Reklama

Dell XPS 13 Touch: najmenší, ale výkonný

Erik Birčák
92 %
Nový rok nám priniesol aj zariadenia s procesormi Intel piatej generácie. Jedným z najzaujímavejších s týmto hardvérom je nepochybne aktuálna verzia 13” radu XPS značky Dell. Okrem vyššieho výkonu prináša aj dizajnové zmeny s takmer bezrámovým displejom.

Výhody

  • displej
  • dizajn a spracovanie
  • výkon
  • výdrž batérie

Nevýhody

  • počet portov
  • slabší touchpad

Dell XPS 13 Touch

Nové XPS je veľmi malé zariadenie, ktoré sa na prvý pohľad nepodobá na 13“ notebook. Dokonca sa nebojím povedať, že tento model je doteraz asi najmenším 13“ zariadením, ktoré som testoval. S malými rozmermi je úzko spojená aj hmotnosť príjemných 1,26 kg.

Dell XPS 13 Touch

Po dizajnovej stránke nemám čo namietať. Telo z hliníka dodáva pevnosť a prispieva k celkovému chladeniu, okolie klávesnice je z príjemného materiálu, na ktorom nie sú vidno odtlačky a je komfortný na dotyk.

Dell XPS 13 Touch

Klávesnica samotná je tiež celkom pohodlná na písanie, zvykol som si na ňu v podstate okamžite. Problémom bol však niekedy touchpad, ktorý je veľmi citlivý na dotyk (treba doladiť v OS) a niekedy nezaregistroval kliknutie. Vzhľadom k tomu, že som testoval dotykový model tohto Ultrabooku, tak ma tento neduh príliš netrápil.

Dell XPS 13 Touch

Veľmi chválim kvalitu spracovania, a to hlavne presnosť, s akou sú jednotlivé diely spojené, ako aj kvalitu kĺbu displeja, ktorý by však mohol byť trochu menej tuhý. Dell si na dizajnovej čistote dal naozaj záležať, a tak aj všetky nálepky a sériové čísla nájdete pod krytom na spodnej časti zariadenia.

Dell XPS 13 Touch

3 200 na 1 800 pixlov. To je rozlíšenie 13,3-palcového dotykového IPS displeja. Priznávam, že je na čo pozerať. Displej má skvelé farby, tenký rámik, ktorý budí moderný vzhľad a pozorovacie uhly sú naozaj špičkové. Výrazná svietivosť dokonca v istej miere neguje aj odraz na priamom slnku, hoci pri veľmi slnečnom dni neuvidíte takmer nič. Dotykové ovládanie je bezchybné a prsty sa po displeji naozaj kĺžu príjemne a ľahko.

Dell XPS 13 Touch

Kombinácia procesoru Intel Core-i5, 8 GB operačnej pamäte, grafickej karty Intel 5500 a SSD disku s kapacitou 256 GB vytvárajú pomerne vyvážený mix pre výkonné kancelárske a internetové nasadenie. V prípade špecializovaných úloh však dochádza dych grafickej karte a niekedy aj procesoru. XPS podporuje najnovší Wi-Fi štandard 802.11ac, ako aj prevádzku v 5 GHz pásme, okrem toho má aj Bluetooth 4.0.

Dell XPS 13 Touch

Dell XPS 13 Touch

S výberom portov je to slabšie, zariadenie má iba 2 USB 3.0, mini DisplayPort, jeden 3,5 mm jack a čítačku SD kariet. To môže byť prekážkou najmä pri využití v biznise. Na druhej strane však výrobca ponúka paletu príslušenstva, ktoré má tieto problémy minimalizovať.

Dell XPS 13 Touch

Nové XPS disponuje dvojicou 1W reproduktorov, ktoré sú netradične umiestnené po bokoch zariadenia. Majú na svedomí čistejší a hlasnejší zvuk, no na kvalite sa výrazne podieľa aj Waves MaxxAudio a jeho ekvalizér. Za zmienku určite stojí chladenie, ktoré je takmer bezchybné. Aj pri maximálnej záťaži bolo ventilátor počuť iba občas, a aj to pomerne kultivovane. Myslím si, že aj v letných dňoch by chladenie nemalo spôsobovať väčšie problémy.

Dell XPS 13 Touch

To isté platí aj o zabudovanej batérii, ktorej kapacita je síce iba 52 Wh, no pri prehliadaní webu bola výdrž na úrovni 7-8 hodín. Aj to pri celkovej hmotnosti pod 1,3 kila ukazuje silu novej generácie súčiastok, ktorými XPS 13-ka oplýva.

Dell XPS 13 Touch

Dell XPS 13 Touch je pre mňa veľkým pozitívnym prekvapením. Jedinými nedostatkami sú v podstate iba „civilizačné choroby“ dnešných Ultrabookov, a to nedostatok portov, slabší touchpad. Okrem famózneho displeja treba určite vyzdvihnúť dobré spracovanie, kvalitné materiály, výbornú klávesnicu, vysoký výkon a dlhú výdrž batérie. V prípade, že ste rozmýšľali nad tým, aký Ultrabook by ste si zadovážili na najbližších 12-18 mesiacov (resp. kým sa nezdegeneruje výdrž batérie), tak XPS 13 určite odporúčam. Pri väčšom rozlíšení treba však myslieť na to, že zďaleka nie všetky aplikácie pre Windows sú optimalizované.

Dell XPS 13 Touch

TIP REDAKCIE

Cena 1 399,00 € Rozmery 304 x 200 x 15 mm, 1,26 kg Displej 13,3“ dotykový IPS displej (3 200 x 1 800 px) Hardvér Intel Core i5-5200U 2,2 GHz (2 jadrá/4 vlákna, 3 MB smart cache, 2,7 GHz Turbo), Intel HD Graphics 5500, 8 GB DDR3 RAM 1 600 MHz, 256 GB SSD, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0, 2x USB 3.0, HDMI, 1x 3,5 mm jack (slúchadlá/mikrofón), mini DisplayPort, čítačka SDXC kariet, HD webkamera, stereo reproduktory (MaxxAudio), integrovaná 4-článková batéria 52 Wh, 45W adaptér Softvér OS Windows 8.1 64-bit

Dell XPS 13 Touch

Ďalšie odborné tablet na notebook Dell XPS 13 (2015) nájdete na Recenzie.SME.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.