Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

RECENZIA Prestigio MultiPhone 5000 DUO: veľký telefón nemusí byť automaticky drahý

RECENZIA Prestigio MultiPhone 5000 DUO: veľký telefón nemusí byť automaticky drahý
Drahomír Piok
RECENZIA Prestigio MultiPhone 5000 DUO: veľký telefón nemusí byť automaticky drahý

Spoločnosť Prestigio postupne na našom trhu zaznamenáva mnoho úspechov a darí sa jej preraziť medzi používateľmi, ktorí nie sú nároční a za telefón chcú zaplatiť len primeranú čiastku. Testovaný MultiPhone 5000 sa v recenzii ukázal ako jasný príklad tejto myšlienky. Ponúka za isté kompromisy veľký 5-palcový displej a navyše aj funkciu dual SIM. Nedostatky, ktoré obsahuje, musí používateľ vzhľadom na jeho cenu viac-menej akceptovať.

Prestigio MultiPhone 5000 Duo

Plastový obor

V prvom momente vás môže zaraziť veľkosť a hmotnosť smartfónu. Na výšku má takmer 15 cm a široký je 8 cm. Jeho hmotnosť, ktorá je podľa oficiálnych údajov takmer 200 gramov, je v ruke cítiť. No na druhú stranu plasty spolu dobre držia a konštrukcia pôsobí pevne. Výrobca v balení necháva ako bonus aj puzdro, ktoré má už oproti iným aj výrezy pre zadný reproduktor. Konečne je tak dobre počuť zvonenie telefónu.

Prestigio MultiPhone 5000 Duo

Ovládacie prvky sú rozmiestnené štandardne s odblokovacím tlačidlom na pravej strane. MicroUSB konektor sa však nenachádza na spodnej, ale vrchnej strane prístroja a ešte je aj opačne orientovaný. Zadná strana je lesklá, teda je veľmi náchylná na odtlačky prstov. Vpredu je umiestnená trojica senzorových tlačidiel, reproduktor, predná kamera a pýcha – veľký 5-palcový displej.

Prestigio MultiPhone 5000 Duo

Displej vás sklame

Aj keď obrazovka má byť ťahákom tohto telefónu, nepovedal by som, že je práve jeho prednosťou, ale najväčším mínusom. Kvôli cene nechcem kritizovať ani malé rozlíšenie 480 x 800 pixlov, no pozorovacie uhly sú jednoducho katastrofálne. Pri štandardnom používaní na výšku stačí len mierne pootočiť telefónom vrchnou stranou smerom dole a ihneď je vidieť inverzné farby. Vyrušuje to najmä pri písaní či surfovaní na internete. Rozhodne odporúčam najskôr si telefón pred kúpou vyskúšať.

Prestigio MultiPhone 5000 Duo

Ak vám tento fakt vadiť nebude, získate na pomery vcelku slušný telefón. Integrovaný dvojjadrový procesor s taktom 1 GHz si pohodlne poradí s Androidom 4.0 (s aktualizáciou na 4.1 zrejme netreba počítať). Ten je navyše nainštalovaný do takmer neupraveného prostredia, hoci s mnohými nedostatkami pri preklade do nášho jazyka. Rôznym aplikáciám v základe sa ale nevyhnete. Nájdete medzi nimi editor dokumentov, správcu súborov alebo funkciu baterky. Čo sa však Prestigiu skutočne podarilo je výborný správca SIM kariet. Nastavovaním priorít ihneď upresníte, ktorá karta má volať alebo využívať dátové spojenia. Dvom mobilným vysielačom je prispôsobená aj batéria. Tá ponúka kapacitu 2 200 mAh a výdrž približne jeden deň. Nezvyčajne dlhý je však cyklus nabíjania.

Prestigio MultiPhone 5000 Duo

Nemyslite na nové hry

Integrovaný 5 Mpx fotoaparát zachytáva priemerné až podpriemerné snímky, podľa aktuálnych svetelných podmienok. Najvyššia kvalita videa je 1 280 x 720 pixlov, teda HD rozlíšenie. Obmedzenia systému nastávajú napríklad pri mnohých spustených aplikáciách. Telefón disponuje len 512 MB operačnej pamäte RAM. Zabudnúť treba aj na náročné hry ako Real Raceing 3. Priestor pre ukladanie aplikácii a dát činí 4 GB, z ktorého si systém ukrojí celkom 1,4 GB. Rozšírenie microSD kartou je ale možné, a to do 32 GB. Samozrejmosťou výbavy sú technológie ako Bluetooth, FM rádio, Wi-Fi alebo GPS s podporou asistovaného štartu.

Prestigio MultiPhone 5000 Duo

Po teste môžem povedať, že Prestigio MultiPhone 5000 DUO ma sklamal najmä nekvalitným displejom, ktorý má veľmi slabé pozorovacie uhly. Ako veľké plus však hodnotím podporu dual SIM a ich kvalitného zapracovania do systému. Parametre výkonu, rozmerov alebo fotoaparátu sa dajú hodnotiť ako adekvátne k cene. Pokiaľ teda prepáčite obrazovke mierne nedostatky, za 200 eur získate slušný nenáročný smartfón.

Hodnotenie: 3/5

Cena 199,00 € Rozmery 148,5 x 79 x 10,2 mm, 200 g Displej 5“ LCD, 480 x 800 pixlov (186 PPI) Hardvér Mediatek MT6577 (2-jadrový, 1,2 GHz), 512 MB RAM, 4 GB pamäte, microSDHC (do 32 GB), Bluetooth 2.1, Wi-Fi b/g/n, GPS (A-GPS), 5 Mpx fotoaparát, LED blesk, HD video (720p, 30 fps), Li-Ion 2 200 mAh Softvér OS Android 4.0, video prehrávač, Android Browser, správca súborov, počasie, eReader Prestigio

 

Foto: TECHBOX