Reklama

RECENZIA Huawei Ascend Mate7 | Obor, do ktorého sa zamilujete

Marek Šimunek

Aj napriek tomu, že naše ruky za posledných pár rokov nenarástli, uhlopriečky smartfónov rastú závratným tempom. Po tom ako Samsung so svojim modelom Note definoval novú kategóriu smartfónov, prinášajú výrobcovia jeden po druhom svoje variácie na túto tému. Tá od Huawei nesie označenie Mate7 a hneď na úvod musím uznať, že je viac než vydarená!

Huawei Ascend Mate7

Je až neskutočné ak si uvedomíte, že v tele z hliníku, ktorým Mate7 disponuje je ukrytý až 6“ displej. Človek okamžite nadobudne pocit, že toto zariadenie jednoducho nemôže byť použiteľné. Opak je však pravdou. Dizajnéri sa zamysleli nad tým, ako spraviť takéhoto „obra“ ešte stále využiteľným a svoju úlohu splnili na jednotku s hviezdičkou. Ostré hrany umožňujú skutočne pohodlné držanie smartfónu a to aj napriek jeho gigantickým rozmerom, ktoré prekonávajú väčšinu súčasných smartfónov. Používanie v jednej ruke je síce možné iba značne obmedzene, ale po chvíľke zvyku ho zvládnete. Ascend Mate7 sa mne osobne používa dokonca lepšie ako nový iPhone 6 Plus.

Huawei Ascend Mate7

Huawei Ascend Mate7

Huawei Ascend Mate7 sa však vydaril aj po stránke dizajnu. Jednoliate hliníkové telo pôsobí pevne, odolne a hlavne hodnotne. Ak vás zaujímajú detaily, tak na Mate7 budete milovať jemnú textúru tlačidiel hlasitosti a tlačidla pre zapnutie. Zadná strana smartfónu by možno pôsobila nudne, ak by na nej nebol objektív fotoaparátu a ďalší prvok, za ktorý si Huawei zaslúži pochvalu. Je ním snímač odtlačkov prstu. Nielenže je umiestnený na správnom mieste, veď sa skúste zamyslieť kde pri držaní smartfónu leží váš ukazovák, ale funguje takmer tak dokonale, ako ten u produktov Apple. Odomknutie zariadenia je rýchle a jednoduché. Bravo! Tu by sa mohol priučiť aj Samsung. Otázke zabezpečenia sa hádam ani nie je potrebné venovať. Nič nie je jednoduchšie a rýchlejšie ako váš odtlačok. K dokonalosti mu už chýba iba to, aby mohli snímač využívať aj iné aplikácie, podobne, ako je tomu pri iOS, alebo to, že pokiaľ máte telefón na stole, musíte sa zmieriť s vyťukaním vášho kódu na klávesnici.

Huawei Ascend Mate7

Snímač odtlačkov je zapustený, objektív fotoaparátu naopak vystupuje nad povrch

Huawei Ascend Mate7

Používanie snímača odtlačkov je však veľmi jednoduché

Za svoje veľké rozmery vďačí Mate7 najmä displeju. Ten na 6″ uhlopriečke poskytuje podľa niekoho možno „len“ Full HD rozlíšenie. Osobne však patrím k ľudom, ktorí považujú takéto rozlíšenie za viac ako dostačujúce. Nižšie rozlíšenie totiž pri rovnakom hardvéri znamená vyšší výkon a rovnako aj vyššiu výdrž. QHD je pri takejto ploche skôr marketingovým ťahom, ako reálnou potrebou. Ako som sa mohol počas niekoľkých týždňov s novým Ascend Mate7 presvedčiť, výkonu má na rozdávanie. Vlastný osemjadrový procesor robí divy a pritom nemusí vôbec pochádzať od Qualcommu. Dokazuje to aj rebríček benchmarku AnTuTu za tretí štvrťrok, v ktorom Mate7 obsadil deviate miesto ziskom 42 489 bodov.

Huawei Ascend Mate7

Je až prekvapením, ako sa podarilo vtesnať tak veľký displej do ešte použiteľného tela

Huawei Ascend Mate7

Časť z displeja však uberajú softvérové ovládacie prvky

Miernym obmedzením je 2 GB operačnej pamäte v prípade 16 GB verzie. Škoda, že Huawei podobne ako pri 32 GB modeli Mate7 nepoužilo 3 GB. Občas sa tak stane, že pamäte nie je dosť, čo by pri vyššej kapacite nehrozilo. Cítiť to najmä v prípade ak pracujete súčasne s niekoľkými aplikáciami. Samotný Android vo verzii 4.4.2 je dokonale skrytý pod grafické prostredie Emotion UI 3.0. To patrí určite k tým lepším grafickým nadstavbám. Možnosti personalizácie sú totiž v jeho prípade takmer neobmedzené. Ak si teda radi prispôsobujete prostredie k obrazu svojmu, prídete si na svoje. Čo však systému pri takto veľkom displeji chýba je určite možnosť pracovať s niekoľkými aplikáciami naraz. Tá obrovská plocha si to priam žiada. V tomto má Samsung so svojim Note 4 navrch.

Huawei Ascend Mate7

Prostredie Emotion UI 3.0 je jednoduché a najmä plynulé

Huawei Ascend Mate7

Okrem štandardného zobrazenia prostredia si môžete zvoliť aj jednoduché, ktoré pripomína Windows Phone

Úplne samostatnou kapitolou je v prípade Mate7 batéria. Tá ma jednak úctyhodnú kapacitu 4 100 mAh a Huawei ju podporil ešte aj trojicou režimov, ktoré sa starajú o jej maximálnu výdrž na jedno nabitie. Viac ako jeden skutočne náročný pracovný deň nie je pre tohto obra žiadnym problémom. Ak sa navyše aj trošku uskromníte, hravo dosiahnete aj dva dni. To je medzi dnešnými zariadeniami priam zázrak. Ak budete chcieť šetriť percentá batérie ešte viac, nájdete v Mate7 rovno tri režimy pre úsporu energie. Okrem normálneho režimu tu nájdete aj inteligentný, ktorý mierne predĺži výdrž a Ultra úsporný režim, ktorý síce ponechá funkčné iba základné funkcie smartfónu, ale pridá cennú výdrž. Potešením je aj podrobný správca čerpania energie, takže hneď viete aká aplikácia vám míňa nadmerné množstvo energie. Ak teda hľadáte smartfón so skutočne vynikajúcou vydržou, zvážte nový Mate7.

Huawei Ascend Mate7

Výdrž batérie je silnou stránkou tohto obra

Huawei Ascend Mate7

Huawei Ascend Mate7

Aj napriek tomu, že oficiálne podporuje Ascend Mate7 len 32 GB microSD karty, testovaný kus nemal ani so 64 GB kartou žiadny problém

Veľký smartfón je okrem práce vhodný aj na zábavu, veď 6″ displej je ako stvorený na sledovanie videí. Okrem toho treba Huawei pochváliť aj za skutočne hlasný reproduktor. Svojim prejavom sa síce nemôže rovnať tomu čo ponúknu reproduktory BoomSound v HTC One (M8), ale kričí ako o život. Nemusíte sa teda báť, že by ste prepočuli obľúbenú pasáž videa.

Huawei Ascend Mate7

Integrovaný reproduktor je skutočne hlasný

Huawei Ascend Mate7

Kto by nechcel svoj smartfón využívať aj na fotografovanie? Mate7 je na to pripravený veľmi dobre. Jeho 13 Mpx fotoaparát sa radí k tomu lepšiemu na našom trhu. Fotografie majú verné podanie farieb a šum sa objavuje iba za skutočne slabého svetla. Prekvapením je 5 Mpx webkamera, vďaka ktorej budú selfie ešte jednoduchšie. Samotné menu fotoaparátu je pomerne jednoduché, ale v nastaveniach nájdete všetko potrebné. Zaujímavé je vytváranie fotografií pomocou snímky odtlačku prstu. Fotografiu môžete vytvoriť aj zaznamenaním úsmevu a nechýba ani funkcia skrášlenie, ktorá predstavuje akési vyhladenie fotografie. Osobne mi však táto funkcia príde maximálne zbytočná, keďže fotografie pri jej použití nepôsobia vôbec prirodzene. Okrem fotografií zvládne Mate7 aj Full HD video, v ktorom oceníte digitálnu stabilizáciu. Tá sa síce nemôže porovnávať s optickou stabilizáciou v iPhone 6 Plus, ale je lepšia, ako žiadna.

Huawei Ascend Mate7

Huawei Ascend Mate7

Huawei Ascend Mate7

Huawei Ascend Mate7 ma skutočne prekvapil a ak by som chcel smartfón, na ktorý by som kompletne prešiel z iPhonu, bol by vážnym kandidátom. Veľký displej je iba plusom a tá výdrž batérie? Už len pre ňu budete tento phablet milovať. Ja by som však zvolil model s 32 GB integrovanej pamäte a 3 GB RAM. Huawei svojou novinkou jasne ukázal, že má na to konkurovať najlepším smartfónom súčasnosti a ja sa model Mate7 nebojím označiť za najlepší model v histórii tejto značky.

Huawei Ascend Mate7

Hodnotenie: 4,5/5

spracovanie, výdrž na jedno nabitie, snímač odtlačkov prstov, výkon

displej nie je využitý na maximum svojej plochy, 2 GB RAM v prípade 16 GB modelu

Cena: 499,00 € (16 GB verzia) Rozmery 157 x 81 x 7,9 mm, 185 g Displej IPS LCD, 6“, Full HD (1 920 x 1 080 px, 368 PPI), Corning Gorilla Glass 3 Hardvér Huawei Hi-Silicon Kirin 925 (8 jadrový, 4x Cortex-A15 1,8 GHz + 4x Cortex-A7 1,3 GHz), GPU Mali-T628, 2 GB RAM, 16 GB pamäť (11,7 GB dostupných), microSD (do 128 GB), HSPA/LTE Cat4 (150/50 Mbit/s), Wi-Fi b/g/n (Dual-band 2,4 + 5 GHz), DLNA, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0, 13 Mpx foto, LED blesk, Full HD video (1080p/30fps), webkamera 5 Mpx, HD video, HDR, digitálna stabilizácia, panoráma, filtre, ovládanie zvukom, snímač odtlačkov prstov, FM rádio (bez RDS), GPS (A-GPS + GLONASS), akcelerometer, gyroskop, digitálny kompas, microUSB, 3,5 mm audio konektor, batéria Li-Pol 4 100 mAh Softvér Google Android 4.4.2, Huawei Emotion UI3.0, témy, profily, správca súborov, správca telefónu, zálohovanie, Polaris Office 4.0, režim šetrenia energie, prehrávač videí

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.