Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

LG Spirit 4G LTE: rozporuplný elegán

LG Spirit 4G LTE: rozporuplný elegán
Imrich Maťo
LG Spirit 4G LTE: rozporuplný elegán
62 %
Jedným zo štvorice mobilných noviniek od LG je model LG Spirit 4G LTE, s kódovým označením H440N. Už samotný názov napovedá nie len jeho hlavnú prednosť, ale najmä rozdiel od modelu Spirit (H420), ktorý je od neho na pohľad na nerozoznanie.

Výhody

  • displej
  • LTE + NFC
  • dizajn
  • Android 5

Nevýhody

  • nestabilný chod aplikácií
  • veľmi slabé nastavenia fotoaparátu
  • chýba notifikačná dióda
  • funkčné tlačidlá súčasťou displeja

LG Spirit 4G LTE

Mnohí používatelia mobilných telefónov nutne nepožadujú špičkové funkcie dostupné v mobiloch najvyššej triedy, preto sa v poslednom čase na trh dostáva čoraz viac telefónov priemernej výbavy v cene do 200 €. Sem zapadá aj najnovší LG Spirit 4G LTE, ktorý poteší stredne náročných používateľov, požadujúcich trochu väčší displej.

LG Spirit 4G LTE

4,7”, rovnajúcich sa 119-tim milimetrom uhlopriečky IPS displeja s HD rozlíšením, ktorý je vyrobený technológiou In-Cell Touch (menej vrstiev medzi krycím sklom a displejom), je rozmer tak akurát pre tých, ktorým 4 palce sú málo a od päť vyššie už veľa.

Len škoda, že z jeho využiteľnej plochy 58,5 x 104 mm ovládacie tlačidlá Späť, Domov, Multitasking uberajú až 7 mm, a to buď zo spodku, alebo z pravej strany displeja, podľa jeho orientácie.

Mimochodom, týmto Úvodným dotykovým tlačidlám môžete v nastaveniach ľubovoľne meniť poradie a pridať aj ďalšie, napríklad tlačidlo, ktoré vyroluje nadol, alebo naspäť hore lištu oznámení a prepínačov.

LG Spirit 4G LTE

Celkový dizajn mobilu by som charakterizoval ako svieži, mierne nadčasový vďaka jemnému zaobleniu tela, ktoré sa prenieslo aj na displej. Toto zakrivenie nie je tak výrazné, ako v modeloch radu Flex, pre dobré držanie v ruke i celkové ovládanie mobilu je však primerané.

Na bokoch ovládacie tlačidlá nehľadajte. Ako tlačidlo zapnutia, tak aj tlačidlá hlasitosti sú, ako si už u LG zvykáme, na zadnej strane pod fotoaparátom.

LG Spirit 4G LTE

Riešenie je to síce zaujímavé, ale jeho praktická stránka je na individuálnom zvážení. Ja som mu, zatiaľ, na chuť neprišiel. Vždy som najskôr prstom „docapkal“ sklíčko fotoaparátu, až potom nahmatal správne tlačidlo.

Plusom však je rýchle spúšťanie poznámok QuickMemo+ alebo fotoaparátu, podržaním tlačidla hlasitosti nahor, resp. nadol pri zamknutom displeji.

LG Spirit 4G LTE

Pre odblokovanie displeja LG už dlhšie, popri bežných metódach, požíva aj tzv. KNOCK CODE, ktorý si sami nastavíte ako unikátny odblokovací kód. Poklepaním po displeji v matici nastaveného „klopacieho kódu“ mobil nie len prebudíte, ale hneď aj odblokujete.

LG Spirit 4G LTE

Nový LG Spirit 4G LTE je po stránke výkonu trochu rozporuplný. Štvorjadrový procesor Snapdragon 410 (MSM8916) spolu s grafikou Adreno 306 zabezpečuje plynulý a svižný chod systému vo všetkých úrovniach mobilu, aj pri spúšťaní i behu väčšiny menej náročných aplikácií.

Významný podiel na tom má aj nová verzia systému Android 5.0.1, ktorý je doplnený užívateľským prostredím LG UI 4.1. To všetko dopĺňa 1 GB RAM pamäte.

LG Spirit 4G LTE

Hodnotenia významných benchmarkov (AnTuTu: 20 838, Quadrant: 13 109, 3DMark ISU: 4 367, IS: Out of memory) však ukazujú rôznorodé výkyvy výkonu, čo potvrdila aj praktická skúsenosť a testy hier. Na jednej strane zvládol náročnejšie 3D automobilové preteky, na strane druhej sa pri jednoduchšej strieľačke zasekával.

A podobne aj pri mnohých aplikáciách. Ako príklad uvediem Gmail alebo Kalendár, ktoré sa správali tak nevyspytateľne, že trebárs každé tretie, štvrté spustenie trvalo viac ako 5 sekúnd. A inokedy presne naopak. Pritom zahltenosť RAM na toto nemalo žiadny vplyv, pretože sa to dialo aj po jej optimalizovaní Clean Master-om.

LG Spirit 4G LTE LG Spirit 4G LTE

Z fotoaparátov mobilu LG Spirit 4G LTE som sklamaný. 8 Mpx snímač zadného fotoaparátu zaznamenával za výborných svetelných podmienok exteriérové snímky dobrej kvality. Podobne aj Full HD videá. No fotografie zhotovené v interiéri alebo pri slabšom svetle sú často horšie, ako z niektorých oveľa lacnejších mobilov.

LG Spirit 4G LTE LG Spirit 4G LTE

Veľkým sklamaním však boli nastavenia fotoaparátu. Okrem nastavenia rozlíšenia (veľkosti) fotografie a videa, zapnutia hlasovej spúšte i časovača a voľby úložného priestoru nenastavíte nič iné. Nie sú tu žiadne režimy, ani nastavenia WB, ISO atď., atď. S fotoaparátom sa proste „nevyhráte“.

Predná 0,9 Mpx webkamera má síce zaujímavú vychytávku v podobe snímania gestom (otvorená dlaň inicializuje fotoaparát, zavretie do päste spustí troj-sekundový odpočet a zosnímanie), to ale nezachraňuje celkový dojem z fotoaparátov. Škoda.

LG Spirit 4G LTE LG Spirit 4G LTE

Po stránke konektivity si LG Spirit 4G LTE zaslúži jednotku. Z momentálne dostupných technológií mu nič nechýba. Na pripojenie do siete operátora potrebujete mikro SIM kartu a na dátové prenosy využijete aj rozrastajúce sa pokrytie sieťami 4G (Cat.4, 150/50 Mbps).

Mimo ich pokrytia vám surfovanie či „fejsbúkovanie“ umožní HSPA+ (42/5,76 Mbps), alebo uľahčí pripojenie k Wi-Fi sieťam.

LG Spirit 4G LTE LG Spirit 4G LTE

Na prenos súborov medzi zariadeniami, alebo pre pripojenie hands free príde vhod staré dobré Bluetooth v4.0. V tomto modeli Spiritu je dostupné aj NFC, tak snáď ho aj plnohodnotne využijete.

MicroUSB konektorom, okrem samozrejmého nabíjania, pripojíte mobil k počítaču v režimoch MTP (prenos súborov), PTP (prenos fotografií) i samostatného nabíjania. Absencia režimu Mass Storage (veľkokapacitná pamäť) je mi však záhadou. Jednou zo samozrejmostí je podpora GPS, v prípade tohto mobilu doplnená o ruský GLONASS.

LG Spirit 4G LTE LG Spirit 4G LTE

LG Spirit 4G LTE nemá vnútornej pamäte na rozdávanie, z ôsmych je dostupných cca 3,3 GB. Zvyšok zaberá systém s predinštalovanými aplikáciami. Preto istotne využijete možnosť pripojenia microSD pamäťovej karty do 32 GB. Príde vhod nie iba pre fotky či videá, ale aj na presun tých aplikácií, ktoré vám to umožnia.

LG Spirit 4G LTE LG Spirit 4G LTE

Hudobný prehrávač umožňuje bežné triedenie hudby podľa interpretov, albumov alebo žánrov, chýba mu však ekvalizér a hlavne podpora niektorých stredoeurópskych znakov, teda písmen s diakritikou. FM rádio po vyhľadaní staníc zobrazí názov počúvanej stanice i jej rádio text.

Na zobudenie budíkom rádio nevyužijete, ale pri zaspávaní sa môže vypnúť po vami nastavenom čase.

LG Spirit 4G LTE LG Spirit 4G LTE

Perličkou aj nového Spiritu, na ktorú sme u LG zvyknutý už niekoľko rokov, je typ písma (font), ktorý sa zobrazuje v popisoch, nastavenia i niektorých aplikáciách. Ak si k mobilu dokúpite obal QuickCircle a aktivujete v nastaveniach jeho používanie, máte možnosť voľby, ktoré aplikácie budú používané v jeho okne a či sa má odomknutie mobilu vykonať otvorením obalu.

LG Spirit 4G LTE LG Spirit 4G LTE

Mobilný telefón LG Spirit 4G LTE (H440N) je mobilom síce zaujímavým, no plným rozporov. Nakoľko je to záležitosť dostupného testovacieho kusu, alebo sa to dotkne celej predajnej série, ukáže čas a reálne skúsenosti s mobilmi z predaja. Nový Android 5.0 je efektný, plný noviniek, ale nevyspytateľne nestabilný chod viacerých aplikácií je na škodu.

Slabý fotoaparát bez reálnych nastavení zamrzí ešte viac. HD displej je aj vďaka IPS technológii nádherný s výbornou vernosťou farieb. Reputáciu tomuto mobilu zachraňuje aj konektivita, ale najmä elegantný, jemne zakrivený dizajn. Bude to však prípadným záujemcom stačiť, aby ich to presvedčilo ku kúpe? V každom prípade je potrebné, aby výrobca vydal poriadny opravný balík aktualizácie.

Cena 179,00 € Rozmery 133,3 x 66,1 x 9,95 mm, 119 g Displej 4,7” IPS (720 x 1 280 px, 58,5 x 104 mm, 312 ppi) Hardvér CPU Qualcomm Snapdragon 410, ARM Cortex-A53 (MSM8916, štvorjadrový, 1,2 GHz) GPU Qualcomm Adreno 306, 1 GB RAM, 8 GB flash (3,3 GB dostupná) + microSD (do 32 GB), LTE Cat.4 (150/50 Mbps), HSPA+ (42,2/5,76 Mbps), 8 Mpx fotoaparát (3 264 x 2 448 px, AF, LED, Sériové snímanie, Snímanie gestom, Hlasová spúšť, video: Full HD 1 080p), 1 Mpx (1 280 x 720 px) web kamera, GPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, NFC, microUSB, 3,5 mm jack, Li-Ion 2 100 mAh Softvér 5.0.1, LG SmartWorld, RemoteCall Service, Správca súborov, FM rádio

Foto: TECHBOX

Zdroj