovica.

Pre úplnosť spomeniem ešte tretí spôsob zobrazovania dát z cykloradaru, a to pomocou náhľadového displeja Varia Vision, o ktorom som písal v samostatnej recenzii.

Garmin Varia 5
ZDROJ | Garmin

Keď už teda takto parádne vidíme za seba, môžeme pristúpiť k druhej časti bezpečnostnej formulky, pretože to, ako byť videní, rieši Varia úplne geniálne. Asi vám napadlo, že by bola škoda nevyužiť tú veľkosť a umiestnenie radaru na to, aby plnil aj funkciu zadného svetla. Máte pravdu.

Varia je vybavená ôsmimi vysokosvietivými LED-kami svietiaciami dozadu a dvomi po bokoch. Nič nezvyčajné, poviete si. Čo by ste však povedali na to, keby svetlo výrazne zvýšilo intenzitu svietenia vo chvíli, keď sa ku vám zozadu približuje auto?

Garmin Varia 8
ZDROJ | Garmin

Čo ak by svietilo a blikalo dosť intenzívne na to, aby vzbudilo pozornosť aj počas slnečného dňa? Podľa mňa úžasné riešenie, pretože ak vodiča dokáže niečo vytrhnúť z nepozornosti, tak je to blikajúce červené svetlo.

Séria Garmin Varia obsahuje niekoľko ďalších veľmi zaujímavých prvkov aktívnej bezpečnosti pre cyklistov, ako adaptívne predné svetlo, zadná blikačka s funkciou brzdového svetla a smeroviek. Samé super veci, o tých ale napíšem obšírnejšie niekedy na našom webe.

Garmin Varia 3
ZDROJ | Garmin

Nie je dôležité, akí ste cyklisti, alebo aký máte bike, ak jazdíte pomedzi autá, tak riskujete. Cykloradar vám môže zachrániť život. Tento od Garminu sa vydaril. Zaplatíte zaň 299 €. Ešte váhate?

Garmin Varia 7
ZDROJ | Garmin

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku