Aj napriek tomu, že sa na mnohých stránkach a z rôznych materiálov dozviete, že nový Nikon 1 J2 je považovaný za priameho nástupcu minuloročného modelu, je podľa nás titul nástupca v tomto prípade prehnaný. Nový Nikon 1 J2 je totiž skôr možné považovať za facelift staršieho modelu.
Prečítajte si:
Nikon 1 J1: Jednotka medzi hybridnými fotoaparátmi?
Nikon 1 J2: tretí zástupca rýchlika z Japonska
Práve z dôvodu, že novinka prináša len niekoľko zmien, sa v prípade tejto recenzie vyhneme podrobnému popisovaniu toho, čo dokázal už Nikon 1 J1, no pozrieme sa na najmä na novinky, ktoré J2 prináša. Keďže telo a tým aj ovládacie prvky ostali zachované, sú tak prvou viditeľnou zmenou nové farby. Už k zabehnutej bielej, čiernej, ružovej a striebornej pribudli červená a oranžová verzia. Nové farby ocenia najmä dámy, ktoré Nikon 1 milujú nielen vďaka reklame so známym hercom. Tú správnu farbu si tak bude vedieť vybrať každý. My sme dostali na test červenú a aj keď by sa mohlo zdať, že ide o viac ženskú farbu, musím uznať, že J2-ke červená pristane.
červený nie je len fotoaparát, ale aj objektív
Telo Nikonu 1 J2 sa nesie v minimalistickom duchu, tak ako v prípade ostatných CSC fotoaparátov tohto výrobcu. Na tele by ste teda zbytočne hľadali grip, alebo samostatné ovládacie prvky pre manuálne režimy. Na zadnej strane nájdete iba jeden prvok pre prepínanie režimov (Auto, Motion Snapshot, Smart Photo Selector, kreatívny mód a video mód). Jeden výsledok minimalizmu vás však pri dennodennom používaní poteší. A to konkrétne jednoduchý systém zapínania a vypínania Nikonu 1 J2. Samozrejme nájdete na jeho vrchnej strane tlačidlo On/Off, ale oveľa prirodzenejšie a rýchlejšie je zapnúť J2 otvorením objektívu. Jednoducho stlačíte poistku na objektíve a vysuniete objektív. Fotoaparát sa sám automaticky zapne. Rovnakým spôsobom ho môžete aj vypnúť. Je to jednoduché a rýchle, takže tento systém oceníte najmä ak nechcete, aby ste premeškali dôležitý záber.
ovládacích prvkov je minimum
Aj napriek tomu, že dizajn tela samotného ostal zachovaný, pravdepodobne hneď po zapnutí J2 zistíte prvú novinku. Tou je displej. Ten pricestoval z vybavenejšieho súrodenca Nikon 1 V1 a konečne ponúkne použiteľné rozlíšenie, 921 600 obrazových bodov, teda 640 x 480 pixlov. Na výsledných fotografiách tak vidíte podstatne viac detailov a to aj na priamom slnku. Displej sa v prípade J2 veľmi vydaril a k dokonalosti mu už chýba iba možnosť ovládania pomocou dotyku. Možno sa jej dočkáme v nasledujúcej verzii, lebo ovládanie celého systému pomocou tlačidiel je v niektorých momentoch náročnejšie, ako by si majiteľ mohol priať. Priam ideálne by sa dotykový displej hodil v prípade nastavovania funkcií manuálnych režimov PASM, ktoré sú skryté hlboko v menu a pre prepínanie jednotlivých hodnôt clony a času musíte využívať kombinácie tlačidiel.
nový displej je výborne viditeľný aj v exteriéri
Už prvá verzia Nikonu 1 J1 si užila dosť kritiky za použitie malého snímača formátu CX (13,2 x 8,8 mm) namiesto väčšieho APS-C senzora, ktoré sú u konkurencie samozrejmosťou. Nikon 1 J2 používa úplne rovnaký 10,1 Mpx CX CMOS senzor. Rovnaký je aj procesor Expeed 3, hodnoty ISO do ISO 6 400 a kontinuálne snímanie 5/10/60 fps. Nezmenený ostal aj hybridný systém zaostrovania so 73 bodmi, ktorý kombinuje meranie fázového rozdielu a meranie kontrastu, rovnako ako možnosť vytvárať RAW snímky. „Črevá“ sú teda rovnaké, takže ak by ste čakali podstatné zlepšenie výsledných fotografií, budete sklamaní. To neznamená, že by fotografie produkované Nikonom 1 J2 boli zlé, sú totižto veľmi dobrej kvality s príjemnou saturáciou, ale svojou kvalitou sú na úrovni predchádzajúceho modelu. Samozrejme nechýba ani možnosť natáčania videa vo Full HD kvalite (60i, 30p) vo formáte MOV. Pre video je na tele vyhradené samostatné tlačidlo, ktoré však funguje iba v prípade, že je Jog Dial nastavený na režim video.
samostatné tlačidlo pre nahrávanie videa je priamo pri spúšti
Nikon 1 J2 prináša novinku v podobe kreatívneho módu, ktorý dostal samostatné miesto na ovládacom koliesku. Pomocou tohto módu máte rýchly prístup k režimom PASM, Panoráme a k módu Selective Colour. Práve filter Selective Colour so selekciou farby fotografie, je spolu s filtrami Miniature pre vytvorenie ilúzie miniatúr a s filtrom Soft novinkou v prípade J2. Ak však hojne využívate filtre bude vám pravdepodobne v tomto prípade chýbať možnosť ich upravenia, alebo minimálne nastavenia intenzity a tiež nemožnosť fotografovania v RAW v prípade použitia filtrov. Nikon sa pomocou nových filtrov snaží pravdepodobne konkurovať nielen konkurencii, ale i množstvu aplikácií, ktoré sú dostupné pre smartfóny a môžu vašim fotografiám pridať úplne nový nádych.
nové tlačidlo kreatívneho módu
Oveľa zaujímavejšie pôsobí funkcia Motion Snapshot, ktorá súčasne vytvorí sekundové slow-motion video spolu s fotografiou a výsledok tak vzbudzuje dojem živej fotografie. Bohužiaľ, takúto fotografiu si pozriete len na displeji fotoaparátu, prípadne na domácej HDTV pripojenej cez HDMI konektor, nakoľko video a fotografia sú na karte uložené v samostatných adresároch. Rovnako ako v prípade predchodcu, aj J2 ponúkne funkciu Smart Photo Selector, na ktorej Nikon postavil reklamnú kampaň pre Nikon 1. Funkcia sa postará o vytvorenie 20 fotografií v plnom rozlíšení ešte pred samotným stlačením spúšte a následne automaticky vyberie päť najlepších, pričom tú naj si vyberiete vy sami. Táto funkcia sa hodí najmä ak sa snažíte odfotografovať deti, alebo domáce zvieratá, ktoré majú problém obsedieť na jednom mieste dlhšie.
Nikon 1 J2 je, ako sme už na začiatku povedali, faceliftom predchádzajúceho modelu. Jeho zmeny nie sú tak revolučné, aby sa dal označiť za plnohodnotného nástupcu, nakoľko väčšina z nich, okrem displeja by sa dala vyriešiť aj ako aktualizácia firmvéru Nikonu 1 J1. Ak však hľadáte jednoduchý CSC fotoaparát, prípadne druhý, menší fotoaparát k vašej DSLR, bude Nikon 1 J2 vhodným kandidátom. V prípade, že sa chcete vyhnúť malému CX senzoru a radšej hľadáte kompaktný fotoaparát s väčším APS-C senzorom, môže byť vašim ideálnym kompaktom nový Canon EOS M či množstvo CSC modelov Sony.
+ rýchle zapínanie pomocou objektívu, vynikajúci displej, Smart Photo Selector
– chýba dotykový displej, ťažko prístupné PASM režimy, málo zmien oproti Nikonu 1 J1
Rozmery 106 x 61 x 29,8 mm, 238 g (telo) Displej 3“, 921 tis. bodov, TFT-LCD s nastavením jasu Hardvér 10,1 Mpx Nikon CX CMOS, Expeed 3 procesor, max ISO 6 400, Hybrid AF – meranie fázového rozdielu/detekcia kontrastu, 73-bodový AF, Single-point AF, Auto-area AF, kontinuálny AF, sekvenčné snímanie (5 – 60 fps), JPEG/RAW (12 bit), 6 režimov snímania (vrátane P/A/S/M), +/-3 EV, Smart Photo Selector, detekcia tváre a úsmevu, ART filtre, Full HD video (1080p, 60i/30p, MOV, stereo AAC zvuk); USB 2.0, miniHDMI, SDXC slot, Fn tlačidlo, Li-Ion 1 020 mAh
Foto: TECHBOX