Reklama

RECENZIA Acer Aspire R7 – najzvláštnejší Ultrabook sveta v našej redakcii

Erik Birčák

Acer Aspire R7 je bez pochýb unikátne zariadenie. Aceru sa podarilo vytvoriť tableto-notebook, ktorý zaujme svojim dizajnom, hardvérom aj vyhotovením. Už po pár minútach s ním mi bolo jasné, že klasické konvencie, ktoré platili pri používaní notebooku môžem odhodiť stranou.

 Acer Aspire R7

Samozrejme že hlavnou „atrakciou“ zariadenia je zvláštne vyhotovený kĺb displeja. Ten umožňuje displej otvárať, posúvať a preklápať. Vo výsledku tak viete umiestniť displej do mnohých pozícií od klasickej „notebookovej“, cez „tabletovú“ až po ľubovoľne naklonenú obrazovku podľa vašich preferencií. Kĺb je pomerne pevný, takže displej nemá tendenciu nedržať sa v zvolenej pozícii. Ovládanie dotykom je však efektívne možné iba pokiaľ sa displej o niečo zapiera.

Acer Aspire R7

Osobne som najčastejšie používal tzv. EZEL mód, pri ktorom sa obrazovka posunie bližšie k užívateľovi a zakryje tak touchpad. Áno, Aspire R7 má touchpad umiestnený nad klávesnicou! Acer prezentuje tento model ako vhodný na ovládanie dotykom a vďaka tomu, že osadený 15“ Full HD displej je možné ovládať aj dotykovo, tak umiestnenie touchpadu nie je problém. Lenže bez externej myši ste v podstate odkázaný na hybridné ovládanie typu – jedna ruka na klávesnici a druhá kliká do displeja.

 Acer Aspire R7

Windows 8 nie je rozhodne tak dobre navrhnutý systém nato, aby ste ho bez problémov dokázali ovládať v tomto režime, čiže s Aspire R7 je to buď o externej myške, alebo sa trápite v tabletovom móde. Touchpad umiestnený nad klávesnicou som sa snažil 3 dni využívať a hoci je možné, že nie som dostatočne reprezentatívna vzorka, táto pozícia je doslova katastrofálna. Osobne nemám tak silné ruky, aby som s nimi dokázal ovládať touchpad celé hodiny bez zapierania sa zápästím o klávesnicu, ktorá potom samozrejme píše nezmysly na obrazovku. Klávesnica sa dá vypnúť, pomocou kombinácie kláves (čiže výrobca rozhodne na daný problém myslel), ale čo mi to je platné, pokiaľ píšem napríklad tento text a potrebujem neustále na niečo klikať myšou? Office nie je práve „touch-friendly“ balík a zapínať/vypínať klávesnicu každých 10 sekúnd, len aby som pri zmene štýlu či úprave veľkosti textu náhodou niečo omylom nestlačil, je celkom iritujúce. Balenie však obsahuje bezdrôtovú myšku, takže tento extrémny prípad užívateľského „nekomfortu“ pravdepodobne ani nezažijete (pretože vstavaný touchpad proste nebudete využívať).

 Acer Aspire R7

EZEL mód je vhodný ešte z jedného dôvodu a to kvôli celkovej vzdialenosti displeja od vašich očí. Práve umiestnenie klávesnice vás núti posunúť celé zariadenie o pár centimeterov dozadu, inak by ste si nemali kam umiestniť vaše ruky. Po chvíli však zistíte, že celé zariadenie je ďalej ako ste zvyknutí z práce pri klasickom notebooku. Posunutím obrazovky dopredu sa dá tento neduh čiastočne eliminovať, aj keď majitelia kratších pracovných stolov môžu mať opäť problém.

Acer Aspire R7

Tabletový mód je naopak pomerne zaujímavý doplnok. Displej je vtedy preklopený a položený na klávesnici, pričom s ňou práve kvôli konštrukcii kĺbu nie je úplne rovnobežne ale stále je mierne nahnutý smerom k vám. Odozva dotykového ovládania je uspokojivá a vďaka svietivosti displeja nie je problém ani s odtlačkami prstov, ktoré nie sú veľmi viditeľné. Predsa len sa jedná o IPS displej.

 Acer Aspire R7

Kvalitne prevedené reproduktory budú dobre ozvučovať okolie pri akomkoľvek móde. To je pomerne príjemná vlastnosť. Dokonca aj v prípade, že som zariadenie držal ako tablet v rukách a reproduktory mierili opačným smerom, kvalita zvuku bola na uspokojivej úrovni, za čo konštruktérov chválim. Pri držaní v rukách som si takisto všimol dve ďalšie skutočnosti. Jednou je pomerne vysoká hmotnosť celého zariadenia – 2,5 kilogramu je hmotnosť, pri ktorej asi nikto nebude zariadenie používať ako tablet a držať ho dlhodobo v ruke. To je v podstate nevýhoda hliníkového tela. Na pohľad vyzerá luxusne, no pri jeho hustote je z neho takmer nemožné vytvoriť ľahké zariadenie do ruky. Na druhej strane však veľmi dobre rozvádza teplo, čo sa podpísalo aj na fakte, že R7-ka nemá vyslovene horúce miesto, ktoré by vás mohlo pri držaní alebo práci na kolenách páliť.

 Acer Aspire R7

Výkon hrá u Aspire R7 pomerne dôležitú úlohu. Do testovaného zariadenia sa výrobcovi podarilo vložiť Intel Core i5-3337U (Ivy bridge), ktorého 4 vlákna zvládajú všetky bežné úlohy. Poteší aj 4 GB DDR3 RAM. Naopak sklamaním bol osadený 500 GB pevný disk. Určite po skúsenostiach z testu musím dôrazne odporučiť konfiguráciu s SSD diskom, pretože 500 GB HDD model bol výraznou brzdou celej zostavy. Zatiaľ čo pamäť bola viac menej prázdna a procesor bežal na úspornej frekvencii, tak 99% vyťaženie pevného disku bolo viac menej samozrejmé pri každej bežnej operácii s operačným systémom, spúšťaní aplikácií a podobne. Samozrejme to nie je úplná katastrofa, no od moderného zariadenia by som rozhodne očakával viac.

 Acer Aspire R7

Na bočných stranách zariadenia nájdeme niekoľko portov. Z priestorových dôvodov sa priamo do zariadenia nezmestil VGA ani RJ45 port. Acer to však vyriešil dodávanými redukciami, ktoré sa vložia do USB alebo do špeciálneho Acer converter portu. Ten je mimochodom konštrukčne zhodný s mini-Displayport konektorom, čo je veľmi zaujímavé riešenie. Kompatibilita s displejmi je však nanajvýš otázna. Acer dodáva redukciu z tohto converter portu na klasické VGA a takisto je možné si objednať istú variáciu replikátora portov, ktorý využíva práve tento port. Veľa zákazníkov však môže použitie rovnakého portu zmiasť. Našťastie HDMI port má u tohto modelu očakávané využitie.

 Acer Aspire R7

Na výdrž batérie som bol pomerne zvedavý, predsalen 15” Full HD displej a nie práve nízky výkon zariadenia vyžadujú pomerne veľkú batériu. R7-čka však disponuje vstavaným modelom a podľa hrúbky jej spodnej polovice bolo jasné, že Acer si asi osadenie gigantickej batérie dovoliť nemohol. To sa nakoniec odzrkadlilo na iba trojhodinovej výdrži pri bežnom používaní. Tento fakt zazlievať iba tomuto modelu by bolo nespravodlivé, pretože trend malých vstavaných batérií s nízkou výdržou je v poslednej dobe pozorovateľný u väčšiny výrobcov hardvéru.

 Acer Aspire R7

Ako teda hodnotiť Acer Aspire R7? Prístroj mi pripomína zariadenie zo science-fiction a presne tam by som si ho vedel zaradiť. Do budúcnosti, kde je operačný systém vrátane aplikácií plne prispôsobený na dotyk, kde moderné materiály dovoľujú znížiť hmotnosť zariadenia na polovicu a kde nové batérie vydržia aspoň 3x tak dlho. V takomto prostredí by bol Aspire R7 veľmi dobrým zariadením. No práve isté neduhy súčasnosti ho tlačia dole na pomyselnom rebríku k dokonalosti. Osobne nepotrebujem zariadenie ktoré musím ovládať dotykom, myšou a klávesnicou, pretože mi to nepripadá ani jednoduché a ani praktické (toto je však opäť výhrada voči Windowsu 8, nie až tak voči samotnému Aceru a Aspire R7, ktorý si s týmto neduhom musí podobne, ako zvyšok výrobcov nejako poradiť).

Acer Aspire R7

Oceňujem však kvalitný zvuk, pomerne zaujímavý a rozhodne nevídaný dizajn, ako aj kvalitu konštrukcie. Taktiež príslušenstvo navyše (redukcie na porty, laserová myš) poteší, pretože to nie je úplná samozrejmosť a po kúpe iných modelov konkurencie je potrebné pracne zháňať redukcie. Aspire R7 jednoducho predbehol svoju dobu, pretože s novou generáciou procesorov, poriadnym a rýchlym diskom, trochu úspornejšími súčiastkami a väčšou batériou by bol verdikt tejto recenzie omnoho pozitívnejší.

 Acer Aspire R7

Cena 999,00 €

Hodnotenie 4/5

+ konštrukčné prevedenie, kvalita zvuku

– touchpad, slabá výdrž, vyššia cena

 

Model Acer Aspire R7-571-53334G50ass Rozmery 375,9 x 254 x 27,9 mm, 2,39 kg Displej 15,6“, IPS, 1 920 x 1 080 px, lesklý, multidotykový Hardvér Intel Core i5-3337U (2 jadrá/4 vlákna, 1,8 GHz, 22 nm Ivy Bridge), Intel HD Graphics 4000, 4 GB DDR3 RAM, 500 GB HDD (5 400 ot./min), Wi-Fi a/b/g/n, BT 4.0, 0,9 Mpx HD webkamera, reproduktory Dolby Home Theatre v4 (2x 8W), čítačka SDCX kariet, 1x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, RJ-45 (cez redukciu), 3,5 mm audio, Acer ZoomPerfect touchpad, Ezel 4-článková Li-Pol 3 560 mAh Softvér Windows 8 64-bit, AcerCloud, Acer Crystal Eye, Acer Backup Manager, Acer USB Charge Manager

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.