Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

HTC Desire X: Zlatá stredná cesta?

HTC Desire X: Zlatá stredná cesta?
Marek Šimunek
HTC Desire X: Zlatá stredná cesta?
77 %
Stredná trieda. Tak nejako sa označujú smartfóny vybavené určitou dávkou hardvéru a určitými možnosťami využitia. A presne do strednej triedy zapadá aj náš dnešný krásavec. HTC Desire X je totižto smartfónom pre každého, kto chce za svoje peniaze získať dostatok muziky.

Výhody

  • veľmi dobré spracovanie
  • výdrž na jedno nabitie
  • vydarené fotky

Nevýhody

  • príliš zapustené hardvérové tlačidlá
  • slabé video
  • chýbajúca kamera pre videohovory

HTC Desire X

Pozrite si

IFA 2012 | HTC Desire X je smartfónom takmer pre každého + ŽIVÉ FOTO

HTC je jedným z výrobcov, ktorí sa radi držia jedného osvedčeného dizajnu. Inak tomu nie je ani v prípade nového modelu strednej triedy. Nové HTC Desire X totižto jasne zapadá medzi ostatné modely tohto taiwanského výrobcu. Dizajnéri v HTC si asi myslia, že nie je potrebné meniť niečo, čo sa páči. Pri prvom pohľade na Desire X tak asi nikoho nepochytí vlna emócií a túžba vlastniť ho. Aj napriek tomu však môže táto šedá myška prekvapiť a život s novým HTC Desire X môže byť potešením. Ak sa vám zdá čierne prevedenie Desire X nudné, môžete siahnuť aj po jeho bielom variante, na ktorom podstatne lepšie vyniknú jednotlivé prvky dizajnu.

HTC Desire X

Objektív fotoaparátu je jediným výrazným prvkom, ktorý si na čiernej verzii všimnete


PLAST, KOV A OBLÉ HRANY

Napriek tomu, že hlavným použitým materiálom nového Desire X je plast, ktorého spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, nájdete na tomto smartfóne aj kov. Ten lemuje celý displej spolu s dotykovými ovládacími tlačidlami pod ním. Prednej strane dominuje displej. V prípade HTC Desire X je jeho uhlopriečka 4“ a rozlíšenie štandardných 480 x 800 pixlov. Bohužiaľ pri navrhovaní dizajnu Desire X sa akosi pozabudlo na prednú kameru pre videohovory. Malou záplatou je aspoň to, že HTC našlo dosť miesta na malú informačnú LED diódu. O zmeškanej udalosti tak budete vedieť aj bez zapnutia displeja.

 

HTC Desire X

Na umiestnenie a odozvu tlačidla zapínania si budete musieť zvykať

Na zadnej strane nájdete pogumovaný plast, ktorý prospieva lepšiemu držaniu smartfónu, ale na druhú stranu je malým daktyloskopickým laboratóriom. V priebehu pár minút je totižto plný odtlačkov a to aj napriek jeho matnému povrchu. V ľavej hornej časti zadného krytu si svoje miesto našiel objektív fotoaparátu a LED blesk. Aj keď za pohodlné držanie a spracovanie by si Desire X zaslúžilo jednotku, nemôžem to isté povedať o rozmiestnení niektorých prvkov. V prvom rade je to umiestnenie tlačidla pre zapnutie displeja. Jeho poloha a prílišné zapustenie si totiž vyžadujú riadnu dávku trpezlivosti. Rovnako to platí aj pre dvojicu tlačidiel pre ovládanie hlasitosti. Sú zapustené tak hlboko, že ich nahmatanie počas hovoru je takmer nemožné. Úplne samostatnou kapitolou je microUSB konektor, ktorý HTC namiesto spodnej hrany umiestnilo na ľavú stranu. To by až tak nevadilo, ale prečo je umiestený hore nohami? To snáď vedia iba v HTC.

 

HTC Desire X

 

Tip:

V nastaveniach smartfónu si môžete nastaviť chovanie kapacitného tlačidla pre posledné aplikácie. Okrem tejto funkcie, totižto môže fungovať aj ako tlačidlo Menu a posledné aplikácie sú potom dostupné pri jeho dlhšom podržaní.

ŽIADNY RÝCHLIK, ALE BEŽEC NA DLHÉ TRATE

Majiteľ HTC Desire X sa nebude potrebovať chváliť počtom jadier, alebo brutálne výkonným grafickým čipom. Výkon dvojjadrového procesora s taktom 1 GHz, doplneného 768 MB operačnej pamäte RAM je na bežné využite viac ako dostatočný. Počas celej doby používania som nepostrehol vážnejšie zaváhanie až na dva prípady. Prvým bola aktualizácia desiatich aplikácií z obchodu Goolge Play, ktorá dala hardvéru zabrať a druhým bolo opúšťanie internetového prehliadača, ktoré na mňa pôsobilo pomalšie ako by som si predstavoval. Inak nemôžem výkonu Desire X nič vytknúť. Jasné, na štvorjadre bude všetko o niečo rýchlejšie, ale Desire X je viac než dobrým spoločníkom na každý deň.

 

HTC Desire X

 

Slot pre SIM a microSD kartu nájdete pod zadným krytom

Okrem toho sa použitie dvojjadra podpíše na jemne nadpriemernej výdrži na jedno nabitie. Integrovaná batéria s kapacitou 1 650 mAh dokázala totiž pri striedmom používaní  napájať tohto drobčeka po dobu dvoch dní, takže ani pri náročnejšom pracovnom nasadení by ste sa nemali dostať pod jeden deň. V špecifikáciách HTC uvádza kapacitu vnútornej pamäte pre Desire X na úrovni 4 GB, realita je však mierne odlišná. V skutočnosti budete mať k dispozícii približne 1,11 GB pre vaše aplikácie a zhruba rovnakú veľkosť pre multimediálne súbory. Vhod preto príde slot pre microSD kartu, ktorý sa nachádza pod zadným krytom. Bohužiaľ sa mi často stávalo, že systém hlásil nečakané vybratie pamäťovej karty aj napriek tomu, že som sa jej ani nedotkol. Možno je to testovaným smartfónom, alebo konkrétnou pamäťovou kartou. Skôr by som to však videl na chýbajúci systém zablokovania polohy microSD karty. V slote je totižto iba zasunutá.

 

HTC Desire X

 

ANDROID SA OBLIEKOL DO HTC SENSE

Operačný systém Google Android vo verzii Ice Cream Sandwich je tak, ako sme si už v prípade smartfónov od HTC zvykli, oblečený do grafickej nadstavby HTC Sense vo verzii 4.1. Práve tu musím HTC poďakovať. Grafická nadstavba robí Desire X skutočne použiteľným smartfónom. Preč sú doby keď bola grafická nadstavba na obtiaž a nové Sense UI je jednoducho vydarené. Privíta vás už na zamknutej obrazovke, kde máte k dispozícii štyri skratky na rýchle spustenie aplikácií. Bohužiaľ skratky si nemôžete sami navoliť a vždy tu budete mať zobrazené štyri aplikácie, ktoré máte umiestnené v doku (spodná časť obrazovky). Po odomknutí sa ocitnete na strednej z piatich obrazoviek. Ich počet ani poradie nie je možné prispôsobiť, škoda. Jednotlivé obrazovky si môžete samozrejme obohatiť widgetmi a skratkami na aplikácie. Nastavenia sú skutočne bohaté. Poteší možnosť vyhľadávania medzi widgetmi podľa mena, alebo aplikácie, ku ktorej daný widget patrí.

 

HTC Desire X

Rovnako bohaté možnosti triedenia ponúka menu aplikácií. Zobrazenie všetkých aplikácií, tých najpoužívanejších, alebo iba stiahnutých aplikácií je doplnené o triedenie podľa abecedy, alebo od najstarších, či najnovších aplikácií. Každý si príde na to svoje. Bohužiaľ, pred úpravou sa skryla notifikačná lišta. Tá okrem notifikácií neponúkne nič. Žiadne skratky k nastaveniam sa v tomto prípade nekonajú. Čo som na HTC Sense vždy miloval a milovať aj budem, je aplikácia telefón. V dobe keď množstvo výrobcov zabúda na primárnu funkciu telefónu je pre mňa vyhľadanie kontaktu a uskutočnenie hovoru na HTC Desire X hotovým potešením. Aplikácia telefón totižto hravo vyhľadáva podľa mena, priezviska, firmy, ale hľadaniu sa nevyhnú ani posledné čísla. Ak vás niekto otravuje jednoducho ho vložíte to blacklistu a už sa vám nedovolá, prípadne ak vám zavolá nové číslo Desire X vám automaticky ponúkne jeho uloženie do zoznamu. Jednoduché a pritom tak geniálne.

 

HTC Desire X

Ak veľa telefonujete budete HTC Sense milovať

 

FOŤÁK SUPER, VIDEO NIČ MOC

Aj napriek tomu, že Desire X nebol zamýšľaný ako fotomobil, bol som z fotografií produkovaných jeho 5 Mpx fotoaparátom nadšený. Za dobrých svetelných podmienok hravo nahradí starší kompakt a ponúkne dostatok detailov a prirodzené podanie farieb. V šere a tme je to horšie. Síce si pomôže LED bleskom, ale v tomto prípade je už výraznejšie badateľný šum. Po nadšení z fotoaparátu však prišlo sklamanie. Desire X totižto nezvládne natáčať ani HD videá. Maximálne rozlíšenie jeho videa končí na 800 x 480 pixlov. Výsledné video bude teda vhodné maximálne na obrazovku Desire X. Pri natáčaní videa však môžete vytvárať fotografie v plnom rozlíšení. Potešia aj vydarené panoráma a HDR režimy, spolu s množstvom filtrov, ktoré môžete na vaše fotografie aplikovať.

 

HTC Desire X

Na balení, ale aj na smartfóne samotnom nájdete logo Beats Audio, čo by mohlo predpovedať vynikajúce zvukové vlastnosti Desire X. Pribalené slúchadlá však pochádzajú z dielne HTC a označil by som ich ako „núdzovky“. Reprodukcia je dostatočná a po aktivovaní funkcie Beats Audio sa v nich objavia aj basy, ale nie je to to pravé orechové. Integrovaný hudobný prehrávač ponúkne všetko potrebné pre triedenie vašich skladieb a poteší aj priama integrácia doplnkových služieb ako je SoundHound, TuneIn rádio, alebo obchodu 7digital. Bohužiaľ, zbytočne by ste v ňom hľadali ekvalizér. Zaujímavou vlastnosťou je vyhľadávanie media serverov. Postačí ak ste pripojený k Wi-Fi sieti a Desire X automaticky vyhľadá dostupné media servery a ponúkne možnosť prehrávania hudobného obsahu priamo z nich.

 

HTC Desire X

 

WI-FI A TO OSTATNÉ

Samozrejme ako moderný smartfón aj HTC Desire X ponúkne plnohodnotnú dátovú výbavu. Okrem rýchlych dát sa tak budete môcť spoľahnúť aj na Wi-Fi. Spoľahnúť myslím doslovne. Desire X má totižto vynikajúci Wi-Fi prijímač s extrémne dobrým príjmom signálu. Chýbajúce NFC nebudem Desire X vytýkať, veď kto by takúto funkciu v tejto cenovej kategórii očakával, keď ani mnoho top modelov iných výrobcov ňou ešte nedisponuje.

 

HTC Desire X

 

V internetovom prehliadači nájdete aj funkciu na čítanie článkov bez rušivých obrázkov a reklám

HTC vybavilo Desire X aj niekoľkými doplnkovými aplikáciami. Z tých využiteľných spomeniem aplikáciu Prenos, ktorá slúži na prenesenie kontaktov a iných údajov z vášho starého telefónu do Desire X cez Bluetooth. Poteší aj aplikácia pre počúvanie internetových rádií TuneIn, alebo obchod s hudbou 7digital, či samostatná aplikácia na vaše úlohy, ktorá sa synchronizuje s vašim kontom Google. Podľa mňa však úplne zbytočnou aplikáciou, ktorá iba zaberá miesto v pamäti je Rescue. Malo by sa jednať o hotline s technikom v prípade, že budete mať nejaké problémy s vaším smartfónom. Komunikácia však prebieha iba v anglickom jazyku a tak nevidím reálne využitie tejto aplikácie v našich končinách.

 

HTC Desire X

HTC Desire X je vydareným smartfónom strednej triedy. Aj napriek nie príliš originálnemu dizajnu poteší komplexným riešením. Ako celok totižto funguje vynikajúco a bude vašim dobrým spoločníkom. Oceníte pritom dobré spracovanie, výdrž a prekvapivo vydarený fotoaparát.

 

HTC Desire X

 

Rozmery: 118,5 x 62,3 x 9,3 mm, 114 g,  Displej: 4“ Super IPS LCD 2 (480 x 800 pixlov.), Hardvér: Qualcomm Snapdragon MSM8225 (2 jadrový, 1 GHz), GPU Adreno 203, 768 MB RAM, 4 GB pamäte, microSD do 32 GB, HSPA (7,2/5,76 Mbps), Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, GPS, 5 Mpx fotoaparát, AF, LED blesk, HDR, Video (800 x 480 pixlov), Beats Audio, Li-Ion 1 650 mAh,  Softvér: OS Android 4.0.4 + HTC Sense 4.1, video prehrávač a editor, editor dokumentov, správca úloh, HTC Car Mode, TuneIn, SoundHound, 7digital