Reklama

Reachy ukazuje, že aj roboti môžu byť open source

Zdroj | Pollen Robotics
Stanislav Vinc
Zdroj | Pollen Robotics
Zdroj | Pollen Robotics

Francúzska spoločnosť Pollen Robotics predstavila na výstave CES 2020 robota Reachy. Postavený je po softvérovej, tak aj po hardvérovej stránke na filozofii open source, no jeho cena odpovedá skôr komerčným produktom.

Aj keď ho v súčasnosti v piškvorkách porazí aj priemerný hráč, v budúcnosti sa môže stať neodlučiteľnou súčasťou predajní, hotelov, reštaurácií alebo školských tried. Sympaticky vyzerajúci robot Reachy pochádzajúci z dielní francúzskej spoločnosti Pollen Robotics ponúka kompletne otvorenú platformu, ktorú si môžu po softvérovej aj hardvérovej stránke prispôsobiť firmy, organizácie aj jednotlivci podľa svojich potrieb.

Zdroj | Pollen Robotics

Reachy disponuje základnou umelou inteligenciou, aby majiteľom ušetril čas s jeho učením základných úkonov. Na tejto umelej inteligencii je však následne možné postaviť prakticky akýkoľvek softvér. Ten je následne možné prepojiť s ľubovoľným hardvérom vďaka modulárnym končatinám robota.

Zdroj | Pollen Robotics

Ruky robota boli navrhnuté podľa ľudských rúk a vďaka mechanizmu Orbita dokáže Reachy robiť aj celkom humanoidné pohyby hlavou. Vďaka tomu aj pri interakcii s človekom pôsobí o niečo priateľskejšie, ako väčšina komerčných robotov. Dobrý dojem majú upevniť aj vymeniteľné obleky trupu, ktoré môžu napríklad odpovedať aj uniforme konkrétnej firmy, v ktorej bude Reachy nasadený.

Pozrite si

Slovensko patrí medzi štáty s najslobodnejším prístupom na internet

Pri filozofii open source sme zvyknutí na bezplatný softvér a veľmi lacný hardvér. Dôkazom toho sú napríklad linuxové distribúcie, či rôzne programovateľné počítačové dosky. Reachy však bude v základnej verzii s jednou rukou stáť až 9 000 dolárov. Kompletná verzia, akú spoločnosť prezentuje aj na videu, bude stáť 15 000 dolárov.

Zdroj | Pollen Robotics

Reachy bude minimálne v prvej várke vyrobený v počte 15 kusov, ktoré sa majú dostať do rúk záujemcom „v blízkej budúcnosti“. O presnom dátume vydania, ako ani o konkrétnych zákazníkoch zatiaľ spoločnosť nehovorí. Ich zoznam sa však nepochybne rozšíril aj počas výstavy CES 2020, kde robota spoločnosť Pollen Robotics prezentovala.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.