Reklama

RECENZIA HTC One mini 2 – „baby“ One na druhý pokus

Marek Šimunek

Stalo sa už nepísaným pravidlom, že popredný výrobcovia k svojej vlajkovej lodi predstavia zmenšenú verziu s podobným, ba až rovnakým dizajnom a mierne upravenými parametrami. Niečo podobné má vo svojom rodnom liste napísané aj HTC One mini 2, ktoré je už druhou verziou „baby“ One.

HTC One mini 2

Už pri prvom kontakte s One mini 2 okamžite zistíte, koho gény zdedil. Hliník mu dáva spracovanie na veľmi vysokej úrovni a to aj napriek tomu, že plastu je na jeho tele viac, ako v prípade súčasnej vlajkovej lode. Označenie mini je však v tomto prípade otázne. Najmä ak si uvedomíte, že One mini 2 má takmer identické rozmery, ako minuloročná vlajková loď spoločnosti HTC One. Môže za to najmä 4,5“ displej, ktorý nie je v triede „mini“ zariadení tak častým javom. Za displej musím mimochodom HTC pochváliť, vydaril sa. HD rozlíšenie je v jeho prípade viac ako dostatočné. Škoda nevyužitého priestoru pod ním, v ktorom nájdete iba logo spoločnosti. Ak by tu boli umiestnené ovládacie tlačidlá systému, získalo by mini 2 priestor na samotnom displeji.

Aj napriek väčším rozmerom oproti predchádzajúcej mini verzii sa nové mini 2 veľmi dobre ovláda jednou rukou. Nikdy však nepochopím neustále premiestňovanie tlačidla na zapnutie. Namiesto jeho uloženia v bočnej hrane, kde by bolo pohodlne dostupné, ho HTC tentokrát presunulo na ľavú časť hornej steny. Keďže mini 2 nedisponuje vychytávkou Motion Launch, ktorá v prípade vlajkovej lode zobudí smartfón z režimu spánku poklepaním po displeji, budete si musieť na umiestnenie tlačidla pre zapnutie zvyknúť. Rovnako HTC trvá na opačne otočenom microUSB porte. Ten aspoň podporuje funkciu USB Host. Okrem slotu na microSD, ktorý je vítaným vylepšením nájdete na tele mini 2 aj slot pre nano SIM kartu. One mini 2 je tak jedným z mála smartfónov, ktoré po vzore Apple potrebujú malú SIM kartu.

HTC One mini 2

Ako je na tom One mini 2 po stránke výkonu? Presné parametre nájdete v tabuľke, poviem len toľko, že na bežné používanie má výkonu dostatok. Problémom mu nebudú ani graficky náročnejšie hry, pri hraní ktorých sa citeľne zohreje. Zamrzí však len 1 GB operačnej pamäte. Jej menšiu kapacitu pocítite najmä pri prepínaní medzi aplikáciami, kedy aj samotné menu zobrazenia posledných aplikácií vykresľuje pomalšie a tiež v internetovom prehliadači, ktorý neustále potrebuje opätovne načítavať internetové stránky. V benchmarku AnTuTu X dosiahlo 15 625 bodov, čo ho stavia na úroveň Samsungu GALAXY S3. Takže ak si potrpíte na výkone, pravdepodobne vás One mini 2 neuspokojí. Integrovanú pamäť, z ktorej máte k dispozícii len niečo cez 10 GB môžete našťastie pomocou slotu pre microSD karty rozšíriť až o 128 GB! Od menej výkonného hardvéru a displeja s menším rozlíšením by som čakal vyššiu výdrž. Jeden deň pri bežnom používaní je však skôr priemerná hodnota. Ak sa uskromníte dosiahnete deň a pol, ale osobne rád telefón využívam naplno. V prípade núdze však určite využijete režim extrémnej úspory energie, ktorý pridá niekoľko hodín navyše a môžete ho aktivovať manuálne, alebo automaticky pri určitej úrovni nabitia batérie.

HTC One mini 2

KitKat je v prípade One mini 2 zabalený do známeho prostredia Sense 6.0. To sa nijako výrazne nelíši od prostredia vlajkovej lode HTC One (M8). Nechýba Blinkfeed, ktorý bohužiaľ ešte stále neobsahuje slovenské zdroje. Veríme, že sa objavia čoskoro. Ak holdujete možnostiam prispôsobenia prostredia potešia vás štyri motívy, ktoré zmenia farebné prostredie systému. Navyše si v mini 2 môžete zmeniť aj písmo systému, pričom pripravené je iba jedno „Helvetica.“ V obchode Google Play ich však nájdete stovky. Okrem aplikácií, ktoré predinštalovalo priamo HTC ma potešil detský mód. Po jeho aktivácii sa nemusím báť, že by moje ratolesti používali funkcie, ktoré by ma stáli financie navyše. HTC je jasným kráľom v reprodukcii zvuku pomocou vstavaných reproduktorov, nové One mini 2 nie je ani v tomto smere výnimkou. BoomSound je prudko návykový a sledovanie filmov, či počúvanie obľúbenej hudby je vďaka unikátnym reproduktorom so zosilňovačom hotovým zážitkom.

HTC One mini 2

Najväčšou zmenou oproti vlajkovej lodi (M8) je určite fotoaparát. Namiesto UltraPixelu, či duálneho fotoaparátu tu nájdeme pomerne bežný 13 Mpx BSI snímač, ktorý je prísľubom detailnejších fotografií. Samozrejme s vyšším rozlíšením ide ruka v ruke aj vyššia dátová náročnosť fotografií. A ako One mini 2 fotí? Za denného svetla prekvapivo veľmi dobre. Fotografie majú veľmi dobré farebné podanie a nechýbajú ani detaily, takže sa nebudete musieť obávať ich následnej úpravy. Horšie to je však v prípade interiérového osvetlenia, či šera. Šum je v tomto prípade oveľa badateľnejší a výsledky sa rozhodne s UltraPixelom v (M8) porovnávať nedajú. Full HD video zvláda mini 2 na výbornú. Vďaka väčšiemu snímaču je detailnejšie a nenájdete v ňom ani vlnenie, ktoré sa v určitých situáciách objavovalo v prípade UltraPixel snímača.

HTC One mini 2

Ak holdujete tzv. „selfies“ budete mini 2 milovať pre jeho 5 Mpx webkameru, ktorá má široký záber a výsledné fotografie sú veľmi dobré. Fotoaparát v prípade One mini 2 je však o niečo chudobnejší. Chýba napríklad režim Zoe, panoráma Pan360 a samozrejme duálny fotoaparát. Našťastie možnosť nastavenia si parametrov fotoaparátu a ich následného uloženia ako vlastného fotoaparátu ostala zachovaná. Rovnako v galérii mini 2 nájdete aj možnosť vytvárania krátkych video zostrihov, ktoré HTC nazýva Video Highlights. Ďalšou funkciou, ktorú One mini 2 ponúka je Image Match. Tá dokáže do jedného albumu sústrediť fotografie obsahujúce jednu osobu, alebo scénu. V galérii by ste ale zbytočne hľadali fotografie zo sociálnych sietí, tak ako tomu bolo v prípade predchádzajúcich modelov HTC.

HTC One mini 2

HTC One mini 2je aj napriek väčším rozmerom stále kompaktný a ukážkovo spracovaný smartfón, ktorý môžete bez problémov ovládať jednou rukou. Škoda menšej operačnej pamäte, ktorá sa pri používaní javí ako nedostatočná. Ďalším problémom môže byť agresívne postavená cena. Pri rozhodovaní o jeho kúpe, môže zavážiť aj v súčasnosti už prívetivá cena minuloročnej vlajkovej lode HTC One M7.

Hodnotenie: 4/5

vynikajúce spracovanie, reproduktory BoomSound, prostredie HTC Sense

vysoká cena, na kategóriu „mini“ veľké rozmery, slabší hardvér

Cena: 449,00 € Rozmery 137,4 x 65 x 10,6 mm, 134 g Displej Super LCD2, 4,5“, HD (720 x 1 280 px, 326 PPI), Gorilla Glass 3 Hardvér štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 400, 1,2 GHz, GPU Adreno 305, 1 GB RAM, 16 GB pamäť (10,3 GB dostupných), HSPA/LTE (Cat4), Wi-Fi b/g/n Dual Band (2,4 GHz + 5 GHz), DLNA, Bluetooth 4.0, NFC, 13 Mpx foto (BSI, f/2.2), LED blesk, Full HD video (1080p/30fps), 5 Mpx (Full HD/30 fps video) webkamera, HDR, HTC BoomSound, FM rádio s RDS, GPS/GLONASS, akcelerometer, gyroskop, digitálny kompas, microUSB + USB Host, 3,5 mm audio, Li-Pol 2 110 mAh Softvér Android 4.4.2, HTC Sense 6.0, BlinkFeed, Kid Mode, editor dokumentov, režim extrémnej úspory energie, editor fotografií

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.