Fitbit Versa – elegantná a dostupná alternatíva k Apple Watch

Fitbit si získal mnohých fanúšikov výbornými športovými náramkami, no na trhu s inteligentnými hodinkami má oveľa silnejšiu konkurenciu, na ktorú Fitbit Ionic nestačil. Zmení to Fitbit Versa?

Naše hodnotenie

91%
0 100

Výhody

  • dizajn
  • výdrž batérie
  • cena

Nevýhody

  • nespoľahlivá synchronizácia hudby
  • chýba GPS

Jednou vetou

Fitbit Versa si získa mnohých fanúšikov nie len elegantným dizajnom, ale aj množstvom športových a inteligentných funkcií, ktoré ponúka za výrazne nižšiu cenu, než konkurencia.

Hodinky Fitbit Versa prichádzajú po hodinkách Ionic s výrazne odlišným dizajnom. Ostré hrany, vďaka ktorým pôsobil Ionic futuristicky, sa úplne vytratili. Fitbit Versa je zaoblená, pôsobí veľmi sympaticky a treba povedať, že sa podobá na hodinky Apple Watch. Fitbit Versa sa však na rozdiel od Apple Watch predáva len v jednej veľkosti a veľkostná variabilita je ponúkaná len pri náramkoch.

Do našej redakcie pristála Versa v ružovej farbe s ružovým a modrým remienkom. Nemám nič proti ružovej farbe, no nebol som úplne nadšený z toho, že mám testovať ružové hodinky. Naopak všetky zástupkyne nežnejšieho pohlavia chceli nadšene testovať hodinky namiesto mňa. Môže existovať lepší dôkaz toho, že Versa má skutočne vydarený dizajn? Myslím, že nie.

Nezmenilo sa len telo samotných hodiniek, ale aj mechanizmus na vymieňanie remienkov. Jednoduché tlačidlo, ktorým sa na hodinkách Fitbit Ionic odpájal remienok, bol vymenený za posuvnú páčku.

Odpájanie remienkov tlačidlom bolo určite jednoduchšie, no tento mechanizmus pôsobí spoľahlivejšie a ak neplánujete remienky vymieňať každý deň, nový mechanizmus vám prekážať nebude. Remienky pre Ionic však s Fitbit Versa nie sú kompatibilné.

Na hodinkách sú tri hardvérové tlačidlá, jedno na ľavej strane a dve na pravej strane. Ľavé tlačidlo slúži na rýchly prístup k základným nastaveniam a k prehrávaču hudby. Tlačidlá na pravej strane majú trochu komplexnejšie ovládanie. Krátke stlačenie horného tlačidla spustí aplikáciu Exercise, ktorá slúži na sledovanie rôznych športových aktivít.

Dlhším podržaním horného tlačidla sa dostanete k notifikáciám, ku ktorým sa dá dostať aj posunutím z hlavnej obrazovky smerom dole. Krátke stlačenie dolného tlačidla spustí aplikáciu Alarms, cez ktorú si môžete nastavovať budíky. Tlačidlá však využívajú vlastným spôsobom aj niektoré aplikácie a slúžia napríklad aj na prijímanie hovorov.

Do menu všetkých aplikácií sa pristupuje z hlavnej obrazovky posunutím vľavo, pričom od vydania Ionic ich do ponuky pribudlo slušné množstvo. V ponuke môžeme nájsť veľa užitočných aplikácií, ako napríklad Hue Lights na ovládanie inteligentného osvetlenia, switchr na spúšťanie IFTTT príkazov, Nest, Uber, The New York Times, Flipboard a mnoho ďalších. Nechýbajú ani aplikácie na sledovanie cien kryptomien a dokonca ani návyková hra 2048.

Už Fitbit Ionic mal pri vydaní v sebe zabudovanú aplikáciu Strava a hudobnú aplikáciu Pandora, ktorá však na našom území nefunguje. Fitbit Versa konečne prináša aj podporu hudobnej aplikácie Deezer, ktorá umožňuje synchronizáciu hudby priamo do hodiniek.

Po spárovaní Fitbit účtu s účtom Deezer si cez aplikáciu môžete vybrať, ktoré playlisty chcete do hodiniek preniesť. Po pripojení hodiniek na Wi-Fi sieť a vložení do nabíjacieho doku sa začne sťahovanie hudby. Sťahovanie môžete spustiť aj bez nabíjačky, no hodinky sa pri tom relatívne rýchlo vybíjajú.

Takto nejak by to teda malo fungovať v praxi, no mne sa počas dvojtýždňového testovania nepodarilo preniesť hudbu ani raz. Sťahovanie hudby sa nepohlo z 0 %, aplikácia na iOS a Windows 10 neustále strácala pripojenie k hodinkám a nepomohlo ani reštartovanie, preinštalovanie aplikácie a ani opätovné nastavovanie hodiniek. Podľa oficiálneho diskusného fóra Fitbit som nebol jediný, kto mal so synchronizáciou problémy, no zároveň s tým zrejme nemá problém toľko ľudí, aby to Fitbit urgentne riešil.

Pozrite siFitbit Ionic – smart hodinky, ktoré nie sú veľmi smart

Je to škoda, no na druhej strane je aj tak otázne, v akých situáciách skutočne potrebujete sťahovať hudbu do hodiniek. Fitbit Versa totiž nedisponuje GPS čipom a údaje o polohe si musí brať z telefónu. To znamená, že ak si idete s hodinkami napríklad zabehať a chcete si zaznamenávať absolvovanú trasu, musíte so sebou vziať aj telefón.

Ak po predchádzajúcich riadkoch už nad hodinkami Fitbit Versa lámete palicu, nemusíte. Synchronizácia hudby je totiž len malé mínus oproti mnohým výhodám, ktoré Versa ponúka.

Fitbit popri napĺňaní obchodu s aplikáciami nezabudol ani na to, čo ho robí Fitbitom a teda zdravie a šport. Aplikácia Fitbit pre iOS, Android a Windows 10 je postavená primárne na zdraví a športe, ku ktorým môžete získať obrovské množstvo rôznych údajov a grafov.

Fitbit Versa počas celého dňa ráta, koľko krokov ste  prešli, akú vzdialenosť ste prešli, koľko poschodí ste prekonali, koľko kalórií ste spálili a aký tep ste počas celého dňa mali.

V aplikácii si môžete stanoviť vlastné ciele na dennú aktivitu a Fitbit vás bude neustále motivovať, aby ste svoje ciele dosahovali. Samozrejme, najprv to musíte chcieť vy a až potom vám môžu pomôcť notifikácie, ktoré vám pripomenú, aby ste vstali od počítača a dosiahli stanovené ciele.

Aktivitu môžete samozrejme sledovať aj počas športov a to dokonca aj v daždi a počas plávania v bazéne. Fitbit Versa odolá vode do hĺbky 50 metrov a aj po bežnom „suchom“ športe ju môžete pokojne opláchnuť čistou vodou.

Ako som už spomínal vyššie, hodinkám chýba GPS, čo je mínus najmä pre bežcov, ktorí so sebou nechcú ťahať čoraz väčšie smartfóny. Ak vám to však neprekáža, Versa vám pri športe poslúži výborne.

Sledovanie aktivity pokračuje aj v noci, ak vám samozrejme nevadí spať s hodinkami na ruke. Fitbit Versa dokáž sledovať, ako sa vám počas spánku menia jednotlivé fázy a s podrobnými štatistikami môžete zistiť, ako sa vám spáva najlepšie. Samozrejme nechýba ani tichý budík, ktorý jemným vibrovaním zobudí len vás a nie všetkých naokolo.

Fitbit Versa vám okrem športu a spánku môže pomôcť aj s relaxáciou a to pomocou vstavanej aplikácie Relax. Táto aplikácia vás prevedie 2 až 5-minútovým cvikom, v ktorom vám bude hovoriť, kedy sa máte nadýchnuť a vydýchnuť. Pri tomto cviku môžete zavrieť oči a relaxovať, pretože pokyny na dýchanie budete dostávať skrz jemné vibrácie.

Fitbit uvádza, že Versa ponúka 4-dňovú výdrž batérie, no skutočná výdrž sa môže meniť podľa spôsobu používania a rôznych nastavení. Môžem však potvrdiť, že táto výdrž je skutočne reálna a to aj pri používaní všetkých funkcií, ktoré Versa ponúka. Ak by aj nie, nabíjanie hodiniek je veľmi rýchle.

Pozrite siGarmin Forerunner 645 Music – vydarené športové hodinky s prehrávačom hudby

Hodinky stačí vložiť do nabíjačky keď idete do sprchy a za 15 minút získate 19 %, čo by vám malo vydržať na celý deň. Za pol hodinu sa hodinky nabijú na 36 % a na 100 % sa dostanú za zhruba dve hodiny.

Keď už hovoríme o nabíjačke, som rád, že Fitbit Versa využíva dokovaciu stanicu namiesto magnetického káblu, ktorý nepôsobil veľmi ergonomicky. Mám však menšie obavy, či sa hodinky po určitom počte vložení do nabíjačky nepoškriabu. Nabíjačka je totiž vyrobená z obyčajného plastu a telo hodiniek nie je pri vkladaní a vyberaní z nabíjačky veľmi chránené proti poškrabaniu.

Hodinky Fitbit Versa sa vďaka sympatickému dizajnu a rovnako sympatickej cene 199 € stávajú ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí sa nechcú viazať na ekosystém niektorého z výrobcov a zároveň nehľadajú výlučne športové alebo elegantné hodinky. Versa totiž kombinuje identitu športových a elegantných hodiniek do jedného tela a tak vám môže poslúžiť rovnako dobre pri športe, ako pri každodennom nosení.

Hodinky Fitbit Versa si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku