Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Samsung GALAXY A5: drahý kovový elegán

Samsung GALAXY A5: drahý kovový elegán
Dominik Fúsek
Samsung GALAXY A5: drahý kovový elegán
76 %
S príchodom štýlového Samsungu Galaxy Alpha nastala u vedúceho výrobcu smartfónov doba kovová. A tá už sa rozmohla natoľko, že kov preniká aj medzi dostupnejšie prístroje. Teda aspoň o trochu dostupnejšie... Pozrite si náš krátky test najnovšieho modelu Galaxy A5.

Výhody

  • luxusné spracovanie
  • klávesnica a ďalšie drobné inovácie

Nevýhody

  • priemerná výbava
  • cena
  • krátka výdrž batérie

Samsung Galaxy A5

Keď prvýkrát chytíte do ruky cudziu A5-ku, asi budete ťažko hádať jej zaradenie na trhu alebo cenu. Zariadenie pôsobí až luxusným dojmom, ktorý vytvára niekoľko prvkov. V prvom rade je to samozrejme ospevovaná kovová konštrukcia, ďalej hrúbka iba 6,7 mm, hmotnosť 123 gramov a iste aj malý rámik displeja.

Pozrite si

Samsung Galaxy A3 (2017): celkom vydarený upgrade s vylepšeniami

Samsung Galaxy A5

Na to, že Samsung ako jediný dokázal vydržať pri subjektívne najlepšom riešení ovládacích tlačidiel (teda ešte nezrušil to fyzické pod displejom), pomer plochy displeja k celej čelnej ploche je výborný. Pre mňa ako používateľa 200-gramového fotohybridu Galaxy K Zoom bol tento kovový zjav ešte prekvapivejší.

Samsung Galaxy A5

Samsung GALAXY A5 sa dobre drží, všetko je na svojom správnom mieste, akurát zadný kryt zabetónoval batériu, ktorej kapacitu a výdrž by som uvítal väčšiu. Áno, máte k dispozícii aj špeciálny režim extrémneho šetrenia energie, ale tená vás zachráni len vo výnimočných prípadoch. Sloty na kartičky (v prípade SIM už formátu nano) nájdete v podobe zásuviek v pravom boku.

Samsung Galaxy A5

Na Slovensku žiaľ nie je dostupná funkčná verzia s duálnym slotom microSD/microSIM, kedy by sa s vašej A5-ky mohol stať dvojsimkáč. Škoda, lebo nápad je to výborný – nepoteším ani záujemcov o model Samsung GALAXY A3, ten totiž rovnako nebude podporovať dvojicu SIM kariet. Reproduktor je tradične vzadu, tentoraz hore pri fotoaparáte. Jeho hlasitosť je dosť vysoká, kvalitou však neprekvapí a je prvým narušiteľom prémiového dojmu.

Samsung Galaxy A5

Fotoaparát má množstvo zaujímavých režimov a nastavení, a ak by vám bolo málo, môžete si ďalšie režimy doinštalovať. Vybrané funkcie si môžete po vzore GALAXY S5 vytiahnuť priamo na „plochu“ fotoaparátu, kde ja najčastejšie používam práve rýchle zapnutie blesku. výsledky 13 Mpx snímača (9,6 Mpx v režime 16:9) žiaľ už dnes patria k priemeru. Aj to len za dobrého svetla, kombinácia interiéru a zimného zamračeného počasia vyčarí akurát tak množstvo šumu.

Samsung Galaxy A5

Samsung Galaxy A5

Menší senzor síce výrobcovi nemožno zazlievať, A5-ka nemá byť fotomobil (jedine ak nadštandardnou 5 Mpx webkamerou), ale čo tak stabilizácia? Veľmi by pomohla aj videám, ktoré zvládajú pauzu aj fotenie, ale majú priemernú zvukovú stopu a zvládajú len klasických 30fps. V súčte je teda foťák skrz-naskrz priemerný. Škoda, kedže hovoríme o smartfóne za viac ako 400 €.

Samsung Galaxy A5

Zato displej je úplne ideálny. Kombinácia AMOLED panelu, HD rozlíšenia a 5“ uhlopriečky znamená krásnych 294 PPI. A5-ka má natívne nastavený menší font písma, takže som ju tipoval na Full HD, to by však bolo zbytočné plytvanie. Tu pre Samsung budete hľadať konkurenta ťažko, displej je naozaj úžasný.

Samsung Galaxy A5 Samsung Galaxy A5

Softvér výrobcu obsahuje pár noviniek, napríklad „kartového“ správcu úloh a najmä parádnu klávesnicu s číselným radom. Podržaniu čísel navyše môžete priradiť akýkoľvek často používaný znak, slovo či dokonca vetu – napríklad „ďakujem“ či „prosím“.

Samsung Galaxy A5Samsung Galaxy A5

Výkon sa však od pôvodného luxusného dojmu vzďaľuje úplne najviac. Pamäte sú síce veľké (2 GB RAM-ka necháva voľných do 1 030 MB, 11,2 GB úložisko môžete rozšíriť), ale Snapdragon 410 je zjav, ktorý bežne vídame v strojoch s ani nie polovičnou cenou. Na všetko bežné použitie aj hry síce stačí, ale veľkú rezervu do budúcnosti nedáva.

Samsung Galaxy A5 Samsung Galaxy A5

Pri pohľade na lištu s rýchlymi nastaveniami som si uvedomil, že toto Samsung dokáže snáď najlepšie. Páči sa mi aj menu nastavení, ktoré je vďaka ikonám prehľadnejšie ako na ostatných Android smartfónoch.

Samsung Galaxy A5 Samsung Galaxy A5

Samsung Galaxy A5

Ak ste však čakali podporu USB OTG, musím vás sklamať. Rovnako spomínaná batéria ponúka slabšiu výdrž, tá v mojom tradičnom web teste (Wi-Fi, 50 % jas, bez úsporných režimov) vychádza len na 3 hodiny 38 minút.

Samsung Galaxy A5

Celkovo sa Samsung Galaxy A5 hodnotí dosť ťažko. Išlo by to ľahšie, keby jeho cena bola niekde okolo 300 €. To by bola štýlovka síce so svojimi muchami, ale veľmi reprezentatívna štýlovka. Keďže je ale jej cena v úplne iných sférach, dokonca veľmi blízko high-end sestry Galaxy Alpha, ktorú aktuálne zoženiete pod 500 €, bez zlacnenia si bude A5-ka hľadať svojich majiteľov ťažko.

Samsung Galaxy A5

Samsung Galaxy A5

Cena 429,00 € Rozmery 139 x 70 x 6,7 mm, 123 g Displej 5“ Super AMOLED (720 x 1 280 px, 294 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon 410 (štvorjadrový 1,2 GHz Cortex-A53, GPU Adreno 306, 28 nm), 2 GB RAM, 11,24 GB Flash + microSD, LTE, Wi-Fi, GPS, GLONASS, 13 Mpx fotoaparát (AF, LED, Full HD 30fps video), 5 Mxp webkamera, Li-Ion 2 300 mAh Softvér Android 4.4.4 + nadstavba výrobcu

Foto: TECHBOX

Zdroj