Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ASUS ZenBook UX305F: tenký a dostupný Ultrabook

ASUS ZenBook UX305F: tenký a dostupný Ultrabook
Števo Porubský
ASUS ZenBook UX305F: tenký a dostupný Ultrabook
86 %
ASUS prekvapil. Ani nie tak dizajnom nového Ultrabooku ZenBook UX305, ako jeho cenou a výbavou, ktorú vám za ňu ponúkne. Čo všetko za necelých 900 eur dostanete?

Výhody

  • extrémna mobilita
  • tichý chod
  • slušná cena
  • výborný displej

Nevýhody

  • microHDMI konektor
  • niekoľkoročný dizajn
  • materiál zachytávajúci odtlačky prstov

ASUS ZenBook UX305F

V dobre známom dizajne, ktorý je už mimochodom dosť okukaný, ASUS pripravil šikovný a veľmi tenký Ultrabook s hrúbkou len 12,3 mm a hmotnosťou 1,2 kg. Už pri prvom uchopení je vám jasné, že ZenBook UX305 je jedným z najtenších Ultrabookov na svete. Dokonca je tenší, ako Apple MacBook, ktorého hrúbka je 13,1 mm. Hrúbku i hmotnosť kvitujem.

ASUS ZenBook UX305F

Čo je ale horšie, je materiál. Je síce pevný a detailne spracovaný, no na rozdiel od americkej konkurencie nech novinku chytíte akýmikoľvek rukami, vždy tam necháte kopec odtlačkov. To je veľká škoda, pretože dizajn aj po tých rokoch stále zaujíma okolie. Zapackaný notebook ale nie.

ASUS ZenBook UX305F

Čo ma potešilo, je, že po otvorení tenkého veka ma nevystrašil vlastný odraz v lesklom displeji. Displej má matný povrch! A hoci je nedotykový, ale to mi vôbec nevadí, aj keď novinka pracuje na OS Windows 8.1 Pro.

ASUS ZenBook UX305F

Stále je k dispozícii touchpad ponúkajúci dostatok gest, ktorými môžete ovládať funkcie Windows 8 ako s dotykovým displejom. 13,3“ displej má mimochodom vynikajúce rozlíšenie 3 200 x 1 800 pixlov, čo je zhruba 275 PPI.

V ponuke ASUSu je aj o čosi lacnejšia verzia s Full HD displejom. Oba sú typu IPS, takže aj pozorovacie uhly či farby sú na výbornej úrovni. Voči displeju tak nemám žiadne námietky. Mohol by sa síce vyklápať do väčšieho uhla, no to je sila zvyku a našťastie s notebookom na kolenách až tak často človek nepracuje.

ASUS ZenBook UX305F

Práve práca je to, na čo je tento Ultrabook určený. ASUS ho vybavil najnovším procesorom Intel Core M série Broadwell s extrémne nízkou spotrebou a pasívnym chladením. Jeho taktovacia frekvencia v tabuľke neohromí, no na bežnú prácu či sledovanie (aj Full HD) videí plne postačuje. Sekunduje mu grafika Intel HD Graphics 5300 a slušných 8 GB pamäti RAM.

ASUS ZenBook UX305F

Aj vďaka nenáročnému hardvéru (až na ultrajemný displej) je 45 Wh batéria schopná udržať UX305-ku pri živote zhruba 7-8 hodín. Proklamovaných 10 hodín dosiahnete jedine pri vypnutej Wi-Fi a čo najnižšom jase, ale všetko je o kompromisoch.

ASUS ZenBook UX305F

S tým súvisí aj problém s pripojením externého monitora. Keďže UX305 má len microHDMI konektor, budete potrebovať redukciu. Tá však robí problémy, pretože masívny HDMI kábel ľahko zamáva s maličkým microHDMI konektorom.

ASUS ZenBook UX305F

Osobne ma potešila prítomnosť trojice USB 3.0 portov, jeden z nich vie dodávať energiu aj počas vypnutého notebooku pre nabíjanie gadgetov alebo telefónu. Klávesnica má príjemný zdvih a odozvu, šípky sú od zvyšku klávesnice dostatočne oddelené, Enter je slušne veľký, touchpad je však opakom. Veľkostne je tak akurát, no je pomerne tuhý a hlučný. Má ale samozrejme multitouch funkciu a nechýbajú ani rôzne gestá, ktoré je možné nastaviť si pomocou Smart Gesture v Nastaveniach.

ASUS ZenBook UX305F

Operačným systémom je už spomínaný Windows 8.1 Pro v 64-bitovej verzii. Ten je stále rovnaký a už sa teším, resp. som zvedavý na nový Windows 10. ASUS do novinky predinštaloval niekoľko svojich programov ako WebStorage pre správu cloud úložiska či PhotoDirector na jednoduchú úpravu fotografií. Nechýba ani ASUS PowerDirector pre strih domáceho videa.

ASUS ZenBook UX305F

V zásade som z počinu ASUSu milo prekvapený. Za priaznivú cenu ponúka bohatú výbavu, extrémnu mobilitu, vynikajúci displej s matným povrchom a celkom dobrú výdrž. Škoda len opozeraného dizajnu s nepraktickým povrchom a microHDMI konektora, ku ktorému potrebujete redukciu. Ak však hľadáte dostupnejší mobilný Ultrabook, odporúčam zvážiť aj tento kúsok.

ASUS ZenBook UX305F

Dobrá cena

Cena 899,00 € Rozmery 324 x 226 x 12,3 mm, 1,2 kg Displej 13,3“ IPS LCD, 3 200 x 1 800 px, matný Hardvér Intel Core M-5Y71 (1,2 GHz, 2 jadrá/4 threads, 14 nm, 2,9 GHz Turbo Boost), grafika Intel HD Graphics 5300, 8 GB DDR3 (1 600 MHz), 256 GB SSD (211 GB dostupných), Wi-Fi ac, Bluetooth 4.0, 3x USB 3.0, microHDMI, 3,5 mm audio konektor (vstup+výstup), čítačka SDXC, stereo reproduktory, B&O ICEpower, 1,2 Mpx HD webkamera, Li-Pol (45 Wh, výdrž do 7,5 hod.) Softvér Windows 8.1 Pro (64-bit), ASUS WebStorage, PhotoDirector, PowerDirector, Smart Gesture Detector, Instant On

ASUS ZenBook UX305F

 Ďalšie odborné tablet na notebook ASUS ZenBook UX305FA nájdete na Recenzie.SME.sk.