Reklama

LG G4c: len ďalší z radu

Imrich Maťo
68 %
Po vlajkovej lodi kórejského výrobcu, modeli LG G4 prišli na trh jeho odľahčené verzie. LG G4c je jednou z nich. Bude pre trh prínosom?

Výhody

  • displej
  • batéria
  • fotografie z krátkych vzdialenosti
  • LTE + NFC
  • Android 5

Nevýhody

  • veľmi slabé nastavenia fotoaparátu
  • občasný nestabilný chod aplikácií
  • funkčné tlačidlá súčasťou displeja

Výrobcovia mobilných telefónov si už zvykli, že po vydaní drahých top modelov uvedú na trh aj ich lacnejšie, výbavou oklieštenejšie verzie. Nie inak tomu je aj v prípade modelu LG G4c, ktorý má byť lacnou pripomienkou predraženej vlajkovej lode LG G4. Majú však, okrem časti názvu, vôbec niečo spoločné?

LG G4c

Smartfón LG G4s viacerí dizajnovo prirovnávajú k jeho top predchodcovi, G4-ke. Mne však už pri prvom chytení do ruky oveľa viac evokoval príbuznosť so slabším a lacnejším modelom LG Spirit. Nechcem predbiehať, ale po teste a podrobnejšom pohľade na oba má G4c so Spiritom viac spoločného, než by ste možno čakali. Ale poďme pekne po poriadku.

LG G4c

Päťpalcový displej má príjemné HD (720 x 1 280 px) rozlíšenie a zobrazovací IPS panel disponuje viditeľnou plochou 62 x 111 mm. Jeho čitateľnosť a vernosť podania farieb je výborná. Práve displej je jedným z najväčších plusov modelu G4c. Avšak, vytknúť opäť musím zabratie časti displeja funkčnými tlačidlami. V tomto LG nie je jediné.

LG G4c

Naopak, výborným prvkom je možnosť pridania k trom základným (Späť, Domov, Multitasking) ďalších dvoch tlačidiel, a to na vysunutie / zasunutie lišty oznámení a prepínačov a tlačidla QuickMemo, kedy si môžete robiť poznámky priamo na displeji a preniesť ich do aplikácie QuickMemo+.

LG G4c

S príchodom LG smartfónov Magna a Spirit výrobca vo svojich vybraných telefónoch priniesol mierne zakrivenie ako tela, tak aj displeja. V tomto dizajnovom trende pokračuje aj LG G4c. Ďalším takýmto prvkom sú tlačidlá hlasitosti a blokovania. LG sa zapáčilo umiestňovať ich na zadnú stranu. Mne sa to praktické nezdá, vám to ale vyhovovať môže. Darmo, proti gustu žiadny dišputát.

LG G4c

Plusom je implementácia rýchleho spúšťania poznámok QuickMemo+ alebo fotoaparátu, podržaním príslušného tlačidla hlasitosti. Pre odblokovanie displeja aj pri G4c využijete tzv. KNOCK CODE. Poklepaním po displeji v matici nastaveného „klopacieho kódu“ mobil prebudíte a hneď aj odblokujete.

LG G4c

Smartfón LG G4c je svojmu vzoru, ktorým má byť LG G4, na hony vzdialený a radí sa do strednej triedy, kde samotný výrobca má viacero svojich modelov, čím si sám sebe robí konkurenciu. Tomu ale zodpovedá aj výkon modelu G4c.

LG G4c

Od už spomenutého Spirit-u prevzal prakticky celý nosný hardvér. Od štvorjadrového procesora Snapdragon 410 (MSM8916), cez grafiku Adreno 306, tiež 1 GB pamäť RAM až po osem gigabajtový vnútorný priestor, z ktorého je k dispozícii necelých 3,5 GB.

LG G4c

Operačným systémom v LG G4c je Android vo verzii 5.0.2. Ten veľmi dobre dopĺňa nadstavba výrobcu LG UI 4.2. Prostredie mobilu je efektne pekné, v celku dobre vyladené, len opäť dochádzalo k nepredvídateľným zasekávaniam a oneskoreniam počas práce s niektorými aplikáciami, či rolovaní trebárs v kontaktoch, e-mailoch, alebo na náročnejších webových stránkach.

Kolísavému výkonu nasvedčujú aj výsledky benchmarkov (vidieť ich môžete vo fotogalérii), obzvlášť niektoré ich detaily. LG G4c proste nie je herný drvič. Bežnú prácu si však zastane.

LG G4c LG G4c

Pri smartfóne s cenovkou na hranici 250 eur už zvykneme očakávať fotoaparát s viacerými detailnejšími nastaveniami a kvalitnými fotografickými výsledkami. Žiaľ, musím skonštatovať sklamanie z hlavného fotoaparátu LG G4c. 8 Mpx snímač za dobrých svetelných podmienok dokázal zachytiť veľmi pekné, ale aj detailné fotky i z malej vzdialenosti (cca 3-4 cm, viď fotogaléria). Ale v interiéri kvalita snímok rapídne klesá.

LG G4c LG G4c

No najväčším sklamaním sú samotné nastavenia, rovnako, ako pri modeli Spirit. Až na to, že ten je skoro o stovku lacnejší… Takže nehľadajte žiadne režimy snímania, rozlíšenie nastavíte len v troch veľkostiach, aj to nie podľa rozmeru snímky, ale podľa pomeru strán… (?) Žiadne nastavenia ISO, AWB, vylepšenia snímok, nič.

Spúšťanie snímania si môžete spestriť hlasovou spúšťou alebo, pri prednom fotoaparáte, snímaním gestom. Ale to je všetko. Pritom zaostrovanie má LG G4c rýchle a presné. Z desiatich snímok som mal rozostretú nanajvýš jednu. Ak chcete fotoaparát využiť plnohodnotnejšie, budete musieť siahnuť po nejakej aplikácii z obchodu Play.

LG G4c LG G4c

Naopak, LG G4c si uznanie zaslúži za to, že čo sa týka konektivity, mu nič podstatné, najmä oproti konkurencii, nechýba. Disponuje podporou LTE sietí, má NFC čip a tiež podporu GPS a GLONASS. Samozrejmosťou sú bezdrôtové technológie Wi-Fi a Bluetooth 4.0. Ako drvivá väčšina dnešných smartfónov, tak aj LG G4c potrebuje na fungovanie v mobilných sieťach SIM kartu rozmeru micro. Slot má pod zadným krytom na jednom mieste s pamäťovou microSD kartou. Ich zásuvky sú tesne nad sebou.

LG G4c LG G4c

Pod zadným krytom je aj vyberateľná, 2 540 mAh batéria. Jej výdrž je druhou najväčšou zbraňou G4c. Pri hraní tých pár hier, ktoré zvládol, sa výdrž pohybovala okolo 5-6 hodín, pri počúvaní hudby to bolo 10-11 h., no a pri striedmom používaní s občasnými volaniami, synchronizáciou jedného účtu na pozadí, pritom 5-10 SMS a do desať fotiek za 24 h. sa výdrž batérie pohybovala v rozpätí 18-20 h.

LG G4c LG G4c

Príjemným spestrením používania smartfónu LG G4c je podpora obalu QuickCircle. Po jeho aktivácii v nastaveniach si môžete vyberať aplikácie, ktoré budete môcť využívať v jeho poli. K prednastaveným (Hudba, Fotoaparát, Správy…) si môžete stiahnuť aj niekoľko ďalších, napr. Truecaller, RockMyRUN, Booking.com a mnoho iných.

LG G4c

Mobilný telefón LG Spirit G4c (H525N) je ďalším z radu smartfónov juhokórejského výrobcu v konkurenciou nabitej strednej triede. Navyše si samotné LG konkuruje modelmi aj o tretinu lacnejšími, pritom výbavou takmer nezaostávajúcimi. Ak tento model che byť odľahčenou verziou vlajkovej lode LG G4, tak ňou aj je, a to poriadne odľahčenou. Prakticky s ňou zdieľa len časť názvu. Na druhej strane, keď opomeniem túto vynútenú príbuznosť, určite na modeli LG G4c môžem pochváliť výborný displej, prívetivé prostredie a väčšinou aj svižný chod systému, fotografie z krátkych vzdialeností za výborných svetelných podmienok a výdrž batérie. Veľká škoda mizerných nastavení fotoaparátov, tento krok je nepochopiteľný. Nuž, ako sa vraví, „bude to mať chlapec ťažké“.

LG G4c

 Ďalšie odborné tablet na smartfón LG G4c nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.