DeadCore – zábavná, no miestami poriadne náročná skákačka

ZDROJ | Grip DigitalDeadCore

Hľadáte jednoduchú skákačku so slušnou grafikou za priaznivú cenu? Nová hra DeadCore vyvíjaná nezávislým štúdiom vás určite zaujme.

Naše hodnotenie

91%
0 100

Výhody

  • cena
  • znovuhrateľnosť
  • plynulosť

Nevýhody

  • miestami frustrácia
  • nemožnosť prispôsobiť si ovládanie

Jednou vetou

Ak patríte medzi fanúšikov plošinoviek či skákačiek, DeadCore by ste si nemali nechať ujsť. Hra vás zaujme plynulosťou, grafikou a určite vás neodradí cenou.

Herný trh je každým rokom väčší a väčší nielen zásluhou miliónových hier od známych vydavateľov ako je napríklad EA, francúzsky Ubisoft alebo Activision, ale v posledných mesiacoch aj vďaka nezávislým vývojárom a ich niekedy až atypickým projektom.

Jedným z nich je aj hra DeadCore založená na rýchlej akcii a reflexoch nevyhnutých na rýchle presuny medzi platformami umiestnenými vysoko nad zemou.

Hra bola vydaná už v roku 2014 štúdiom 5 Bits Games pre počítače, na ktorých si ju hráči patrične obľúbili, čomu nasvedčuje hodnotenie na Metacritic siahajúce k 80 bodom.

https://youtu.be/O9YQXDObeMw

Po troch rokoch sa zaujímavá plošinovka dostala aj na konzoly súčasnej generácie zásluhou štúdia Grip Digital, ktoré hru sprístupnilo majiteľom Xbox konzol vrámci úspešného programu ID@XBOX. Program, ktorý v apríli tohto roka oslavoval prvú 500 vydaných indie hier.

Po spustení hry vás privíta jednoduché menu, v ktorom by ste márne hľadali možnosť zmeny ovládania či prehodenia osi X a Y (to je však možné priamo cez nastavenia v Xboxe). Prispôsobiť si však môžete napríklad zvukovú stránku. Pustil som sa teda do príbehového režimu, keďže mod Speedrun som nemal ešte prístupný.

Pozrite siForza Horizon 3: Hot Wheels – návrat do detstva vo veľkom štýle

DeadCore

Po krátkej prestrihovej scéne som sa ocitol úplne sám v opustenej veži, no zakrátko sa mojím spoločníkom stala futuristická zbraň. Prvé kroky, či skôr skoky viedli smerom hore. Po preskočení pár kociek som sa dostal do otvoreného priestoru s prvým checkpointom vyobrazeným ako zelený kruh.

Postupným hraním a preskakovaním kociek, plošín som si začal uvedomovať akýsi mix viacerých hier. Možno sa aj vám vybavila herná séria Portal na základe futuristickej zbrani v pravej ruke, plošinovka Super Meat Boy a tiež napríklad séria Quake v spojitosti s rýchlou akciou.

DeadCore

Práve rýchla akcia a plynulosť si ma získali už v prvých okamihoch. DeadCore beží stabilne na 60 fps bez viditeľného sekania či spomaľovania, ktoré by v danom žánri hier výrazne narušili hrateľnosť.

Mojím cieľom bolo dostať sa až na vrchol veže skrývajúcej sa v oblakoch. Vývojári si na príbehu nezakladajú, aj keď sa mi ho čiastočne snažili vysvetliť alebo aspoň priblížiť prostredníctvom tzv. logov.

DeadCore

Ja som sa však viac sústredil na samotné ovládanie a správne načasovanie dvojskokov a použitia shiftu, teda rýchleho presunu dopredu. Nezaobišiel som sa ani bez spomínanej zbrane nazvanej SwitchGun, ktorá slúži na deaktivovanie boxov meniacich gravitáciu, vyobrazených ako modrý plameň, tiež kanónov, ktoré ma síce po zasiahnutí nezabili, ale ma výrazne odstrčili. Mnohokrát to spôsobilo môj pád.

DeadCore

Atypickú zbraň tiež využijete aj na aktivovane dverí či znefunkčnenie rôznych iných predmetov, čo anglický názov SwitchGun jednoducho vystihuje.

V otvorených priestoroch ma neohrozovali len umne umiestnené delá, ale aj laserové bloky, ktoré ma po kontakte s nimi okamžite poslali na posledný checkpoint. Žiadna loading obrazovka vás ale nečaká, v hre budete môcť pokračovať bez zbytočného čakanie známeho z mnohých iných hier.

Pozrite siHalo Wars 2 – plnohodnotná stratégia aj na konzole

DeadCore

Príbeh tvorený 5 levelmi som dokončil v priebehu asi 3 hodín s desiatkami pádov a úmrtí. Niektoré pasáže ma obrali o príliš veľa času nielen v dôsledku vyžadovania precízneho skoku, ale aj z dôvodu hľadania správnej cesty.

Po druhej polovici hry som začal pociťovať zvýšenú obtiažnosť a miestami až frustráciu. Po úspešnom dopadnutí na checkpoint som si ale vydýchol a pustil sa do ďalších puzzle hádaniek.

DeadCore

Úspešným dokončením príbehovej časti sa hra nekončí, pre mnohých možno ešte len začína. V režime Speedrun si budete môcť vyskúšať, akí ste rýchli v porovnaní s hráčmi po celom svete.

Pozrite si9 užitočných tipov pre Xbox One, o ktorých ste možno nevedeli

DeadCore

Taktiež získate možnosť nájsť nové a rýchlejšie cesty a pozbierať zvyšné skladby, z ktorých je možné následne zostaviť vlastný playlist. Práve zvuková stánka dotvára príjemný zážitok z hry.

DeadCore

Okrem hľadania skladieb som získal aj možnosť odomknutia si nových vylepšení a schopností, ktoré mi uľahčili plnenie dostupných achievementov a prekonávanie časov ostatných hráčov.

V zásade jednoduchá skakáčka DeadCore vydaná vrámci ID@XBOX programu s priaznivou cenou 8€ ponúka zábavu na dlhé hodiny vďaka komplexným levelom a znovuhrateľnosti prostredníctvom režimu Speedrunner.

Komentáre k článku