Pomerne mladá kategória phabletov sa začína zapĺňať modelmi postupne od každého výrobcu. Svojho bojovníka má Samsung, Sony, Alcatel, Huawei a taká Nokia pripravila hneď dva – vlajkovú loď a dostupnejšiu alternatívu. Huawei Ascend Mate vyniká predovšetkým svojou ohromnou kapacitou batérie, čo je mimochodom veľmi vzácna výhoda.
Názory na koncept phabletu sa rôznia, čo je logické – ide o pomerne extrémne zariadenie a jeho výhodnosť je mimoriadne subjektívna. Pre niekoho to vždy bude prerastený a nepraktický „mobil“, s akým je každý telefónny hovor exhibicionistickou komédiou. Ja osobne som si možnosť mať stále vo vrecku malý pohodlný „tabletík“ obľúbil, aj keď priznávam, že nosenie takého veľkého prístroja ma otravuje. Za výhody veľkého displeja pri prehliadaní webu, písaní poznámok či prezeraní fotografií je to však podľa môjho názoru adekvátna cena. Ako fanúšik efektívneho hardvéru a najmä maratónskych batérií ma zaujal Huawei Ascend Mate, ktorý som dostal na test. A keďže dlhodobo používam Samsung Galaxy Mega 6.3, nevyhnem sa vzájomnému porovnávaniu.
Čo sa týka spracovania, Mate určite pôsobí podstatne hodnotnejšie ako plastová a celá lesklá Mega. Pogumovaný zadný kryt je prehnutý, čo trochu zlepšuje držanie prístroja (aj keď samozrejme ho musíte ovládať dvomi rukami, je to poriadna „tehla“). Veľmi príjemné sú bočné hrany z brúseného hliníka a kvalitne pôsobia aj kovové tlačidlá, ovládač hlasitosti je dokonca rozdelený. Mate však za Megou naopak zaostáva praktickosťou. Hoci Mega je o pár milimetrov dlhšia a širšia (to si však všimnete iba pri priamej konfrontácii), má veľkú výhodu vo fyzickom ovládači pod displejom. Mimochodom, Huawei dokonca zrušil aj tie softvérové a prešiel na koncepciu virtuálnych tlačidiel na displeji. To má svoje výhody aj nevýhody, ja však za ideálne riešenie považujem tlačidlá pod displejom a aspoň jedno z nich fyzické. Mate je tiež o niečo hrubší, ale v tomto prípade mi ani len nenapadne kritizovať, práve naopak. Hrúbka je stále úplne v poriadku a vďaka nej mohol výrobca osadiť doslova famózny napájací článok. K nemu sa ešte vrátime. V prípade potreby ho však sami nevymeníte, je totiž zabudovaný. Sloty na microSD aj microSIM kartu sa nachádzajú vľavo, resp. hore v stene.
Charakteristickou črtou phabletu je samozrejme obrovský displej (alebo vlastne malý, ak to pre vás bude viac tablet ako smartfón). V prípade Huaweiu má uhlopriečku 6,1“, technológiu IPS+ a HD rozlíšenie. Dnes je v móde Full HD, ale podľa môjho názoru je HD bezvýhradne v poriadku, navyše z niektorých hľadísk je výhodou. Displej je perfektne jemný a písmo vždy ostré. Krásy displeja podčiarkuje aj rozhranie Emotion UI, ktoré okrem grafických lahôdok prináša aj množstvo zmien v systéme. Informačná lišta patrí k lepším, aj keď jej chýba posuvník jasu. Výhodu naopak poskytuje možnosť profilov s prispôsobením obrazu, zvuku a pripojení. Veľkou zmenou je absencia tradičného menu v štýle zoznamu aplikácií. Všetky aplikácie sú totiž zoradené na ploche. Pozor teda na odstraňovanie skratiek z plôch – môžete ich buď presunúť na inú plochu, alebo rovno odinštalovať. Určite sa na takéto riešenie dá zvyknúť a aspoň človeka naučí poriadku – vytvárať priečinky.
Úprav rozhrania Androidu 4.2.2 je však podstatne viac. Zaujme možnosť ovládať phablet jednou rukou (aspoň v zopár základných aplikáciách), prispôsobenie teploty farieb displeja, zálohovanie údajov, niekoľko motívov prostredia, správca úloh s možnosťou vyčistenia pamäte, ovládanie pohybom, mimoriadne pokročilý správca napájania a správca aplikácií (k nim sa ešte vrátime). Klávesnica Huawei síce mierne zaostáva za tou od Samsungu (chcelo by to horný číselný rad a subjektívne aj iné usporiadanie prvkov), ľahko ju však nahradíte inou z Play Store. Ja osobne považujem písanie na 6“ phablete v režime na výšku za najrýchlejšie a najefektívnejšie zo všetkých dotykových displejov. Na takýchto prístrojoch sa dokonca vyhýbam písaniu v režime na šírku.
Poďme k hardvéru. Huawei opäť použil svoj vlastný čipset K3V2, ktorý disponuje štyrmi 1,5 GHz jadrami plnokrvnej architektúry Cortex-A9. Žiaľ je však stále vyrábaný už zastaralým 40 nm výrobným procesom, modernejšie 28 nm čipsety už majú aj podstatne lacnejšie smartfóny. Je to skrátka čipset veľmi podobný Tegre 3, v dobrom i v zlom. Osobne ho považujem za najväčšiu slabinu prístroja. Jeho výkon je dostatočný (Quadrant celkovo cca 5 200 b., AnTuTu 15 901 b., 3DMark Ice Storm Unlimited 2 641 b.), žiaľ aj pri stredne náročnom multitaskingu občas dochádzalo k miernemu trhaniu a spomaleniu. Navyše, 28 nm čipsetom by výrobca dosiahol nižšiu spotrebu a tiež zahrievanie, aj keď v prípade Ascend Mate sú obe ešte v poriadku a nepôsobia veľké problémy. V tomto prípade však Snapdragon 400 v Galaxy Mege víťazí na celej čiare – je výkonnejší, úspornejší a teda podstatne efektívnejší. Škoda že výrobca zahodil možnosť mať bezkonkurenčného rekordmana vo výdrži batérie, aj keď tá je stále výborná. Skrátka, nie je to zlé, ale ak by to bolo len o trochu lepšie, bolo by to skvelé.
Čo sa týka ďalších komponentov, výrobca osadil hneď 2 GB RAM. Bežne máte k dispozícii 1 200 až 1 400 MB, čo je úplný komfort. Vzhľadom na procesor je to až nevyužiteľná hodnota, spomínaná Mega s 1,5 GB RAM je podstatne vyrovnanejšia vo výkone. Grafické jadro Vivante s až 16 jadrami nemá problém ani s HD hrami, aj keď v CSR Racing veľmi zriedkavo k trhnutiu došlo – to by som však pripísal skôr procesoru alebo úložisku. Ostatný hardvér je v poriadku, zaznamenal som však pár výpadkov Wi-Fi pripojenia a tiež jeho dosah mohol byť väčší – je to však v rámci akceptovateľnej normy.
Fotoaparát by som zhodnotil ako priemerný, chcelo by to o čosi živšie farby, Mega fotí o kúsok lepšie. Poteší však dobrá svetlosť fotografií aj v jesenný podvečer. Veľké množstvo nastavení je už v tejto triede štandardom. Video má Full HD rozlíšenie, pomerne pekný obraz, kvalitný zvuk, stabilizáciu, podporuje pauzu aj ostrenie dotykom. Nezabudnite si však vypnúť zvuk spúšte, lebo Mate ho vydá pri každom preostrení dotykom.
Ale poďme konečne k batérii. Kapacita 4 050 mAh ohromuje už pri čítaní tabuľky špecifikácií – veď Galaxy Mega je na tom s výdržou obstojne, a to má väčší displej a „iba“ 3 200 mAh článok. Rečou čísel, podľa našich testov vydrží Mate až 10 hodín surfovania na webe (Wi-Fi, automatický jas) alebo až 7,5 hodín HD hier (CSR Racing, automatický jas, hlasitosť na 1/3). To sú perfektné hodnoty! Žiaľ v spánku Mate askétom nie je, za noc v lietadlovom režime ubudli 2 %. Škoda toho 40 nm procesora. V každom prípade však Huawei pripravil prístroj s vysoko nadpriemernou výdržou. Ak aj vy patríte medzi fanatikov prekonávania rekordov v tejto oblasti, môžete dosiahnuť ešte vyššie hodnoty. Mate totiž obsahuje tri napájacie režimy, ďalej veľmi pokročilého správcu napájania (vrátane možnosti zákazu behu vybraných aplikácií pri aktívnom úspornom režime) či správcu aplikácií, ktoré sa spúšťajú samé po štarte prístroja. Nechýba odhad zostávajúcej výdrže. Krása. A opäť musím povedať – škoda toho procesora…
Huawei Ascend Mate je príjemný phablet, ku ktorému mám dve poznámky. Veľmi príjemne ma prekvapila jeho extrémna výdrž – 4 050 mAh batéria jednoducho spraví svoje, navyše môžete vďaka softvéru z nej vymámiť ešte viac. Problémom však je zastaralý, na svoju kategóriu neveľmi výkonný a najmä neefektívny procesor. Kiežby sa zákazník nemusel rozhodovať medzi batériou Huaweiu a výkonom Samsungu. Kiežby existovalo (v mojich očiach takmer dokonalé) zariadenie, ktoré by tieto vlastnosti dokázalo spojiť. Za reálnu cenu (v e-shopoch) pod 350 € je však Mate aj tak zaujímavou voľbou.
Cena: 449,00 €
Hodnotenie: 4,5/5
+ extrémna výdrž, solídne spracovanie, softvér, primeraná cena
– slabý 40 nm procesor
Rozmery 163,5 x 86 x 9,9 mm, 198 g Displej 6,1“ IPS+ (720 x 1 280 px, 241 PPI), Gorilla Glass Hardvér HiSilicon K3V2 (4 1,5 GHz jadrá Cortex-A9, 16-jadrové GPU Vivante GC4000, 40 nm), 2 GB RAM, 4,4 GB úložisko+microSDXC, Dolby Mobile, HSPA+, Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, 8 Mpx fotoaparát (AF, LED, HDR, Full HD video), 1 Mpx webkamera, Li-Ion 4 050 mAh Softvér Android 4.2.2 + Huawei Emotion UI 1.5, Profily, Správca súborov, Zálohovanie, Správca povolení, Správca napájania, Tplayer
Foto: TECHBOX