Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

RECENZIA Sony Xperia Z1 – kráľ stále žije

RECENZIA Sony Xperia Z1 – kráľ stále žije
Števo Porubský
RECENZIA Sony Xperia Z1 – kráľ stále žije

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ, hoci sa na trhu čoskoro objaví opäť nový kráľ! Japonské Sony na minuloročnej výstave IFA 2013 predstavilo absolútnu novinku zo sveta high-end smartfónov, ktorá síce dizajnom pripomína predchodcu, no v každom detaile je iná. Špičková Xperia Z1 síce už nie je najvybavenejším smartfónom sveta, ale za svoju neustále klesajúcu cenu sa po nej oplatí určite pozrieť. Aká je v praxi?

 Sony Xperia Z1

Keby som napísal, že dokonalá, klamal by som, no pravdou je, že sa k tomu blíži viac, ako ktorýkoľvek iný smartfón výrobcu. Sony si dalo povedať a zjavne na hundranie nielen nás, recenzentov, upravilo hranatý dizajn pôvodného modelu Xperia Z.

Sony Xperia Z1

Novinka sa tak v ruke aj napriek väčším rozmerom drží omnoho lepšie. A stačilo tak málo, obrúsiť hrany. Brúsiť v prípade Xperie Z1 bolo z čoho. Telo je totiž vyrobené z jedného kusu hliníka. Zmenou však neprešli len hrany, ale i kritizovaný kryt 3,5 mm audio konektora, ktorý je najnovšie otvorený.

 Sony Xperia Z1

Prekvapilo ma umiestnenie microUSB konektora, ktorý je pod krytom v nižšej časti, konkrétne pod krytom slotu microSD karty. Pri nabíjaní tak stále intuitívne otváram práve ten, pokiaľ nezistím, že microUSB konektor do slotu karty nepripojím. Nový je i magnetický dokovací konektor na ľavej strane, ktorý je univerzálny pre všetky budúce Xperia smartfóny vyššej triedy.

 Sony Xperia Z1

Novinkou je tiež vylepšený reproduktor v spodnej strane. Teraz sa vám už nestane, že po umytí nebudete počuť zvonenie ani pri najvyššej hlasitosti.

 Sony Xperia Z1

Maximálne však kvitujem znovuzrodenie hardvérovej spúšte fotoaparátu. Super! Konečne si môžeme vyfotiť aj čosi pod vodou. Škoda, že je už taká zima, budeme si musieť počkať na budúce leto. Áno, aj Xperia Z1 je odolná voči vode a prachu, takže žiadny strach pri nechcene-chcenom obliatí.

Sony Xperia Z1

Jedna vec mi však na novinkách od Sony stále akosi prekáža – extrémne lesklý povrch. Už po minúte je nádherný high-end upackaný ako po jedení fastfoodu. Pritom sa už hovorilo o nanopovrchoch, ktoré zamedzia špineniu. Našťastie si aj Xperiu Z1 môžete kedykoľvek umyť teplou vodou a je ako znovuzrodená. Aj moja staršia Xperia Z je tak i po mesiacoch stále ako nová.

 Sony Xperia Z1

Hardvérovo je Xperia Z1 taktiež prekopaná od základu. V tabuľke pod recenziou nájdete jej kompletnú špecifikáciu, tú teda opisovať nebudem, no vedzte, že momentálne patrí stále medzi najvýkonnejšie smartfóny na trhu. Procesor s taktom 2,2 GHz a štvoricou jadier, grafika Adreno 330 a 2 GB pamäte RAM spôsobili, že v benchmark teste 3DMark Ice Storm aj Ice Storm Extreme aplikácia vyhlásila „Maxed out“, čo je znakom najvyššieho skóre. V najnáročnejšom benchmarku 3DMark Ice Storm Unlimited Xperia Z1 dosiahla skóre 17 513 bodov. Samozrejme benchmark testy nie sú všetko, no vedia zhruba povedať, čo sa skrýva vo vnútri vášho zariadenia. A tu sa toho skrýva naozaj veľa. O dostatok výkonu tak nebudete mať núdzu prakticky nikdy, dokonca ani pri prehrávaní Full HD videí či hraní náročných hier. Pomerne energeticky šetrný hardvér a 3 000 mAh batéria s režimom STAMINA dokážu udržať Xperiu Z1 pri živote bez problémov dva dni, pri neustálom používaní však rátajte s výdržou necelý deň. To je však údel prakticky všetkých súčasných smartfónov, nech už majú akúkoľvek batériu.

 Sony Xperia Z1 Sony Xperia Z1

Kameň na kameni nezostal ani v prípade displeja. Je síce rovnako veľký a jemný, ako mal predchodca, no využíva technológiu Triluminos s X-Reality čipom pre čo najdokonalejšie podanie farieb. Nie v štýle AMOLED displejov, ktoré farby saturujú až do extrému, ale sústredí sa na detaily. Tie síce v bežných podmienkach nerozoznáte, no ak si porovnáte displeje novej a staršej Xperie, rozdiel je badateľný. Aj pozorovacie uhly sa o niečo zlepšili, no v tomto prípade je AMOLED konkurencie jednoznačným víťazom. Na displeji sa však Android 4.2.2 (aktuálne už Android 4.3) krásne vyníma v každom prípade.

Sony Xperia Z1 Sony Xperia Z1

Operačný systém je v štýle predchádzajúcich Xperia telefónov, nechýba horná notifikačná lišta s 10 voliteľnými skratkami či voliteľnými aplikáciami na zamknutej obrazovke. Samozrejmosťou sú aj aplikácie ako OfficeSuite, Walkman, TrackID, Sociallife, Smart Connect, šikovný Album, Filmy či Sony Select, výber odporúčaných aplikácií priamo výrobcom. Ak máte smarttelku, určite sa vám hodí aj aplikácia na zrkadlenie obrazovky cez Wi-Fi, cez NFC môžete nastaviť funkciu Throw, v domácej WLAN sieti zas zdieľať multimediálny obsah. Ak ste náruživý hráč PlayStation, k Xperii Z1 si môžete pomocou špeciálneho USB kábla pripojiť aj ovládač DualShock 3. O prácu, ale i o zábavu máte jednoducho postarané.

 Sony Xperia Z1

Hlavným lákadlom novinky je určite 20,7 Mpx fotoaparát. Už na prvý pohľad nejde o bežný foťák konkurenčných fotomobilov. Hoci snímač ani rozlíšenie nie sú najväčšie, aké sa v doterajších smartfónoch objavili, Sony použilo čip zo svojho kompaktného fotoaparátu Cyber-shot. Exmor RS CMOS snímač má tak veľkosť až 1/2,3”, rozlíšenie 20,7 Mpx a k čo najlepším fotografiám mu pomáha dedikovaný čip BIONZ for mobile (taktiež z kompaktu Cyber-shot od Sony). Okrem toho je nová aj optika zložená zo 6 členov, a hoci nie je veľká ako u kompaktov, ponúka príjemnú svetelnosť f/2,0. Škoda len 27 mm (ekvivalent k kinofilmu) ohniskovej vzdialenosti, no stále je to viac než prijateľná hodnota. To by bola teória. Aká je prax?

 Sony Xperia Z1

Po stlačení spúšte sa otvorí základné rozhranie fotoaparátu s prednastaveným režimom Superior Auto. Režim je fajn v takmer každej situácii, dokáže si pamätať tváre (potrebné registrovať z albumu či nových fotografií), no fotky, ktoré z neho dostanete, nemajú 20,7 Mpx rozlíšenie ani náhodou. Superior Auto ponúka maximálne 8,3 Mpx. Ak chcete plné rozlíšenie, musíte si kliknúť na režim Manuálne, v ktorom si už môžete regulovať kompenzáciu expozície (+/- 2EV), vyváženie bielej, rozlíšenie (2 – 20 Mpx), ISO (50 – 800), meranie expozície (stred, priemer, bod), video (Full HD, HD, QVGA), HDR režim. V prípade prepnutia do video režimu si naviac môžete zvoliť aj režim scény. Režim scény, teda jednu zo 17 predvolieb si môžete zvoliť aj v prípade manuálneho režimu, no je nutné opäť znížiť rozlíšenie na chabých8 Mpx. Ani po mesiacoch používania som sa však od výrobcu nedočkal updatu, ktorý by vychytal podobné muchy. Najväčšou je určite neustále automatické zapínanie režimu Superior Auto.

 Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1

Novinkou Xperie Z1 je režim Predsnímané snímky, ktorý vytvorí 30 záberov pred a 30 záberov po stlačení spúšte v 2 Mpx rozlíšení. Vy si už len vyberiete z vejárika, ktorá fotka sa vám páči najviac. Fotoaparátu nechýbajú ani efekty, no len v 2 Mpx rozlíšení, dokopy ich nájdete 9, či režim SweepPanorama v štyroch smeroch. Pobaví vás Efekt AR, ktorý do snímanej scény vloží niektorý zo 7 motívov rozšírenej reality. Po byte vám tak môže behať T-Rex alebo malí škriatkovia, opäť však len v 2 Mpx rozlíšení.

Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1

Zaujímavejší je režim Info-eye, ktorý on-line vyhľadá informácie o tom, čo ste odfotili. Nemusí to byť výhradne nejaká pamätihodnosť, ale snímať môžete aj text, knihy, vína, QR kódy, čiarové kódy či dokonca vizitky (len v AJ). Poslednou horúcou novinkou je exkluzívna (na pol roka) aplikácia Social Live, ktorá v reálnom čase streamuje video na váš účet na Facebooku. Ak ste teda veľmi sociálni, môžete sa s priateľmi podeliť o zaujímavé zážitky v priamom prenose. Škoda však, že video je streamované v nižšej kvalite, hoci je natáčané v HD rozlíšení. Do Xperie Z1 si foto aplikácie môžete i doinštalovať. Zaujímavá je napríklad aplikácia Motiongraph for Xperia – vytvára GIF obrázky.

Sony Xperia Z1

Superior Auto režim

Sony Xperia Z1

Manuálny režim

Fotografie v režime Superior Auto (16:9) sú pomerne obstojné, no po prepnutí do režimu Manuálne je to omnoho lepšie. Detaily sú ostré, bokeh celkom slušný, farby ideálne, jedine chromatická aberácia je pri 100%-nom priblížení jemne viditeľná, rovnako ako strata ostrosti na okrajoch. V prítmí je strata kvality viditeľnejšia, ale to sa bavíme o smartfóne s hrúbkou 8,5 mm!  Mimochodom, známy DxOMark ohodnotil Xperiu Z1 76 bodmi, pričom len Nokia 808 PureView má o bod viac. Ostatná konkurencia ostala pozadu! Video je na tom podobne. Full HD videu nechýbajú jemné detaily, verné podanie farieb či fotenie počas natáčania (v 2 Mpx rozlíšení), kvalita klesá úmerne s klesajúcim svetlom.

 Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1

PS: Na otravné zapínanie Superior auto režimu som našiel „zbraň“ – vo widgete Fotoaparáty si môžete zvoliť akúkoľvek fotoaplikácií z rozhrania fotoaparátu, takže aj režim Manuálne. Widget tak stačí mať po ruke na hlavnom displeji a je po probléme.

 Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1 ma dostala. Modelu Xperia Z som v teste dal hodnotenie 95%, no táto novinka si bez námahy zaslúži 99%. To jedno percento dole predstavujú drobnosti, ktoré by som osobne uvítal inak, no nič nie je dokonalé. Tento kúsok sa však k dokonalosti veľmi blíži a konkurencia to má ťažké. Podčiarknuté a zhrnuté, Sony Xperiu Z1 je možné považovať za jeden z najlepších smartfónov súčasnosti, ktorého výrazný nedostatok v podobe vyššej ceny postupne opadáva, keďže na trh sa blíži jeho nástupca, Sony Xperia Z2.

POZRITE SI: SÚBOJ GENERÁCIÍ | Sony Xperia Z2 vs Sony Xperia Z1

 Sony Xperia Z1

Hodnotenie 5/5

+ špičkový výkon, odolnosť voči vode a prachu, výborný fotoaparát

– extrémne lesklý povrch, vyššia cena, väčšie rozmery a hmotnosť

 

Cena 579,00 € (e-shopy priemer: 520,00 €) Rozmery 144,4 x 74 x 8,5 mm, 169 g Displej 5“ Full HD (1 080 x 1 920 b., 441 PPI) Triluminos s X-Reality, Mobile BRAVIA Engine 2, Gorilla Glass 2 Hardvér Qualcomm Snapdragon 800 (4-jadrový, 28 nm, 2,2 GHz) Krait 400, GPU Adreno 330, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (11,7 GB dostupných), LTE/HSPA+, Wi-Fi b/g/n (s DLNA a Miracast), BT 4.0, microUSB (MHL), USB OTG, NFC, 1/2,3” 20,7 Mpx Exmor RS CMOS senzor, BIONZ procesor, Sony G Lens (f/2,0), HDR, Full HD HDR video (30 fps), LED blesk, digitálna stabilizácia SteadyShot, Superior Auto (8,3 Mpx), Timeshift-burst (2 Mpx), AR Effect (2 Mpx), Info-eye, SweepPanorama, 2 Mpx Full HD webkamera, microSDXC, GPS/GLONASS, FM rádio s RDS, 3,5 mm audio, ClearAudio+, xLoud, 3 000 mAh Li-Ion Softvér Android 4.2.2, TrackID, Walkman, STAMINA mód, Smart Connect, Social Live

Sony Xperia Z1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: TECHBOX, Peter Frolo