BenQ W2000w – pripravte sa na súkromné kino vo vašej obývačke

Úžasný projektor, ktorý vám z obývačky urobí súkromnú kinosálu. Množstvo káblov by mohlo na prvý pohľad odradiť, no Wireless Full HD kit vám to vynahradí, keďže budete môcť pozerať odkiaľkoľvek z domu, alebo dokonca vonku na záhrade.

Naše hodnotenie

96%
0 100

Výhody

  • Wireless Full HD kit
  • Krásny ostrý obraz

Nevýhody

  • Premrštená cena
  • Pomalšie spúšťanie/vypínanie

Jednou vetou

Inovatívny projektor s úžasným ostrým obrazom, ktorý by však mohol byť o pár stoviek eur lacnejší.

Takmer každý miluje chodiť do kina na filmové trháky. S rastúcimi cenami lístkov si však už niekedy poviete, či radšej neostať doma a nepozrieť si film na svojej veľkej televízií s kvalitným ozvučením bez okolitého šumu pukancov a rozhovoru ukecaných dievčat dva rady za vami.

Projektor BenQ W2000w vám však túto dilemu veľmi rýchlo vyrieši a keď si na ňom raz pustíte obľúbený film, alebo hru, už do kina tak skoro nevkročíte.

Projektory samozrejme nie sú žiadnou novinkou, no aj v ich radách občas dôjde k nejakej inovácii, ktorá zamieša karty v zaužívaných konceptoch. To platí aj pri tomto projektore, ktorý prichádza s Wireless Full HD kitom na bezdrôtový prenos signálu. Poďme sa pozrieť, ako to vlastne funguje.

V objemnej krabici nájdete množstvo káblov, ktoré vás na prvý pohľad trochu vydesia a samotný projektor, ktorý váži len 3,6 kg. Inštalácia vám zaberie okolo 15 minút a pre ľudí, čo sa vyznajú v kábloch nie je problematická, aj keď trochu podrobnejší návod by neuškodil.

BenQ W2000w 20

Základom prepojenia sú HDMI káble. V krabici žiaľ nájdete iba jeden, ktorý je asi najkratší, aký som kedy videl, takže, keď kupujete tento projektor, nezabudnite prikúpiť minimálne jeden navyše.

Samotný projektor nie je príliš objemný, povedal by som, že je taký akurát. V bielej farbe vyzerá elegantne a prach sa na ňom nejako extra neusádza.

Okrem projektora a takmer tucta káblov je dôležitý Wireless Full HD kit. Ide o malú bielu krabičku, ktorá pripomína klasický router. Nájdete na nej štyri HDMI porty a kontrolky označujúce zdroj.

BenQ W2000w 16

Tento Wireless Full HD kit musíte okrem elektriny zapojiť pomocou HDMI kábla, do zariadenia, ktoré chcete prehrávať cez projektor. Keďže má až štyri porty, môžete si zvoliť štyri rôzne zariadenia.

Napríklad jeden zdroj bude televízia, druhý zdroj bude set top box a tretí zdroj bude napríklad Playstation 4, alebo Blu-ray prehrávač.

Výhodou však je, že vám stačí aj jeden HDMI kábel, ktorý prepojíte s receiverom (ak máte), v ktorom máte zapojené zvyšné zariadenia.

Zároveň, ak idete s projektorom ďalej od vysielača, môžete využiť štyri malé antény, ktoré sú súčasťou balenia pre dokonalý zážitok bez omeškania obrazu.

Osobne mám napríklad Yamaha receiver, v ktorom mám zapojené Playstation, Hi-Fi reproduktory, Televíziu a set top box a pomocou jedného HDMI kábla som si ho ešte prepojil s Wireless Full HD kitom, čím som mohol všetky zariadenia mať pohodlne prepojené iba jedným káblom.

BenQ W2000w 4

V balení navyše dostanete ešte dva ovládače – jeden na projektor a jeden na Wireless Full HD kit.

BenQ W2000w 19

Samotné spustenie BenQ W2000w trvá asi 30 sekúnd a pri prepínaní zdroja si tiež počkáte asi 10 sekúnd, no bezdrôtovosť funguje perfektne. Takto vám stačí mať len napájací kábel v elektrine a malý Wi-Fi prijímač napojený na projektor.

Pozrite siBenQ i500 LED Smart Projector – keď názov hovorí za všetko

Nevýhodou je práve to, že prijímač nie je vstavaný v projektore, čím by sa ušetrilo miesto a bolo by to aj praktickejšie. Pomocou prídavného doplnku si ho však môžete k projektoru z boku domontovať. Ja som ho však mal umiestnený voľne na projektore.

BenQ W2000w 1

Aj tak je však výhodou, že BenQ W2000w môžete voľne presúvať kdekoľvek po dome alebo ak máte záhradu, môžete si spraviť aj letné kino, len musíte ostať v dosahu asi 30 metrov od Wireless Full HD kitu.

Pozrite siBenQ W2000w – bezdrôtový Full HD projektor s Rec.709

Ovládanie zaostrenia a priblíženia je veľmi jednoduché a šikovne umiestnené v skrytej časti na dvoch ozubených kolieskach. Na projektore nájdete aj fyzické tlačidlá so šípkami, ktorým nemám čo vytknúť.

BenQ W2000w 24

BenQ W2000w 2

Diaľkové ovládanie je tiež úplne v poriadku. Nastavenie je jednoduché a odozva rýchla. IR snímač je dobre umiestnený, takže projektor môžete ovládať odkiaľkoľvek, navyše je červeno podsvietený aj do úplnej tmy.

Zvuk samotného projektora dosahuje výkon 2×10 wattov z dvoch zadných reproduktorov. Nie je to síce žiadna sláva, ale na bežné počúvanie vonku postačí. Aj tak však odporúčame pripojenie externých reproduktorov, ktoré sa našťastie dajú pripojiť aj priamo k projektoru.

BenQ W2000w 23

Chod projektoru je veľmi tichý a pri filme ho počuť nebudete, keďže má dobre zaistené vetranie bez výraznejšieho prehrievania.

Pozrite siDočkáme sa čoskoro skutočného high-endu od BenQ?

Čo sa týka obrazu, ten je perfektný, ostrý a s vynikajúcimi farbami, navyše podporuje aj 3D. Uhlopriečka obrazu dosahuje až 2,54 metra pri vzdialenosti projektoru od steny len 2,5 metra vďaka technológii Short Throw, čím si z obývačky skutočne spravíte súkromné kino. Väčšia uhlopriečka tiež nerobí žiaden problém, no musíte mať na to aj dostatočne veľký priestor doma.

BenQ W2000w 8

Obraz dosahuje úžasnú 1080p 60 Hz Full HD kvalitu. Sledovať na projektore Pulp Fiction, nové Star Wars, alebo hrať najnovšie pecky na hernej konzole dostáva nový rozmer.

Keď projektor navyše prepojíte so svojim Hi-Fi systémom, máte postarané o filmový a herný orgazmus. Oneskorenie pri hraní hier je prakticky nulové, takže pre singleplayer hry úplne ideálne.

BenQ W2000w 5

Lákadlom projektoru BenQ W2000w je aj podpora normy Rec. 709, ktorá slúži na reprodukciu farieb s vysokým rozlíšením. Podpora tejto normy sa ideálne hodí pre farby filmov a tak budete mať skutočne pri sledovaní pocit, ako keby ste sedeli v kinosále.

BenQ W2000w 12

Výhodou je tiež nastavenie bočnej projekcie s tzv. 2D korekciou zošikmenia, čím si môžete pohodlne a jednoducho pomocou ovládača nastaviť náklon projekcie podľa želania. Napríklad, keď máte na stene obrazy alebo lampy, viete si obraz nakloniť tak, aby vám tieto veci v obraze až tak nezavadzali.

BenQ W2000w 11

Počas premietania cez slnečný deň však dochádza ku klasickému problému s viditeľnosťou. BenQ tento problém ešte nevie príliš vyriešiť napriek silnej svietivosti až 2 000 ANSI lúmenov. Na druhej strane, ako náhle zatiahnete žalúzie, alebo počkáte na plnú tmu, máte sa na čo tešiť.

BenQ W2000w 13

BenQ W2000w sa tiež dá jednoducho nastaviť aj mechanicky pomocou vysúvacích výškových nožičiek a jednej ozubenej na nastavenie náklonu. Zabudnite na časy, kedy ste museli podkladať projektor knihami a inými predmetmi.

BenQ W2000w 7

BenQ W2000w podporuje aj zobrazenie na stene s dodatočným nastavením podľa farby steny. Celé nastavenie je jednoduché a rýchle.

BenQ W2000w 14

K projektoru máte na výber aj širokú škálu pripojení. Okrem HDMI portu, disponuje aj MHL portom na prepojenie s telefónom a niekoľkými druhmi audio portov.

BenQ W2000w 22

Ak vlastníte Apple MacBook, budete žiaľ potrebovať Thunderbolt redukciu na HDMI. Na projektore alebo Wi-Fi kite chýbali obyčajné USB porty, ktoré by mali byť u projektora základ. Jediné, čo tu nájdete je mini USB otvor. Poteší aspoň 3,5 mm jack na slúchadlá, alebo reproduktory.

Projektor je zážitkový produkt, ktorý sa oplatí vlastniť. Bezdrôtová funkcia veľmi uľahčí premietanie aj napriek prestrelenej oficiálnej cene (1 499 euro), ktorá by mohla byť aj pod tisíc euro. Projektor je sám o sebe perfektný, takže ak vás Wireless Full HD kit neoslovil, môžete si ho kúpiť aj samostatne za zníženú cenu.

BenQ W2000w 3

Po vyskúšaní tohoto projektora už nebudete chcieť pozerať na ničom inom a aj 60 palcová TV vám bude malá. BenQ W2000w musíte mať, nič viac k tomu netreba dodať.

BenQ W2000w 21

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku