Reklama

RECENZIA: Asus Eee Pad Transformer 16 GB

Roman Calík

Asus si za posledných pár rokov výrazne polepšil a stal sa lídrom v predaji počítačov na Slovensku. Získava si čoraz lepšie meno vďaka dobrej kvalite spracovania jednotlivých produktov, ale aj kvôli širokej ponuke rôznych variantov notebookov či netbookov. Asus sa vrhá aj do segmentu tabletov, kde najzaujímavejším je akýsi tableto-netbook Asus Eee Pad Transformer. Možno predbehnem, ale ak by som chcel tablet, tak by mal vyzerať presne tak, ako testovaná novinka s najnovším OS Android 3.0 a klávesnicou, vďaka ktorej má tablet význam aj pri práci.

 Asus Eee Pad Transformer

Pamätáte si na slová p. Rezníka, riaditeľa ASUS COMPUTER Slovensko, s ktorým sme sa rozprávali v minulom čísle BC-čka? Citujem: „Kým nebude tablet bližšie k notebooku alebo smartfónu, ľudia o tablety nebudú mať záujem.“ Niečo na tom pravdy bude a nový Transformer ukazuje smer, ktorým sa možno inšpirujú viacerí výrobcovia. Totiž keď som Asus Eee Pad Transformer držal v ruke spolu s pripojiteľnou klávesnicou, každý tipoval, že mám nový a na pohľad veľmi vydarený netbook. O to zaujímavejšie bolo sledovať údiv známych, keď som zrazu „netbook“ ovládal pomocou dotykového displeja a ešte väčší, keď som displej oddelil od klávesnice! Humorné situácie vystriedalo uznanie nad vynikajúcim riešením kombinácie tenkého tabletu a prídavnej klávesnice. Spojený Transformer má hrúbku len 13 mm a celá konštrukcia pôsobí príjemne, kompaktne a pevne. Kovové lemy okrajov však tvoria v zavretom stave jednou rukou ťažšie otvoriteľný systém, medzera medzi nimi je minimálna. Na celkovej hmotnosti 680 gramov sa značne podieľa samotný tablet, čo sa prejavuje aj nerovnováhou pri plnom otvorení prístroja. Už pri slabšom dotyku sa môže displej prevážiť a ľahšia pripojená klávesnica putuje nahor, hoci je osadená prídavnou batériou. Pri pripojení na dokovú klávesnicu sa však viac ráta s využívaním touchpadu a tlačidiel klávesnice, ako s dotykovým ovládaním. K zariadeniu je navyše možné prostredníctvom jedného z dvojice USB konektorov pripojiť aj myšku a práca s tabletom a tak stane pohodlnejšia.

 Asus Eee Pad Transformer

Tablet, po ktorom začnete túžiť

Prepojenie tabletu s klávesnicou pôsobí skutočne pevným dojmom, tak ako aj celá konštrukcia. Odolné, ale pritom tenké okraje zdobia aj samotný tablet, navyše sú osadené reproduktormi s príjemným zvukom. Pre kvalitnejší zvukový zážitok v tablete nechýba ani 3,5-palcový audio konektor. Na tenké okraje sa vošiel aj mini HDMI výstup a slot pre microSD karty. Dokúpiteľná QWERTY klávesnica je vybavená slotom pre SD/SDHC karty, čím môžete kapacitu tabletu zvýšiť na slušné hodnoty. Zasunuté pamäťové karty sa pritom v systéme tvária ako prídavné externé úložisko. Taktiež prostredníctvom dvojice USB 2.0 konektorov, ktoré nájdete pod praktickými krytkami v tele klávesnice, možno napojiť aj ľubovoľný disk a priamo z neho prehrávať napríklad filmy vo vysokej kvalite.

Asus Eee Pad Transformer

Klávesnica je ostrovčekovej konštrukcie. Nie je síce plnohodnotnej veľkosti, ale na svoje možnosti využíva priestor na písanie dokonale. Už rozmiestnenie klávesov naznačuje prítomnosť iného operačného systému, ako Windows. Namiesto klasických funkčných tlačidiel F1 až F12 v hornom rade sú umiestnené priamo skratky na rôzne funkcie, napríklad vypnutie touchpadu, jas displeja, hlasitosť, webová skratka alebo zámok tabletu. Dlhšie som si zvykal aj na ESC tlačidlo nahradené tlačidlom BACK. Zaujímavosťou je aj fakt, že Android nepozná tlačidlo DELETE, ale iba BACKSPACE. Napriek tomu, že tento operačný systém je vytvorený primárne pre dotykové ovládanie, spojenie s QWERTY klávesnicou je predsa len vhodným riešením, najmä pri písaní dlhších textov. Určite sa oplatí priplatiť si 100 € za klávesnicu, ktorá patrí k najlepším na trhu. Výhodou je, že s tabletom ladí nielen dokonalým prepojovacím kĺbom, ale i dizajnom a celkovým spracovaním. Okrem toho vstavaná batéria klávesnice pridáva na výdrži Transformeru ďalších 8 hodín! Výrobcom deklarovanú výdrž 16 hodín som síce nedosiahol, ale vynikajúcich plných 12 hodín na jedno nabitie áno. Pritom som mal zapnutý jas na 100% a zariadenie som využíval na bežnú prácu, ktorá zahŕňala 8 hodín prezerania e-mailov, prehliadania webu vrátane flashových videí, a na záver dňa som si doprial ešte štyri hodiny pozerania filmov. Nesporná výhoda dvoch batérií je aj vtom, že pokiaľ používate tablet, doková klávesnica sa môže nabíjať a nie ste tak „viazaní“ k elektrickej zásuvke. Skvelé riešenie! A ešte raz, klobúk dole pred spracovaním prepojenia tabletu s klávesnicou. Transformer jednoducho nekupujte oddelene. Plné nabitie oboch batérií mi trvalo zhruba 4 hodiny. K dokonalosti systému chýba už len vhodnejší napájací konektor. Asus zvolil 20-pinový vlastný konektor namiesto rozšíreného miniUSB alebo microUSB.

    Asus Eee Pad Transformer

  • dizajn, použité kvalitné materiály, dvojica baterií s vynikajúcou výdržou, Android 3.0, cena, QWERTZ klávesnica
  • chýbajúci dátový modul, chýbajúca SK klávesnica

TIP: Kapacitu Asus Eee Pad Transformer je možné výrazne rozšíriť vďaka dvom slotom pre pamäťové karty a dvom konektorom USB.

 Asus Eee Pad Transformer 

„Medový plást“

Softvérová výbava je to, na čo si budete dlhšie zvykať. Avšak, ak ste cieľovou skupinou a budete zariadenie využívať prevažne na prehliadanie webu, zábavu a multimédiá, Android je presne na toto stvorený. Systém zrodený na dotyk a multitouch ovládanie si plne vychutnáte v krásnom prostredí tretej najnovšej verzie Androidu Honeycomb s nadstavbou Waveshare od Asusu. Prostredie je oku lahodiace a navyše je prispôsobené desktopovej verzii s rôznymi vyskakovacími oknami, čím sa vzďaľuje predstave obyčajného mobilného systému. Android je otvorený systém s možnosťou pretvárania prostredia podľa vlastného vkusu a inštalácie najrôznejších aplikácií z Android Marketu. Na každú požadovanú funkčnosť zariadenia môžete nájsť dokonca viacero alternatívnych aplikácií, i keď aj aplikácie samotného Androidu sú vynikajúce. Napríklad vstavaný prehliadač, ktorý je založený na jadre Chrome od Google, je podľa mňa najlepší spomedzi všetkých dostupných aplikácií (vrátane Opery či Firefoxu) a osobne by som ho vôbec nemenil. Pri práci s novým Androidom si však treba zvykať na niektoré špecifiká, napríklad že myškou neoznačíte požadovaný text alebo že pravé tlačidlo funguje ako tlačidlo návratu, atď.

 Asus Eee Pad Transformer

Spomínaná nadstavba Asus Waveshare obsahuje prídavné aplikácie, napríklad Mynet, MyCloud či MyLibrary. MyLibrary zhromažďuje stiahnuté elektronické knihy, magazíny a noviny v jednej veľkej a prehľadnej knižnici. Mynet umožňuje bezdrôtové vysielanie digitálnych médií v rámci   domácej siete využívajúc DLNA kompatibilné zariadenia. MyCloud zase poskytuje komplexné riešenie pre Cloud Computing od zdieľania digitálneho obsahu až po riešenie vzdialeného prístupu na akýkoľvek systém vrátane PC alebo Mac. Týmto sa dostávame aj k profesionálnejšiemu využitiu systému, ako je práca s firemnými e-mailmi prostredníctvom Exchange prístupu, alebo spájanie sa s kolegami prostredníctvom videokonferencie vo vysokom rozlíšení. E-mailové prostredie už viac pripomína klasické prostredie Outlooku, graficky je dokonca ďaleko pred ním, funkčne však zaostáva. Android samotný tiež neposkytuje dostatočné množstvo funkcií a podrobných nastavení pre plnohodnotné podnikové využitie. Na to však tablety ani určené nie sú. Možno viacerí budete namietať, ale výhodou je hlavne prenositeľnosť tabletov a práca v teréne. Ak máte prácu, ktorá nevyžaduje špecifické aplikácie tretích strán, pri určitých kompromisoch je možné využívať tablet na biznis. Najmä ak si Transformer zaobstaráte s plnohodnotnou klávesnicou, ktorá je žiaľ bez podpory slovenského jazyka, a to aj napriek perfektne odladenej slovenskej lokalizácii celého systému.

 Asus Eee Pad Transformer

Tip: Skvelá výdrž dvojice batérií (v tablete a v klávesnici) postačí na celý deň intenzívneho používania modelu Eee Pad Transformer.

 Asus Eee Pad Transformer

Horúce železo

Najnovšiemu systému, ktorý je spomedzi predstavených verzií Androidu najrýchlejší, napomáha dvojjadrový procesor NVIDIA Tegra 2 s taktom 1 GHz a 1 GB pamäťou RAM. Pri bežnom používaní ostávalo voľných ešte 390 MB RAM. Odozvy Androidu boli vynikajúce a systém bol plne stabilný. Vyšperkované prostredie Android 3.0 perfektne vynikne na vysokokvalitnom IPS paneli s uhlopriečkou 10,1-palca a rozlíšením 1280×800 bodov. IPS panel je jedným z najlepších displejov vyhľadávaných aj v profesionálnej sfére grafikov a fotografov. Neposkytuje síce dokonalú čiernu, ako napríklad AMOLED displej v Samsung Galaxy S, ale má nádherné farebné podanie a vynikajúce pozorovacie uhly až 178°. Navyše je tento displej chránený sklom Gorilla glass odolným voči poškriabaniu a podporuje až desaťnásobný multitouch. Transformer má na zadnej strane i 5 Mpx fotoaparát s autofókusom bez prídavného blesku a prednú 1,2 Mpx webovú kameru. Zariadeniu nechýba podpora Wi-Fi a Bluetooth 2.1. Naša verzia však neobsahovala slot pre SIM kartu a zatiaľ ani nie je známe, kedy dorazí Transformer s dátovým modulom, za ktorý si priplatíte 100 €.

 Asus Eee Pad Transformer

Vlastnosti
Fyzické parametre: 277 x 171 x 12,98 mm, 680 g
Displej: 10,1″ IPS, WXGA1280x800 b., LED, 178° pozorovacie uhly, Gorilla Glass, multitouch
Technické parametre: procesor NVIDIA Tegra 2 (1Ghz dvojjadrový), 1 GB RAM, 16 GB vstavaná pamať, microSD, SD/SDHC, 2x USB 2.0, mini HDMI, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR, 3,5 mm audio konektor, Android 3.0.1 Honeycomb, 5 Mpx kamera a 1,2 Mpx webkamera, HD video, G-Sensor, svetelný sensor, gyroskop, E-Compass, GPS, Polaris Office, audio/video prehrávač, internetový prehliadač, e-mail,QWERTY klávesnica, Asus Waveshare nadstavba, Full HD video prehrávač, 3D reproduktory, 5.1-kanálový zvuk, výdrž 9,5 h (tablet)/ 16 h s klávesnicou, Li-Pol batéria
Cena: 499 € (s klávesnicou)

Asus Eee Pad Transformer je revolučný model tabletu spojeného s dokovou klávesnicou, pričom tvorí navonok dokonalý celok pripomínajúci kvalitný netbook. Vďaka pevnej konštrukcii a príjemným materiálom pri zachovaní tenkého tela ho budete radi nosiť kdekoľvek. Navyše poskytuje skvelú výdrž batérie na celý deň plný multimediálnej zábavy. Nadupaný tablet s dvojjadrovým procesorom a najnovším Android 3.0 systémom spĺňa všetky nároky na rýchle a moderné zariadenie, ktoré vás spojí so svetom v krásnom dotykovom prostredí. Rozmýšľam, čo by som Transformeru vytkol, asi len chýbajúci slot pre SIM kartu v testovanej verzii.

Asus Eee Pad Transformer

Foto: Asus, Peter Frolo, TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.