Reklama

RECENZIA Sony Xperia Z2 Tablet – pán najtenší

Števo Porubský

Priznám sa bez mučenia, produkty Sony mám rád. Ich jednoduchý, no zároveň elegantný dizajn, japonská precíznosť spracovania či výborné parametre sú vzhľadom na cenu v slušnom pomere. Občas sa síce nájdu aj kúsky, ktorým treba nasadiť detské plienky a počkať, kým dospejú, no našťastie nový tablet Xperia Z2 Tablet taký nie je. Je dospelý až-až.

Sony Xperia Z2 Tablet

Pamätám si, keď som ešte testoval prvý tablet s označením Tablet S. Bol nezvyčajný a mal niekoľko vychytávok, ktoré konkurencii chýbali. Potom prišiel tablet Xperia Tablet Z a to bola už iná káva. 6,9 mm tenké vodeodolné telo, nádherný displej a výborné parametre… Dnes mám na stole najnovší tablet Xperia Z2 Tablet, ktorý je ešte tenší, krajší, výkonnejší, ale aj drahší.

Sony Xperia Z2 Tablet

Čierne telo v OmniBalance dizajne nápadne pripomína smartfón Xperia Z2. Má aj prečo. Vyšli z rovnakého rodu, dokonca aj množstvo parametrov majú identických. Prerastené dvojča je však v porovnaní so starším tabletom krajšie. Oblé hrany, jednoliaty dizajn, minimalizácia krytov konektorov či reproduktory nenápadne zabudované pri okraji hrán tvoria celok, ktorý nemá momentálne obdoby. Niekto by mohol namietať, že iPad je krajší. Nehádam sa. Pre mňa osobne je však tento černokňažník aktuálne najkrajším tabletom na trhu.

Sony Xperia Z2 Tablet

Z fotografií to možno nie je až také zrejmé, no akonáhle novinku uchopíte do rúk, musí vám byť jasné, že nejde o bežný tablet. Je síce len o 0,5 mm tenší, ako jeho predchodca, no pocitovo je na tom lepšie. Dôvodom sú oblé hrany, ktoré v ruke vyvolávajú pocit ešte tenšieho zariadenia. Vlastne v pôvodnom modeli robili ostré hrany opak. Človek aby sa až bál, či sa mu Z2 Tablet nezlomí v rukách. Pri bežnej práci nezlomí, verte mi.

Sony Xperia Z2 Tablet

Po rozsvietení displeja sa jasne ukáže, aké obrovské sú okraje okolo neho. Pri prvom pohľade som ostal sklamaný, no akonáhle som s novinkou začal pracovať, bolo mi jasné, že japonskí inžinieri mysleli na všetko. Teda takmer. Masívne okraje totiž ponúknu dostatok miesta na opretie palca, resp. palcov ak novinku držíte oboma rukami.

Sony Xperia Z2 Tablet

Spomínaní inžinieri ale asi nemysleli na to, že pri práci v polohe na šírku v prípade uchopenia oboma rukami používateľ prekryje stereo reproduktory po stranách displeja aj keby nechcel. Našťastie pri takomto držaní málokedy potrebujete, aby tablet ozvučoval okolie a v prípade pozerania filmov či iných videí si radšej pripojíte slúchadlá. O tých sa ešte pobavíme neskôr. Každopádne stačilo reproduktory posunúť do opačných rohov, teda do hornej časti a bolo by po probléme.

Sony Xperia Z2 Tablet

Tlačidlo ON/OFF a ovládanie hlasitosti je nezvyčajne na ľavej strane (smartfóny majú túto dvojku na pravej strane). Sú však dobre nahmatateľné aj v noci vďaka čiastočnému vytŕčaniu z tela.

Sony Xperia Z2 Tablet

Na hornej strane sú nenápadné kryty slotov pre micro SIM kartu (v prípade, ak máte LTE verziu tabletu) a microSDXC kartu, ktorú môžete použiť s kapacitou až 128 GB! Pod druhým krytom je microUSB konektor pre nabíjanie či pripojenie MHL 3.0 kábla k TV. Vedľa neho je IrDA port a otvor mikrofónu.

Sony Xperia Z2 Tablet

Pravá strana je kompletne hladká bez akýchkoľvek prvkov.

Sony Xperia Z2 Tablet

V spodnej hrane výrobca opäť použil unikátny konektor pre dokovacie systémy, ja som mal možnosť skúsiť kolísku DK39. Šikovná a praktická vecička. Ak si kúpite tablet, poobzerajte sa aj po tejto kolíske, neoľutujete. Problémom môže byť len to, že ak chcete tablet dokovať v obývačke, v spálni a v pracovni, kolísky budete potrebovať už tri. S cenou okolo 35 € to už nie je najnižšia suma. Okrem tohto konektoru je pri okraji aj 3,5 mm audio konektor na pripojenie slúchadiel. Xperia Z2 Tablet je prvým tabletom, ktorého audio výbava obsahuje aj aktívne potláčanie okolitého hluku. Problémom testovanej Wi-Fi verzie ale je, že tieto slúchadlá v balení nenájdete. Hoci LTE verzia slúchadlá v balení má, nejde o tie s aktívnym potláčaním okolitého hluku (MDR-NC31EM), ale o obyčajné stereo handsfree MH410c.

Sony Xperia Z2 Tablet

Zadná časť má šošovku 8,1 Mpx fotoaparátu a je príjemne pogumovaná na dotyk jemnou gumou, ktorá sa „prelieva“ cez hrany až na okraje prednej časti. Zaujímavo spracovaný detail dosiahol to, že sa tablet drží isto aj v jednej ruke a na stole sa nešmýka. Výčitku si však odnesie za rovnakú náchylnosť na odtlačky prstov, ako má predná lesklá strana. Na matnom povrchu ich dokonca aj ťažšie odstránite. Chce to vodu! Ani pri Z2 Tablet sa ale nemusíte báť kúpeľa pre váš tablet. Naopak, on si to kvôli tomu množstvu odtlačkov priam vyžaduje. Stupeň ochrany IP58 je dostatočný na to, aby ste ho mohli v pohode umyť teplou vodou a kvapkou tekutého mydla. Pozor však na kryt aby boli poriadne dotlačené, inak kúpanie neprežije. Myslite ale na to, že tablet nie je určený na plávanie (ako veslo) či potápanie (ako fotoaparát), takže to s tým kúpaním nepreháňajte. Každopádne neviem o lepšej alternatíve na čítanie noviniek či kníh vo vani 🙂

Sony Xperia Z2 Tablet

Predná strana je plne lesklá, značnú časť zaberá nový IPS displej (pôvodný tablet mal TFT panel). Nad ním je 2,2 Mpx webkamera, rôzne snímače a v pravom okraji aj nenápadná informačná LED dióda. Zaujímavosťou novinky je obojstranné NFC. Okrem zadnej steny môžete NFC príslušenstvo či telefón pripojiť aj dotykom na ľavý rámik okolo displeja. Nie som si istý, či ide o jeden NFC čip, ktorý v tenkom tele vie „komunikovať“ na obe strany, alebo Sony použilo čipy dva, no ide o pomerne praktický detail.

Sony Xperia Z2 Tablet

Nový IPS displej je zas o niečo krajší a s lepším podaním farieb, ako mal predchodca. IPS výrobná technológia navyše zaručuje lepšie pozorovacie uhly a čitateľnosť na slnku, čo kvitujem. Live Colour LED technológia by mala vylepšovať farby, no až taký rozdiel oproti predchodcovi to nie je. Sklamaním sú však občasné výpadky reakcií displeja. Niektoré príkazy/dotyky som musel opakovať aj 2x, aby ich displej zaznamenal. Možno je to len spôsobené ochrannou fóliou na displeji, no to by robiť nemala.

Sony Xperia Z2 Tablet

Novinka pracuje na operačnom systéme Android 4.4.2, ktorý je podporovaný najnovším procesorom Snapdragon 801 so štyrmi Krait 400 jadrami taktovanými na 2,3 GHz. Grafický čip je Adreno 330, operačná pamäť RAM má viac ako slušné 3 GB. Vnútorná pamäť sa chváli 16 GB, no dostupných je 11,2 GB, pričom po zapnutí je k dispozícii 10,1 GB. Našťastie je k dispozícii spomínaný microSDXC slot, do ktorého môžete napratať až 128 GB kartu. Výkon novinky je plne postačujúci aj na najnáročnejšie aplikácie, vrátane prehrávania Full HD videí či HD hier. Benchmark 3DMark nadelil tabletu skóre 19 119 bodov, čo je v podstate najviac medzi Android tabletmi. Hoci benchmarky nie sú 100%-né, počas testu som ani raz nezaznamenal problém s výkonom. Prehrievanie hrozí len pri dlhšom sledovaní Full HD videa, ale nie je to nič hrozné.

Sony Xperia Z2 Tablet

Android 4.4.2 má nadstavbu TimeScape od Sony čo znamená mierne upravený systém. V systéme sú dve rolovacie lišty. Jedna je v ľavom hornom rohu o obsahuje všetky notifikácie.  Druhá rolovacia lišta je v pravom hornom rohu, kde sa okrem väčších hodín a dátumu zobrazujú aj skratky (max 12 ks) k základným nastaveniam, ktoré je samozrejme možné vymeniť.

Sony Xperia Z2 Tablet

Menu je klasické, obsahuje všetky aplikácie, pričom je ich možné presúvať, „zložkovať“, či inak usporadúvať. Na to slúži lišta v pravej časti.

Sony Xperia Z2 Tablet

Sony do Xperia Z2 Tablet pridalo aj niekoľko špeciálnych aplikácií, ktoré inde nenájdete. Ide napríklad o TrackID a nové TrackID pre zisťovanie TV vysielania (len pre vybrané krajiny).

Sony Xperia Z2 Tablet

V novom Androide 4.4.2 je aj aplikácia What’s new zobrazujúca novinky zo sveta hudby, hier a PlayStation Store, ktoré ale aj tak nerozchodíte. Aplikácia mi ale aj tak príde v našich podmienkach ako zbytočnosť. Aspoň hry a aplikácie sú ako tak zaujímavé, hoci podobnú funkciu plní aj aplikácia Sony Select.

Sony Xperia Z2 Tablet

Potešia už známe mini aplikácie ako diaľkové ovládanie, web, časovač, kalkulačka alebo výrez obrazovky, ku ktorým sa dostanete cez menu otvorených aplikácií.

Sony Xperia Z2 Tablet

Aplikácie ako Video Unlimited, PlayStation či Music Unlimited sú však len na otravu, u nás nefungujú. Poteší však prepracovaný Walkman s vylepšenými nastaveniami zvuku.

Sony Xperia Z2 Tablet

Rovnako je šikovnou aplikáciou Remote Control, teda diaľkové ovládanie cez spomínaný IrDA port v hornej stene, ktoré je možné nastaviť na najrôznejšie TV od všemožných výrobcov.

Sony Xperia Z2 Tablet

Vylepšený je aj kalendár, ktorý zobrazuje náhľady udalostí aj pri zobrazení mesačného náhľadu. Nechýba ani počasie s malými ikonkami. Kancelársky orientovaných zas poteší plnohodnotná aplikácia OfficeSuite Pro, či File Commander pre správu súborov.

Sony Xperia Z2 Tablet

Hoci s tabletom človek bežne nefotí (asi okrem Japoncov), Sony do tabletu opäť vložilo Exmor R CMOS snímač s rozlíšením 8,1 Mpx. Rozhranie fotoaparátu je klasické, po zapnutí sa spúšťa známy Superior Auto režim, môžete si ale zvoliť aj režim Manuálne, v ktorom si viete zmeniť viacero nastavení. Prekvapením je, že pokiaľ fotíte s režimom Manuálne, fotoaparát vypnete a opätovne zapnete, režim Manuálne je zapnutý. Toto nevedia dokonca ani fotomobily Xperria Z2, Z1 či Z1 Compact!

Sony Xperia Z2 Tablet

Novinkou požičanou od Xperie Z2 je režim Rozostrenie pozadia, Timeshift burst, ale i Efekty AR či Kreatívne efekty. Fotoaparátu nechýba ani Panoramatický záber pre snímanie panorám či režim Social live pre live streamovanie na Facebook. Ďalšie aplikácie je možné doinštalovať, k dispozícii je zhruba 14 ďalších aplikácií, ktoré fungujú cez rozhranie fotoaparátu Xperie Z2 Tablet.

Sony Xperia Z2 Tablet

Sony Xperia Z2 Tablet

Sony Xperia Z2 Tablet

Kvalita snímok či Full HD videa, počas ktorého je možné aj fotiť v 2 Mpx rozlíšení nie je žiadna sláva, na tablet je to ale výborná kvalita. 8,1 Mpx rozlíšenie plne stačí pre momentky, no v prítmí bez blesku vám fotoaparát toho veľa nevytvorí. Našťastie fotoaparát v tablete nemá byť lákadlom tabletu a skôr využijete 2,2 Mpx webkameru. Na kvalitný HD obraz ale potrebujete dostatok svetla, pokiaľ budete videotelefonovať v noci, opačná strana neuvidí prakticky nič, len tmu a obrys.

Sony Xperia Z2 Tablet

Sony Xperia Z2 Tablet

Sony Xperia Z2 Tablet

Sony do tenšieho tela dokázal napratať rovnako objemnú batériu, ako mal predchodca, teda Li-Pol kúsok s kapacitou 6 000 mAh. Výdrž je aj vďaka režimu STAMINA výborná, s testovanou Wi-Fi verziou tabletu som dokázal prežiť aj tri dni aktívnejšieho používania, hlavne večer sledovaním filmov, hraním hier či surfovaním po internete. Ak by ste ale tablet vybavili externou klávesnicou a príp. siahli po LTE verzii, teda s dátovým pripojením cez sieť operátora, výdrž by mohla klesnúť aj o polovicu. Novinka je vybavená aj novou technológiou Quick Charge 2.0, ktorá by mala tablet nabiť o 75% rýchlejšie, ako u konkurencie, no tento parameter je čisto teoretický.

Sony Xperia Z2 Tablet

Nový Sony Xperia Z2 Tablet je teda až na pár detailov špičkový tablet top kategórie, za čo si však výrobca aj vypýta top cenu. 499 € za Wi-Fi verziu so 16 GB pamäťou je pomerne dosť, hlavne ak si pripočítate príslušenstvo, ktoré si tablet zaslúži, ba až vynúti. Osobne ak by som chcel tablet (ktorý momentálne nepotrebujem ani v domácnosti), určite by som siahol po tomto kúsku. Výborný výkon, kvalita spracovania, vodeodolnosť, extrémna tenkosť či drobnosti ako IrDA, NFC, micro USB s MHL 3.0 by ma presvedčili.

Sony Xperia Z2 Tablet

Hodnotenie: 5/5

+ dizajn a rozmery, vodeodolnosť, výborný výkon

– vyššia cena, absencia slúchadiel v balení Wi-Fi verzie, občasné nereagovanie displeja

Cena 499,00 € Model Wi-Fi 16 GB SGP511E3 Rozmery 266 x 172 x 6,4 mm, 426 g Displej 10,1“ IPS (1 920 x 1 200 px) Triluminos, X-Reality, Live Colour LED, Gorilla Glass Hardvér Snapdragon 801 (4 jadrá, 2,3 GHz, Krait 400), grafika Adreno 330, 3 GB RAM, 16 GB pamäť (11,2 GB dostupných), 8,1 Mpx Exmor R CMOS snímač, AF, Full HD video, HDR, 2,2 Mpx Full HD webkamera, microSDXC (do 128 GB) slot, Wi-Fi a/b/g/n/ac s DLNA, BT 4.0, 2x NFC, microUSB s MHL 3.0, GPS/GLONASS, gyroskop, digitálny kompas, magnetometer, IrDA, 3,5 mm audio, FM rádio s RDS, stereo reproduktory (S-Force Front Surround, Clear Audio+), IP58 certifikácia, Li-Pol 6 000 mAh, STAMINA režim, Quick Charge 2.0  Softvér Android 4.4.2, Socialife, Diaľkové ovládanie, OfficeSuite Pro, TrackID, TrackID TV, Filmové štúdio, What´s new, Xperia Link

Sony Xperia Z2 Tablet

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.