Acer Switch Alpha 12 – silný procesor a tiché chladenie

ZDROJ | Acer

Páči sa vám konštrukcia väčšieho tabletu s odnímateľnou klávesnicou? Ak aj nie, tak vedzte, že tento nový trend sa páči dostatočnému počtu zákazníkov na to, aby každý výrobca naskočil na vlak a priniesol svoje prevedenie tohto konceptu.

Naše hodnotenie

85%
0 100

Výhody

  • výborný výkon
  • pohodlná klávesnica
  • dobrý displej

Nevýhody

  • výdrž batérie
  • málo portov
  • teplota v záťaži

Jednou vetou

Keď chcete silný procesor i v tablete, no musíte počítať so zahrievaním.

Acer so svojím modelom Switch Alpha 12 nie je výnimkou. Výrobca sa pri návrhu zjavne riadil filozofiou notebookového riešenia s funkciami tabletu. Tabletová jednotka totiž váži úctyhodných 920 gramov. Keď k tomu pridáte odpojiteľnú klávesnicu, tak sa celková hmotnosť vyšplhá až na takmer 1,3 kilogramu.

Acer Switch Alpha 12 5
ZDROJ | Acer

Už hmotnosť Thinkpad X1 Tabletu, ktorý váži o 150 g menej, sa mi zdala vysoká. V porovnaní s ním potom Switch udržíte v rukách len ťažko. Kvalita konštrukcie je na vysokej úrovni, jediný nedostatok vidím v pomerne ostrých hranách, ktoré znepríjemňujú držanie.

Switch Alpha si na stôl alebo inú podložku postavíte vďaka vyklápateľnej nožičke. Tá má možnosť sklopenia do uhla až okolo 160°. Pogumovanie zabraňuje spontánnemu kĺzaniu sa po povrchu, avšak je iba na nožičke, takže ak nebudete mať pripojenú klávesnicu, tak sa táto strana bude trocha kĺzať.

Acer Switch Alpha 12 4
ZDROJ | Acer

Tablet Switch Alpha 12 s pripojenou klávesnicou je naozaj skvelý kus hardvéru, a to aj napriek tomu, že klávesy nie sú podsvietené. Na klávesnici sa píše rýchlo, presne a na nižší zdvih klávesov si po chvíli zvyknete.

Touchpad je pomerne presný a podporuje gestá známe z notebookov Apple. Na klávesnici nájdete aj miesto pre uchytenie aktívneho dotykového pera, to sa však k tabletu nedodáva a musíte si ho dokúpiť samostatne. Pokiaľ ale nepotrebujete dizajnérsku presnosť ťahov, tak si vystačíte aj s prstami, ktoré sa po displeji kĺžu naozaj ľahko.

Acer Switch Alpha 12 3
ZDROJ | Acer

Na 12-palcovom displeji s rozlíšením 2160 x 1440 pixlov oceňujem najmä verné podanie farieb a pomerne dobrú viditeľnosť aj na priamom svetle. Z hľadiska výkonu bude Switch Alpha vyčnievať vďaka osadeniu klasického procesora Intel Core i5 Skylake.

Procesor s 15 W špičkovou spotrebou chladený pasívne? Acer si to dovolil a použil špeciálny systém chladenia, ktorý nazval LiquidLoop. Tento systém kvapalinového chladenia odvádza teplo a rozvádza ho po celej tabletovej časti. Dokáže si takýto systém poradiť s i5-6200U v plnej záťaži aj bez ventilátora?

Acer Switch Alpha 12 2
ZDROJ | Acer

Rozhodne áno. Avšak pri takejto záťaži dokážete tablet používať jedine v prípade, že máte azbestové ruky. Zadná časť tabletu sa totiž miestami rozohreje na teploty cez 50 °C a aj to je dôvod, prečo budete Switch používať predovšetkým ako notebook.

Po stránke výkonu však tento model vyčnieva nad konkurenciou i vďaka integrovanej grafike Intel Graphics 520, ktorá je o chlp výkonnejšia, ako model 515 v procesoroch Intel Core-m. Výdrž tabletu je aj vzhľadom na hardvér iba priemerných 6 hodín, mnohým to ale bude stačiť.

Obmedzenie vidím v prítomnosti iba jedného USB 3.0 a jedného USB-C (3.1) portu. Aspoň že si môžete pripojiť zariadenia cez WiGig.

Acer Switch Alpha 12 1
ZDROJ | Acer

Acer Switch Alpha 12 predstavuje dobre vyvážený produkt za výhodnú cenu. Tiché chladenie a vysoký výkon sú rozhodne silnými ťahákmi tohto modelu. V redakcii sme mu udelili ocenenie DOBRÁ CENA.TECHBOX dobra cena

Recenzia bola publikovaná v časopise TECHBOX 9/2016.

ZdrojTECHBOX

Acer Switch Alpha 12

Cena 909,00 €
Veľkosť
292 x 201 x 15,9 mm, 1,25 kg (tablet s klávesnicou)
Displej
12” lesklý LED IPS, 2160 x 1440 px, 216 PPI, 330 cd/m2
Hardvér
Intel Core i5-6200U (2 jadrá, 4 vlákna, 3 MB Smart Cache 2,3 GHz, 2,8 GHz Turbo), Intel HD Graphics 520, 8 GB LPDDR3 RAM, 256 GB SSD, USB 3.0, USB-C (3.1), SDXC slot, 3,5 mm audio, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0, WiGig, stereo reproduktory, 5 Mpx fotoaparát, 1,44 Mpx webkamera, 37 Wh (4,8 Ah) batéria
Softvér
OS Windows 10 Home, Acer Care Center, Dokumenty Acer, App Explorer, WildTangent Games
Cena
909,00 €

Komentáre k článku