Keď mi na testovanie prišiel smartfón LG Optimus F6, prvé čo mi napadlo, bola otázka: má zmysel popri modeli Optimus L9 II? Veď ten ponúka veľmi podobnú (v niečom aj lepšiu výbavu) a v e-shopoch sa jeho cena blíži k príjemným dvom stovkám. Alebo, dokáže ponúknuť konkurencieschopnú cenu voči takej Xperii L? Po teste to však viem už veľmi dobre a pre Optimus F6 to bude pozitívny záver., aj keď s malým otáznikom.
F6-tka má totiž potenciál stať sa bestsellerom. Rovnako ako L9-dvojka. F-ko oproti nej ponúka veľmi podobnú výbavu predovšetkým s dvomi rozdielmi. Prvým je displej, ktorý sa zmenšil o 0,2 palca na 4,5“ a jeho rozlíšenie kleslo z HD na qHD, teda 540 x 960 pixlov. V dnešnej dobe, kedy už niektorí horlivci považujú Full HD za slabé a chceli by ešte viac, sa to môže zdať ako veľké zhoršenie, no v skutočnosti to nie je tak. 245 PPI totiž na tejto uhlopriečke stále znamená prakticky dokonalú jemnosť, aj HD by bolo zbytočne veľa. Keď si prilepíte oko na displej, náznak rastra uvidíte, ale v praxi je IPS displej príjemne jemný, navyše oplýva plnými pozorovacími uhlami, solídnym podaním farieb. Aj vďaka vyfarbenému prostrediu nadstavby od LG, ktoré sa mne osobne páči. Ale k nemu neskôr, vráťme sa ešte k druhému rozdielu medzi L9 II a F6. F-ko disponuje citeľne vyššou kapacitou batérie – 2 460 mAh oproti 2 150 mAh. Navyše má mierne podtaktovaný procesor (1,2 oproti 1,4 GHz), čo-to ušetrí nižšia záťaž grafiky (kvôli nižšiemu rozlíšeniu displeja) a displej samotný (o niečo menší s nižším rozlíšením). Poďme sa pozrieť na detaily.
Škoda že LG zvolilo kompletne lesklé telo, nielen displej, ale aj zadný kryt budete mať neustále upackaný. Z tohto pohľadu bude lepší biely variant. Konštrukčným materiálom je samozrejme plast, ale bezproblémový. V ostatných otázkach spracovania však musíme LG pochváliť. Osadenstvo pod zadným krytom sa obišlo bez špekulácií (microSD, microSIM sloty a spomínaná solídna batéria), dobré spracovanie štandardných a niekoľko nadštandardných prvkov. Dvojica mikrofónov už je prakticky štandardom, niektorých poteší infraport pre ovládanie televízorov. Na ľavej strane sídli tlačidlo QuickMemo, ktoré umožňuje kreslenie na obrazovku a jej následné zdieľanie alebo spustenie jednej z vybraných funkcií, napríklad fotoaparátu. Zámok displeja sa nachádza napravo, dôležité však je, že displej môžete odomknúť aj fyzickým tlačidlom pod displejom. Som rád, že LG sa ako jeden z mála výrobcov drží tohto praktického riešenia, hoci nie vždy – Optimus L9 II ho nemá. Efektnou a takisto praktickou osobitosťou LG je navyše farebná dióda v tomto tlačidle – jeho blikanie či svietenie (môžete si ho prispôsobiť) nahrádza informačnú diódu. Reproduktor je (žiaľ) štandardne vzadu, neprekvapil ani pozitívne, ani negatívne.
Na chrbte sa usídlil aj fotoaparát. Po softvérovej stránke je vybavený perfektne. Rozhranie si môžete prispôsobiť, nechýba hlasové ovládanie, HDR, množstvo nastavení, efektov a scén. Videu nechýba žiadna softvérová záležitosť – zvláda preostrovanie (automatické aj dotykové), fotenie, pauzu, zapínanie a vypínanie LED svetla (blesku) a dokonca potláča zvukový šum. Už chýba len stabilizácia, hovoríme však o prístroji nižšej strednej triedy. Fotografie zhotovíte v rozlíšení 8 Mpx (4:3), video Full HD. Čo sa týka posúdenia výsledkov, za dobrého svetla som bol s nimi spokojný a označil by som ich ako ľahký (veľmi ľahký) nadpriemer. Za horšieho svetla samozrejme možno hovoriť iba o núdzových snímkach. Pri pohľade na cenu prístroja však môžeme zostať spokojní.
Hardvér je podobný ako na LG Optimus L9 II. Procesor je prakticky totožný, ale podtaktovaný o 200 MHz. Prístroj bol celý čas príjemne svižný a pri pohľade na benchmarky si dovolím tvrdiť, že ešte hodný čas svižný zostane. Bezproblémová je aj kapacita operačnej pamäte 1 GB, z ktorej máte typicky k dispozícii 300-380 MB. To je skoro o stovku viac ako na L9 II. Podivné. Z úložiska vám zostáva pre vaše potreby voľných asi 3,7 GB, čo je tiež pekná hodnota. Celkovo ohodnotili benchmarky testovaný LG takto: Quadrant 5 200 b., AnTuTu 13 700 b. a 3DMark IceStorm Unlimited 3 700 b. Zahrievanie prístroja je minimálne. Podľa môjho názoru takýto výkon poskytuje dobrú morálnu životnosť prístroja za čo najnižšiu cenu.
Testovaný kúsok mal nainštalovaný ešte starší Android 4.1 a aktualizáciu neponúkal (v praxi táto verzia nemá žiadnu veľkú nevýhodu oproti novším), zato mu výrobca nadelil celú svoju aktuálnu nadstavbu. Už používateľské rozhranie je masívne upravené, k tomu hromada nových funkcií a aplikácií. Začnime peknou animáciou kvapky pri odomykaní zariadenia, pokračujme bohatou informačnou lištou (s množstvom skratiek, sadou miniaplikácií bežiacich v okne a posuvníkom jasu, ktorý je mimoriadne dôležitý – svetelný senzor totiž chýba!), upraveným systémom pridávania odkazov na plochu, odlišným štýlom menu, upravenými systémovými aplikáciami, novými funkciami (napr. sledovanie očí – displej vtedy nezhasne) a skončime zoznamom doplnených aplikácií. Z najzaujímavejších spomeňme prenos súborov cez Wi-Fi, zálohovanie, prehliadač dokumentov, prekladač, diaľkové ovládanie spotrebičov cez infraport, vzdialená pomoc či SOS funkcie. Čo sa týka spoľahlivosti a stability systému, za celý čas nedošlo k žiadnemu pochybeniu ani spomaleniu, prístroj bol rýchly. Akurát CSR Racing nereagovala stopercentne na dotyky, to sa mi ale na nových testovacích prístrojoch stáva a skôr by som to pripisoval práve spomínanej hre.
A čo batéria? Kapacita 2 460 mAh sa môže zdať veľmi vysoká, v skutočnosti je skôr primeraná veľkosti a výkonu. Keďže najväčším žrútom je displej (hoci bez prehnaného počtu pixlov) a chýba automatický jas, musíte venovať pozornosť jeho regulácií. Pri jeho 50 % intenzite môžete cez Wi-Fi surfovať asi 5 hodín 20 minút, prípadne hrať náročnejšie hry 5 hodín 5 minút (Samurai vs Zombies 2) až 7 hodín 35 minút (CSR Racing). To sú prijateľné hodnoty. Mimochodom je zaujímavé, že na webe LG vydrží približne rovnako dlho ako v hrách – podobný stav ale javil aj Optimus L9. Žeby boli hry menej náročné na procesor? Alebo spotrebu na webe zvyšuje technológia sledovania očí, ktorá každých 30 sekúnd (podľa nastavenia) fotografuje používateľa? Či spraví taký veľký rozdiel Wi-Fi pripojenie? To sú už ale iba také perličky na záver. Mimochodom, úspornosť základného 28 nm procesora sa prejavila nielen prakticky absenciou zahrievania, ale aj nízkou spotrebou v pokoji – za noc v lietadlovom režime neubudlo ani percento batérie.
LG Optimus F6 si ma získal. Rozumná výbava bez podstatných chýb a predpoklad dlhej morálnej životnosti mu dávajú výborný pomer cena/výkon. Uprednostnil by som ho dokonca aj pred modelom Optimus L9 II, pretože z praktického hľadiska je o štvrtinu dlhšia výdrž batérie dôležitejšia než zbytočne vysoké rozlíšenie displeja a 200 MHz naviac na strane procesora. Problém je len v tom, že aktuálne má F6-tku v ponuke exkluzívne operátor Orange a vôbec nevieme, či sa objaví aj voľne v e-shopoch. Snáď áno, za reálnu cenu mierne pod 200 € by to bol adept na kráľa nižšej strednej triedy.
Hodnotenie: 5/5
+ výborný pomer cena/výkon, softvér od LG, predpoklad dobrej morálnej životnosti
– chýba svetelný senzor, lesklé telo
Cena: 235 € (Orange)
Rozmery 127 x 60 x 10 mm, 126 g Displej 4,5“ IPS (540 x 960 px, 245 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8930 (2 jadrá Krait 1,2 GHz, GPU Adreno 305, 28 nm), 1 GB RAM, 3,7 GB + microSD, HSPA+, GPS, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 8 Mpx (AF, LED, HDR, Full HD video)/1,2 Mpx fotoaparát, Li-Ion 2 460 mAh Softvér Android 4.1.2 + nadstavba LG, FileShare, LG Backup, Polaris Viewer 4, Quick Translator, QuickRemote, QuickSlide Apps, QuickMemo, RemoteCall Service, Safety Care, Slovník, SmartShare, SmartWorld, Správca aplikácií/súborov/úloh
Foto: TECHBOX