Aký je Dolby Atmos soundbar TCL Ray-Danz za 399 €?

ZDROJ | TCL

Koncom júla čínske TCL predstavilo zaujímavo vyzerajúci a hlavne technologicky nabitý soundbar TCL RAY-DANZ TS9030. Je to prvý soundbar výrobcu s podporou virtuálneho priestorového zvuku Dolby Atmos. Aký je tento kúsok s cenou necelých 400 €?

Naše hodnotenie

81%
0 100

Výhody

  • moderný dizajn
  • nízka cena vzhľadom na výbavu
  • rýchla inštalácia

Nevýhody

  • veľmi dlhé zapínanie
  • slabý Dolby Atmos zvuk
  • chýba podpora DTS

Jednou vetou

TCL RAY-DANZ 9030 je vo svojej cenovej kategórii výbornou voľbou, no hodí sa skôr do špecifických priestorov. Veľké mínus je ale pomalé zapínanie, nepoteší ani absencia podpory DTS. 

ZDROJ | TCL

Veľmi zaujímavý, minimálne čo sa dizajnu týka. Namiesto klasického tvaru kvádra s prekrytou prednou stranou sú v prednej časti pomerne masívne otvory. Tieto akustické prvky majú slúžiť práve na vytváranie priestorového efektu.

Bežné Dolby Atmos soundbary majú viacero meničov, ktoré sa pomocou DSP (Digital Signal Processing) snažia vytvárať priestorový zvuk (až na top-end modely s desiatkami meničov). TCL RAY-DANZ TS9030 je iný. Má len tri meniče (jeden smeruje dopredu, dva do strán), ale práve spomínaný systém RAY-DANZ.

ZDROJ | TCL

Pre lepšiu predstavu si pozrite nasledujúce video ako sa šíri zvuk z nového soundbaru.

V novinkovom článku som písal: „Originálne konštrukčné riešenie spätného ohnutia bočných reproduktorov má smerovať zvuk na akustické odrážače, ktoré ohýbajú zvuk do presného uhlu na vytvorenie prirodzeného dozvuku. Práve z toho si odniesol názvov RAY-DANZ.“ To by bola teória dizajnovo veľmi pekne zvládnutého soundbaru.

ZDROJ | TCL

Inštalácia je otázkou minút, stačí vybrať soundbar a bezdrôtový subwoofer z krabice, zapojiť ich do elektrickej siete, pripojiť HDMI alebo optický kábel a hurá sledovať Dolby Atmos tituly.

Kým inštalácia ale trvá iba niekoľko minút, zapínanie soundbaru trvá takmer veky. Aby som bol presný, od zapnutia soundbaru pomocou dedikovaného diaľkového ovládača, alebo pomocou TV ovládača v prípade pripojeného HDMI kábla to trvá 40-50 sekúnd. V živote som netestoval soundbar, ktorý by sa zapínal tak dlho. V praxi to vyzerá tak, že už chvíľu sledujete obraz v televízore, ale po zvuku ani chýru ani slychu.

Zvukový prejav novinky by som zaradil k priemeru. Nie je to ani taký strašný zvuk soundbarov za 100-200 €, ale ani nič výnimočné, čo by som od soundbaru s Dolby Atmos akosi automaticky čakal. Čakal by som aj podporu DTS, tá tu ale chýba.

Zvuk je síce vcelku čistý, ale strácajú sa v ňom niektoré zložky, hlavne vyššie tóny. To pocítite hlavne pri počúvaní hudby. TCL soundbar má totiž aj Bluetooth 4.2 modul pre pripojenie smartfónu, tabletu či počítača.

Pripojiť sa ale môžete k soundbaru aj pomocou 3,5 mm audio portu, prípadne cez USB port aj externé disky. Soundbar dokáže prehrávať MP3, WAV a FLAC formáty. Novinke nechýba ani druhý HDMI port s ARC. Prepínanie zdrojov je možné cez diaľkový ovládač alebo pomocou tlačidiel na hornej strane soundbaru. V prednej časti je LED displej, takže vidíte aký režim máte zapnutý. Cez diaľkový ovládač je možné nastavovať aj úroveň basov a vysokých tónov.

Na diaľkovom ovládači nájdete aj tlačidlá ako Vertical Surround či Sound Mode, ktoré menia základné nastavenia zvuku. Vertikálny priestorový zvuk ale so zvukom veľa neurobí, zmenu počujete, ale že by zvuk vytváral priestorovejší efekt povedať nemôžem.

Problémom je možno tvar miestnosti – otvorená obývačka prepojená s chodbou a kuchyňou. Zvuk sa zjavne nemal od čoho odrážať (resp. mal, ale vo veľkej diaľke) a teda absentoval aj priestorový zvuk z Netflix titulov s Dolby Atmos zvukom. V tomto prípade sú na tom DSP soundbary o čosi lepšie, tie dávkujú zvuk priamo divákovi.

ZDROJ | TCL

Celkový výkon 540 W (300 W subwoofer) ani nevyužijete, výkon je dostatočný aj na naštvanie susedov aj pri nižších hlasitostiach.

ZDROJ | TCL

V balení sú aj konzoly pre zavesenie soundbaru na stenu. Usporiadanie portov a ich pozícia je vytvorená tak, aby káble čo najmenej zavadzali. Ideálne, aby ste káble skryli rovno do steny za soundbarom. Pri položení pod TV sú zas porty kryté odnímateľným plastovým krytom. Toto má TCL vytvorené veľmi prakticky.

TCL RAY-DANZ 9030 je vo svojej cenovej kategórii výbornou voľbou, no hodí sa skôr do špecifických priestorov, uzavretých obývačiek, resp. izieb, v ktorých sa zvuk môže odrážať od stien ako má a vytvárať požadované efekty. Na to, že človek môže mať aj iný tvar miestnosti akoby výrobca nemyslel. Veľké mínus je pomalé zapínanie, nepoteší ani absencia podpory DTS. Svoju úlohu – výrazné vylepšenie zvuku z televízora ale plní.

TCL RAY-DANZ TS9030 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku