Reklama

iPhone 6 Plus: Godzila prichádza už aj medzi jablká!

Marek Šimunek
79 %
Keď Apple predstavilo okrem nástupcu iPhone 5S aj veľký iPhone 6 Plus, bol som nadšený. Vždy som totiž túžil po phablete s iOS. Po týždni strávenom s horúcou novinkou a mesiaci používania iPhonu 6 však ostávam naďalej verný menšej uhlopriečke. Chcete vedieť prečo som si nesplnil svoj sen?

Výhody

  • spracovanie
  • fotoaparát a optická stabilizácia
  • vyššia výdrž na jedno nabitie pri aktívnom používaní

Nevýhody

  • pre niekoho priveľké zariadenie
  • takmer nemožné používať ho jednou rukou
  • často nevyužitý potenciál plochy displeja

Ešte niekoľko rokov, alebo skôr mesiacov dozadu bolo nemysliteľné, aby Apple vytvorilo tak veľký smartfón, akým iPhone 6 Plus bezpochyby je. Časy sa však menia a aj Apple musí ísť s dobou. Ak je dopyt po veľkých displejoch, čo teda je, musí aj gigant rozmerov spoločnosti z Cupertina prehodnotiť svoje plány. Tak nejak sa asi začal rodokmeň „pluska“. To, či je to správny krok ukáže až čas. Isté však je, že iPhone 6 Plus žne nečakané úspechy. Keďže základ nového iPhone a iPhone 6 Plus je v podstate rovnaký, nebudem sa v tejto recenzii venovať detailom, ktoré majú oba smartfóny rovnaké. Ak teda dovolíte, odkážem vás priamo na recenziu Apple iPhonu 6, ktorú sme uverejnili už dávnejšie.

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Pozrite si

Apple iPhone 6: keď pán dokonalý, nie je až taký dokonalý

Veľký displej je jedna vec, tou druhou je ako sa s väčším smartfónom popasuje samotný výrobca. V prípade 6 Plus sú miesta, kde sa to podarilo na jednotku, no úprimne sú aj miesta, kde to až tak vydarené nie je. Aj napriek tomu, že 5,5“ uhlopriečka displeja nie je v dnešnom svete tak výnimočná a v ponuke výrobcov od výmyslu sveta nájdeme smartfóny aj s podstatne väčším displejom, iPhone 6 Plus pôsobí v rukách priam giganticky. Spôsobujú to dozaista jeho rozmery (158,1 x 77,8 x 7,1 mm a 172 g). „Plusko“ je vďaka tomu obrovskou plackou, s ktorou sa budete určitú dobu zžívať. Nepatrí totiž k smartfónom, ktoré okamžite po prvom uchopení budete vedieť správne a hlavne bezpečne držať. Používanie v jednej ruke je totiž skôr akrobatický výkon, ako komfortné držanie. Istotu vám nepridá ani tenké a hlavne hliníkové telo. Ako sme už aj pri teste iPhonu 6 mohli na vlastnej koži overiť, istým riešením je púzdro. To kožené od Apple pridá smartfónu príjemnú hrúbku a hlavne istotu úchopu, ktorá vám bude pri „nahom“ iPhone 6 Plus určite chýbať.

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Používanie iPhonu 6 Plus v jednej ruke je akrobatický výkon

Aj napriek tomu som si istý, že sa nájde viac ako dostatok ľudí, ktorí väčšie rozmery 6 Plus privítajú. Pravdou totiž ostáva, že Apple displeje jednoducho vie robiť a ten na prvom phablete od Apple nie je výnimkou. Full HD rozlíšenie je v prípade tejto uhlopriečky viac ako dostačujúce a tie pozorovacie uhly? Tie by kľudne mohli odkukať aj iní výrobcovia. To isté platí aj o čitateľnosti displeja na slnku a dennom svetle. Ešte stále môžeme jeho čitateľnosť a podanie farieb zaradiť na špičku súčasných displejov v smartfónoch.

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Sú však veci, ktoré pri takto veľkom smartfóne mohlo Apple vyriešiť inak. Tým mám na mysli hlavne využitie obrovského priestoru, ktorý plocha takto veľkého displeja ponúka. Internetové stránky, knihy, dokumenty, alebo videá z nej určite len ťažia, ale prečo je matica ikon rovnaká ako v prípade menšieho modelu? Ak by „šestka“ ponúkla možnosť nastavenia počtu zobrazených ikon na displeji, poslal by som im do Cupertina šampus. Takto nie je priestor zďaleka využitý na svoj plný potenciál. To isté platí o aplikáciách. Pravdepodobne nie som jediný, kto by na takto veľkom displeji bez otázok prijal aspoň v niektorých aplikáciách rovnaké rozhranie, ako majú tieto aplikácie na iPade. Minimálne by som podobný krok čakal priamo od Apple a od ich kancelárskeho balíku.

Apple iPhone 6 Plus

Porovnanie veľkosti rozlíšenia iPhonu 6 Plus a iPhonu 6

Apple iPhone 6 Plus

Porovnanie veľkosti klávesnice v optimalizovanej a neoptimalizovanej aplikácii pre iPhone 6 Plus

Možno sa však časom dočkáme optimalizovaných aplikácií, ktoré prinesú podstatne lepšie využitie plochy displeja. Optimalizáciou však budú musieť prejsť aj aplikácie tretích strán, podobne ako je tomu v prípade iPhonu 6. Zväčšenie síce funguje lepšie ako pri prechode na Retina displej, ale ani zďaleka neponúka taký komfort, ako v prípade aplikácií, ktoré sú pre nové rozlíšenia už optimalizované. Toto sa však mení každým dňom, nakoľko v App Store stále pribúdajú nové a nové aktualizované aplikácie. V momente, keď si nový iPhone kúpite, podľahnete rovnako ako ja novému typu úchylky. Tou je kontrolovanie nových aktualizácií aplikácií niekoľko krát denne a to aj napriek tomu, že automatické aktualizácie fungujú veľmi dobre.

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Zobrazenie niekoľkých aplikácií a klávesnice v režime na šírku

Venovať sa hardvérovým parametrom iPhonu 6 Plus je pravdepodobne zbytočné. Je na to hneď niekoľko dôvodov. Tým prvým je to, že parametre sú rovnaké ako v prípade iPhonu 6 a druhým, že priame porovnanie parametrov s konkurenčnými zariadeniami, ktoré používajú iné operačné systémy nie je v tomto prípade relevantné. V priamom porovnaní parametrov by iPhone 6 Plus určite prehral, ale vďaka optimalizácii softvéru a hardvéru je na tom veľmi dobre. Jeden podstatný a hlavne citeľný rozdiel oproti menšiemu iPhonu 6 tu však je. Je ním nárast kapacity batérie z 1 810 mAh v prípade iPhonu 6 na 2 915 mAh v prípade giganta z Cupertina. Možno ste podobne ako ja tajne dúfali, že vďaka väčšej batérii sa konečne dočkáme iPhonu, ktorý nebude potrebné nabíjať každý deň. Toto môže, ale častejšie skôr nebude pravda. Výdrž je v prípade 6 Plus skutočne vyššia, ale na to, aby ste dosiahli dva dni mimo nabíjačky sa budete musieť krotiť. Jeden celý pracovný deň plný e-mailov, hovorov, správ, internetu a aj nejakej tej multimediálnej zábavy však zvládne a keď sa budete nadránom vracať domov, ostane vám ešte dosť energie na to, aby ste všetkým priateľom na Facebooku pomocou statusu oznámili, kde ste boli.

Apple iPhone 6 Plus

A dostávame sa k záverečnej časti, v ktorej iPhone 6 Plus exceluje. Tou je určite fotoaparát. Každý iPhone, ktorý bol predstavený priniesol nejaké zlepšenia aj v tejto oblasti a mne osobne sa veľmi páči, že hlavným parametrom pri predstavovaní fotoaparátu na nových iPhonoch nie sú megapixle. Aj plusko má „iba“ 8 Mpx fotoaparát, ale to ako sa Apple vedelo vyhrať so samotným fotoaparátom je priam ukážkové. Jednoduché prostredie, bleskové reakcie a nový systém ostrenia, vďaka ktorému takmer nikdy nemám potrebu ostriť manuálne. Jednoducho fotoaparát zapnem a vytvorím fotografiu. Tá je vo väčšine prípadov správne exponovaná a ostrá. Bravo! Nastavení, ako je zvykom, veľa nie je, ale ak ich požadujete, poskytne vám ich niektorá z vydarených aplikácii priamo v App Store. Veľkú pochvalu si rovnako ako iPhone 6 zaslúži aj jeho väčší súrodenec za fotografie v slabšom svetle. Tie sú oproti iPhonu 5S podstatne menej zašumené.

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

V čom však „pluska“ vyhráva oproti „malému“ iPhonu je video. Síce nie je Ultra HD ako sa väčšina výrobcov teraz rada chváli, ale Full HD video, ktoré môže mať až 60 fps je jednoducho vynikajúce. Rýchle preostrovanie, výborný zvuk, proste všetko čo očakávate od smartfónu, s ktorým chcete natáčať veľa videí. Štandardne síce bude mať video 30 fps, ale voľbu pre nahrávanie 60 fps videa stačí zapnúť v nastaveniach. Tá plynulosť je potom dych berúca. Čerešničkou na torte je jeho optická stabilizácia, ktorá dokáže takmer zázraky. Je pritom jedno či natáčate video z držiaku v aute, alebo sa vám iba trasú ruky. Na výslednom videu nič z toho nepoznáte. Samozrejme nechýba ani spomalené video „slow motion“, ktoré je po vzore iPhonu 6 možné natáčať až do 240 fps. Ak teda radi a hlavne často točíte videá pomocou smartfónu, je práve kvalita videa v prípade iPhonu 6 Plus jedným z hlavných dôvodov prečo sa pre neho rozhodnúť. Určitým sklamaním je ešte stále „len“ HD video prednej FaceTime kamery. Aj napriek tomu však podáva tie najlepšie výkony vo svojej triede.

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Nastavenie 60 fps videa na iPhone 6 Plus a iPhone 6

Pravdepodobne teraz čakáte, že vám z istotou poviem, ktorý z dvoch nových iPhonov je lepší a prečo. Bohužiaľ, aj keby som túto otázku veľmi rád zodpovedal, nemôžem. Sám som sa totiž ešte stále nerozhodol na 100%. Plusko je jednoducho pre mňa zatiaľ priveľké a úprimne som aj ja čakal, že to bude konečne iPhone, ktorý mi vydrží nabitý od soboty rána až do nedele večera. Keďže však veľký displej ponúka pohodlnejšie prezeranie internetových stránok, čítanie kníh, či sledovanie videí, pri používaní iPhone 6 Plus som podstatne menej využíval svoj iPad mini. Percentá batérie tak ubúdali rýchlejšie, nakoľko pri iPhone 5S a iPhone 6 sa toto využitie delilo medzi dve zariadenia. Keď však vznikne viac optimalizovaných aplikácií pre tak veľkú plochu, Apple ešte trochu odladí iOS 8 a ja opätovne zatúžim po phablete z dielne Apple, dostane 6 Plus určite ešte jednu šancu. Zatiaľ ostávam verný „menšiemu“ iPhone 6, ktorý sa stále zmestí aj do vrecka nohavíc a neokupuje tašku, či vnútorné vrecko saka.

 

Cena: 1 009,00 € (128 GB model) Rozmery 158,1 x 77,8 x 7,1 mm, 172 g Displej 5,5“, 1 080 x 1 920 px. 401 PPI, IPS LCD Retina Hardvér Apple A8 (dvojjadrový, 1,4 GHz), GPU PowerVR GX6450, 1 GB RAM, 128 GB pamäť (k dispozícii s 16 GB, 64 GB a 128 GB), LTE Cat4, HSPA+, Wi-Fi b/g/n/ac (Dual Band 2,4 GHz/5 GHz), BT 4.0, Apple Lightning, AirDrop, 1/3” 8 Mpx senzor, optická stabilizácia, HDR, Full HD video (60 fps), HD (240 fps), LED blesk, digitálna stabilizácia, 1,2 Mpx webkamera (HD video), GPS/GLONASS, 3,5 mm audio, 2 915 mAh Li-Pol Softvér Apple iOS 8.1, iBooks, App Store, Siri, iCloud, Pages, Numbers, Keynote, iPhoto, iMovie

Za zapožičanie Apple iPhone 6 Plus 128 GB na test ďakujeme operátorovi O2.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.