Huawei P9 – dizajn a čiernobiele fotografie si zamilujete

Huawei sa potrápil s utajením toho, že jeho pripravovaná novinka bude mať dve oči. Aj napriek tomu však čínsky výrobca ukázal, že vždy je čo zlepšovať. Huawei P9 sa tak opätovne stáva tým najlepším smartfónom výrobcu. Prečo?

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • zaoblenie bočných hrán
  • vynikajúci displej
  • monochromatický snímač

Nevýhody

  • umiestnenie snímača odtlačkov
  • jednoduchý mono reproduktor
  • pomerne vysoká cena

Jednou vetou

Uvedenie Huawei P9 sa síce výrobcovi utajiť nepodarilo, zato však novinka ponúkne nielen vydarený fotoaparát, s ktorým si opätovne zamilujete čiernobielu fotografiu.

Už pri recenzovaní predchádzajúceho modelu Huawei P8 som tento smartfón označili za najkrajší model, aký kedy Huawei vyrobil. Budem sa opakovať, inak tomu nie je ani teraz. Aj v prípade novinky platí to isté. Je totiž vydarenou evolúciou toho, čo ponúkol predchodca.

Huawei P9 TB_01

Dizajn sa síce veľmi nezmenil, no drobnosti, ako je napríklad zaoblenie hrán, ktoré prispieva k lepšiemu držaniu, či drobné vyhladenia dizajnu mu iba prospeli. Pri pohľade z prednej strany by ste však ťažko rozoznali P9 od P8. Sú takmer identické. Pri pohľade zozadu je to však iná káva.

Huawei P9 TB_04

Málokto prehliadne dva objektívy fotoaparátu, ku ktorým sa dostanem neskôr, alebo snímač odtlačkov prstov. Jeho umiestnenie na zadnej strane považujem za rovnako vhodné, ako v prípade umiestnenia pod displej. Ukazovák automaticky spočinie na tomto mieste a odomknutie smartfónu je tak otázkou sekundy.

Pozrite siHuawei P8: najkrajší smartfón výrobcu prekvapil

Huawei však snímač v prípade P9 umiestnil trochu vyššie, ako je obvyklé, a tak bude v niektorých prípadoch nutné prehmatávanie smartfónu. Snímač však okrem odomknutia môžete využiť aj na rôzne iné funkcie, napríklad stiahnutie notifikačnej lišty, listovanie medzi fotografiami či vytvorenie selfie.

Huawei P9 TB_08

V prípade Huawei P9 však nastala ešte jedna veľká zmena. Na spodnej strane už nenájdete známy microUSB konektor, ale moderný USB-C konektor. Vedľa neho je bohužiaľ iba jeden mono reproduktor. Ten postačí na to, aby ste počuli notifikácie, alebo prichádzajúci hovor, na multimédiá by mu však prospela vyššia maximálna hlasitosť.

Huawei P9 TB_06

Samozrejmosťou je kovové telo s dokonalým spracovaním a poteší aj matný povrch. Odtlačky síce na ňom vidieť, ale nie v takej miere, ako v prípade lesklých konkurentov. Pod zadným krytom sa skrýva neviditeľná a bohužiaľ aj nevymeniteľná batéria. Tá však pravdepodobne práve vďaka použitiu displeja s menším rozlíšením poskytuje veľmi dobrú výdrž na jedno nabitie.

Huawei P9 screeny TB 3 Huawei P9 screeny TB 2

Pozrite siHuawei P9 a jeho menší súrodenec zažili štart na Slovensku

Jeden deň zvládne P9 s prehľadom a ak sa trochu uskromníte, nebude pre vás problém atakovať i hranicu dvoch dní. Výdrž vylepšuje aj unikátna možnosť prepnúť displej do HD režimu, kedy spotrebuje ešte menej energie. Huawei si v tomto prípade zaslúži veľkú pochvalu za použitie Full HD displeja s technológiou IPS-NEO, ktorý je na takto veľkej uhlopriečke stále dostatočný. Jeho zobrazenie navyše patrí k tomu najlepšiemu, čo medzi podobnými displejmi môžete v súčasnosti získať.

Huawei P9 screeny TB 7 Huawei P9 screeny TB 8

Ako sme si už pri top modeloch Huawei zvykli, srdcom novinky je procesor z vlastnej dielne. Osemjadrový Kirin 955 a 3 GB RAM robia svoju robotu tak, ako by ste očakávali, a to aj napriek tomu, že v benchmarkoch je výsledné hodnotenie P9 vždy nižšie v porovnaní s  konkurentmi. Je to však jasný dôkaz toho, že benchmarky nie sú všetko.

Huawei P9 TB nove_02

P9 totiž pracuje plynulo a počas používania som sa nestretol so žiadnym zaváhaním, alebo sekaním. Prekvapilo ma však citeľné zahrievanie v časti okolo snímača odtlačkov prstov pri intenzívnej záťaži. Samotné teplo síce nebráni používaniu, je tu však prítomné.

Neskôr sa na našom trhu objaví aj Dual SIM verzia. Tá sa okrem možnosti využitia slotu na kombináciu microSD a nano SIM prináša možnosť použitia dvoch SIM kariet súčasne. Práve takýto model určite ocení množstvo používateľov.

Huawei P9 TB nove_01

Potešením je, že Huawei P9 už prináša novú verziu operačného systému Android 6.0 s grafickou nadstavbou EMUI 4.1. Samotné prostredie sa oproti predchádzajúcim verziám nijako výrazne nezmenilo, ide skôr o postupné vylepšovanie. Aj v poslednej verzii však nájdete niekoľko predinštalovaných aplikácií, z ktorých množstvo patrí medzi zbytočné.

Huawei P9 screeny TB 9

Napríklad demo verzie hier od Gameloftu. Všetky podobné aplikácie samozrejme môžete odinštalovať, no aj napriek tomu by bolo lepšie, keby ich inštaláciu výrobca nechal na používateľovi. Podobne ako predchodcovia, aj P9 ponúka gestá Knuckle, teda ovládanie pomocou hánok prstov. Jednoducho tak viete napríklad spraviť screenshot určitej časti displeja a podobne. Ja som tejto funkcii neprepadol, ale možno sa nájde niekto, kto ju bude hojne využívať.

Huawei P9 TB_05

Totálnou novinkou a novým trendom, ktorý potvrdzuje aj Huawei P9, je dvojica fotoaparátov. Každý z nich má samostatný snímač s rozlíšením 12 Mpx, pričom jeden snímač je RGB a druhý monochromatický. Ten čiernobiely dokáže podľa Huawei prijať viac ako 300% svetla oproti bežným snímačom. Štandardná fotografia je výsledkom softvérového spojenia údajov z oboch snímačov.

Huawei P9 fotky TB_15

To oceníte najmä pri slabšom svetle. Čo si však určite zamilujete, sú čiernobiele fotografie. Počas testovania som viac ako 90% fotografií vytvoril práve pomocou monochromatického snímača. V prípade čiernobielych fotiek totiž nejde len o  úpravu farby, ale o úplne inú fotografiu. Hlavne nočné čiernobiele fotografie majú čaro, ktoré by ste iným smartfónom dosiahli veľmi ťažko.

Huawei P9 fotky TB_14

Okrem toho P9 disponuje ešte aj deviatimi samostatnými režimami na fotografovanie, medzi ktorými nechýba ani kreatívny režim známy už z P8 či plne manuálny režim fotografovania. Poteší aj nočný režim, ktorý dokáže pracovať s extrémne dlhými uzávierkami, alebo režim selektívneho zaostrenia. Ten má za cieľ dosiahnuť známy bokeh efekt. Bohužiaľ pomerne často vidieť, že ide o softvérovú úpravu, nie reálne rozostrenie spôsobené clonou.

Huawei P9 fotky TB_18

Samozrejmosťou je možnosť natáčania videa, aj keď UHD video Huawei P9 neponúka. Avšak aj na video môžete aplikovať niekoľko unikátnych režimov vrátane režimu Krásne video, ktorý softvérovo vyhladí scénu. K dokonalosti chýba P9 už len optická stabilizácia.

Huawei P9 fotky TB_01

Webkamera ponúkne dnes už štandardné rozlíšenie 8 Mpx. Po vzore nových iPhonov však vie ako blesk využiť zablysknutie displeja. Všeobecne tak P9 patrí medzi top fotomodely, aj keď Samsung Galaxy S7 zatiaľ z prvého miesta táto novinka nezosadila.

Huawei P9 je jasnou evolúciou predchodcov. Škoda vyššej ceny a chýbajúcej optickej stabilizácie, oceníte však precízne spracované telo a fotoaparát, s ktorým objavíte krásu čiernobielej fotografie. Recenzia bola uverejnená v magazíne TECHBOX 5/2016, kde Huawei P9 získal ocenenie TIP ČÍSLA.TECHBOX tip cisla

Huawei P9

Cena od 549,00 €
Veľkosť
145 x 70,9 x 6,95 mm, 144 g
Displej
5,2" IPS-NEO LCD, 1 080 x 1 920 px (423 PPI), 2,5D Gorilla Glass 4
Fotoaparát
2x 12 Mpx BSI CMOS, Leica Summinor f/2,2, dual LED blesk, HDR, Full HD video, 8 Mpx webkamera, f/2,4, Full HD video
Hardvér
64-bit Kirin 955 (4x 2,5 GHz Cortex-A72 + 4x 1,8 GHz Cortex-A53), Mali-T880MP4 GPU, 3-4 GB RAM, 32/64 GB flash pamäť, microSDXC slot, GPRS-LTE Cat6 (300/50 Mbit/s), Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2, NFC, USB-C port, GPS/GLONASS, 3 000 mAh Li-Ion
Softvér
Android 6.0, EMUI 4.1
Cena
od 549,00 €

Komentáre k článku