Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

HTC Desire 500: stredná trieda inšpirovaná HTC One

HTC Desire 500: stredná trieda inšpirovaná HTC One
Dominik Fúsek
HTC Desire 500: stredná trieda inšpirovaná HTC One
72 %
Značka HTC po ére brandovania operátormi zažila veľmi strmý rast. Po zlatých časoch (spomeňme si na HTC Desire/Nexus One alebo Desire HD) však výrobca mal problém stíhať za agresívnou konkurenciou, čo sa prejavilo pomerne dlhou krízou.

Výhody

  • fotoaparát
  • HTC Sense 5
  • vyvážená výbava
  • primeraná cena

Nevýhody

  • lesklé vyhotovenie
  • pár drobností

Zlomovým modelom mal byť HTC One, výber z jeho technológií priniesol HTC One mini. O stupeň nižšie v hierarchii výrobcu je aktuálne HTC Desire 500, ktorý na prvý pohľad prináša zaujímavý pomer cena/výkon. Aký je pri dôkladnejšom pohľade?

HTC Desire 500

Pri testovaní Desire 500 som si neustále hovoril, že HTC chce byť originálne za každú cenu – aj keby malo ísť o horšie riešenia v porovnaní s konkurenciou. Dizajn svoju dávku originality určite dostal. Najmä tak pôsobí horná oddelená časť so solídne pôsobiacou mriežkou reproduktora, iba dve senzorové tlačidlá pod displejom, netypické delené tlačidlo hlasitosti či logo Beats Audio na chrbte. Ja osobne by som však určite nechcel kompletne lesklé čierne vyhotovenie, vďaka ktorému nie je iba displej, ale aj celý zadný kryt po chvíli používania špinavý a plný odtlačkov prstov. Určite teda radšej biela farba. Zvyknúť si treba na spomínaný upravený systém tlačidiel. Ovládač hlasitosti v pravej stene je totiž tvorený dvomi samostatnými tlačidlami. Zámok displeja je v hornej stene, je to jediný prístup k odomknutiu prístroja. Aby som nezabudol, musím HTC pochváliť za jednoduchú papierovú krabicu potlačenú sójovým atramentom.

HTC Desire 500

Pre tých, čo nepoznajú HTC One, určite budú prekvapením iba dve senzorové tlačidlá pod displejom. Jedno je klasické „späť“, druhé „domov“, toto má však ďalšie dve funkcie – dvojité ťuknutie simuluje správcu úloh (mimochodom tiež vlastnej koncepcie), podržanie zas menu. Toto je práve to, o čom som hovoril – originalita aj za cenu horšieho riešenia. Samozrejme, nie je to kritická chyba a po krátkom zvykaní ju nebudete vôbec považovať za problém, ale prečo HTC komplikuje veci, ktoré fungujú jednoducho a dobre?

HTC Desire 500

Pod zadným krytom sa nachádza slot na microSD kartu, až na dve micro SIM karty a 1 800 mAh/6,84 Wh batéria. Pamäťovú kartu si určite kúpte, v telefóne máte k dispozícii nejakých 780 MB a aj keby bola táto pamäť prázdna, nespustíte niektoré funkcie prístroja (napríklad neurobíte screenshot, fotoaparát našťastie funguje). Čo sa týka správy dvoch SIM, jedna z nich môže fungovať v režime 2G+3G, druhá len 2G. Pri kontaktoch aj správach vidíte, s ktorou kartou sú zviazané.

HTC Desire 500HTC Desire 500

Mimochodom, hneď po odomknutí si všimnete, že snaha o originalitu viedla HTC aj v softvérovej časti. Napokon nie je nijakou novinkou, že HTC má už od čias pôvodného modelu Desire jednu z najrozsiahlejších nadstavieb, a tiež pomerne obľúbenú. Android je vo verzii 4.1.2 a aktualizáciu počas testu neponúkal. Desire 500 má však aktuálnu verziu HTC Sense 5, ktorá je skutočne všadeprítomná. Ušlo sa mu aj niekoľko technológií z vlajkovej lode. Zamknutá obrazovka ponúka prehľad počasia (pokiaľ máte zapnutý internet a GPS) a štvoricu skratiek. Jedna domovská obrazovka je pevne pridelená widgetu HTC BlinkFeed so sociálnymi novinkami a správami. Informačná lišta žiaľ zostala absolútne bez skratiek, chodenie do nastavení je otravné – hoci sa na ich úvode niektoré skratky nachádzajú. Kompromisným riešením budú widgety. HTC si zaslúži pochvalu za implementáciu úsporného režimu – okrem obyčajných vecí, ktoré si nastavíte aj sami, poteší hlavne vypínanie dátových prenosov v spánku a zníženie spotreby procesora (zdá sa, že maximálnu frekvenciu priškrtí z 1,2 GHz na 1 GHz).

HTC Desire 500HTC Desire 500

Upravený je aj štýl menu, okrem počasia (opäť) zaujme pekná grafika a usporiadanie s iba tromi ikonami na šírku. Widgety sa tu nenachádzajú, tie pridávate „po starom“ podržaním prsta na ploche. Zoznam aplikácii podporuje priečinky, čo prospieva prehľadnosti. HTC tiež prekopalo prakticky všetky dôležité systémové aplikácie. Medzi záložkami telefónnej aplikácie prepínate posúvaním do strán. V galérii zaujme najmä funkcia HTC Zoe, ktorá fotografie aj videá z daného priečinka (napríklad z jedného dňa) zmixuje do vcelku príjemnej, ozvučenej prezentácie plnej okulahodiacich efektov. Nechýba mód do auta s veľkými tlačidlami alebo známa funkcia, ktorá vám umožní jednoducho si nastaviť prístroj ešte pred skutočným prvým spustením. A pochváliť tiež musím veľmi pohodlnú klávesnicu, na ktorej sa mi darilo písať prakticky bez preklepov – a to aj v režime na výšku.

HTC Desire 500HTC Desire 500

Je vskutku zaujímavé, že takto rozsiahle prostredie vám dopraje ešte pomerne veľkú dávku voľnej operačnej pamäte. Z 1 GB máte bežne k dispozícii 400 až 450 MB. S výkonom je to zaujímavá otázka. Štyri jadrá môžu evokovať výkon vyšší ako Desire mini (ten má „iba“ dve), ale háčik sa skrýva vo výrobnej technológii a najmä v architektúre – ide o už dobre známy čipset Qualcomm Snapdragon S4 Play, dnes zapadajúci do rodiny Snapdragon 200. Štyri jadrá, alebo skôr jadierka, prišli na svet zastaralým 45 nm výrobným procesom a tranzistory majú usporiadané v architektúre Cortex-A5. Ide teda o jednoduchšie a menej výkonné jadrá zamerané skôr na nízku spotrebu. Napriek tomu, a benchmarky to jasne dokazujú (Quadrant 5 000 b., AnTuTu 11 000), je výkonu viac než dosť – aspoň v úlohách využívajúcich viac jadier, jednovláknový výkon až taký silný nie je. Pri niektorých náročnejších úlohách, napríklad sťahovaní aplikácií z Play, dochádzalo k malému trhaniu. Celkovo však výkon hodnotím ako bezproblémový. Grafika Adreno 203 je slabšia, HD hry si veľmi neužijete, ale tie bežné (a koľkokrát zábavnejšie) si zahráte do sýtosti. Zahrievanie prístroja je v tomto prípade akceptovateľné.

HTC Desire 500

Ak sa ešte vrátime k displeju, uhlopriečka 4,3“ je dnes už veľmi relatívna. Ešte nedávno ju dosahovali len najvyššie high-endy, dnes už vďaka „neznačkovej“ konkurencii za sumu okolo 200 € kúpite aj 5“ či dokonca ešte väčší prístroj. Objektívnym faktom je, že Desire 500 sa ešte ako-tak dá ovládať jednou rukou. Rozlíšenie displeja štandardných 480 x 800 pixlov je v poriadku, hoci ideálne by bolo qHD – 218 PPI je však akceptovateľných a v praxi nijako neobmedzuje. Hoci ide o obyčajnú TFT technológiu, pozorovacie uhly sú v poriadku a farby v rámci možnosti tiež. Vonku by sa zišiel vyšší jas, čitateľnosti i počas zamračených dní by to prospelo. Fanúšikovia informačných diód budú potešení, výrobca na tento komponent nezabudol. Reproduktor je na svoju triedu dosť hlasný a kvalitný, po pripojení slúchadiel sa môžete vytešovať z technológie Beats Audio.

HTC Desire 500

HTC sa aj v tomto modeli zameralo na fotoaparát. Na Ultrapixel zabudnite, ale číselká ako 8 Mpx, veľkosť BSI senzora 1/3,2“, svetelnosť F/2,0, 28 mm objektív, 720p video, snímanie spomalených záberov (768 x 432), 5 automatických úrovní blesku alebo 1,6 Mpx BSI webkamera neurazia – konkurencia vám tieto parametre väčšinou ani len nepovie. K tomu treba pričítať obrovské množstvo nastavení, efektov a režimov, preostrovanie vo videu (s možnosťou zamknutia, ostrenia dotykom…), fotenie počas videa, kvalitný zvuk či spomínaná prezentácia HTC Zoe. Chýba už hádam len stabilizácia a pauza vo videu. Fotografie sú na svoju triedu slušné, hoci sa drahším smartfónom nevyrovnajú.

HTC Desire 500

Batéria dostala kapacitu 1 800 mAh/6,84 Wh. Nie sú to prevratné hodnoty, ale v podstate primerané výbave. Extrémna úspornosť Cortex-A5 jadier, ktorá sa v modeli Prestigio prejavila v našom teste niekoľkodňovým zotrvaním na rovnakom percente, sa žiaľ nezopakovala. HTC za noc v lietadlovom režime ubralo 1-3 %. Ale to je v poriadku. Pri surfovaní webom cez Wi-Fi (s jednou SIM, prevažne čítanie noviniek a tri krátke YouTube videá) ubudlo za 97 minút 29 %, teda výdrž vychádza na vcelku dobrých 5 hodín 34 minút. S testovaním výdrže v hrách to bolo horšie, žiadny HD titul sa mi žiaľ nepodarilo stiahnuť, aplikácie väčšie ako ~ 100 MB vždy spôsobili pád aplikácie Play Store. Možno kvôli chýbajúcej SD karte (hoci pamäte bolo dosť), žiaľ moja práve pred pár dňami vypovedala službu, takže som to nemohol overiť, za čo sa ospravedlňujem. Zahral som si teda klasickú „SD“ hru typu defense, ktorá sa však vďaka množstvu objektov môže náročnosti HD hier blížiť. Za 70 minút batéria stratila 39 % energie, takže výdrž vychádza na bez pár sekúnd rovné tri hodiny. To sú priemerné, akceptovateľné hodnoty.

HTC Desire 500

Vyrobiť prístroj strednej triedy je vždy otázkou kompromisov. Výrobca má danú cenu, ktorú chce dosiahnuť a podľa toho musí niekde pridať, inde ubrať. HTC v modeli Desire 500 prinieslo solídny základ (rozumný hardvér a displej, primeraná batéria), zameralo sa na nadpriemerný fotoaparát a hlavne množstvo zaujímavého softvéru. Škoda len, že niekde sa výrobca hnal za originalitou bezhlavo, žiadna chyba však nie je kritická a tak HTC Desire 500 za tých 250 € tvorí výbornú ponuku.

Produktová stránka

Cena 249,00 € Rozmery 131,8 x 67 x 9,9 mm, 123 g Displej 4,3“ TFT (800 x 480 px, 217 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon 200 MSM8225Q (4 jadrá Cortex-A5 1,2 GHz, GPU Adreno 203, 45 nm), 1 GB RAM, 800 MB Flash, Dual SIM, HSPA, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, infraport, GPS, 8 Mpx fotoaparát (AF, LED, 720p video), 1,6 Mpx webkamera, Beats Audio, Li-Ion 1 800 mAh/6,84 Wh Softvér Android 4.1.2 + HTC Sense 5, HTC BlinkFeed, HTC Media Link, HTC Zoe