Reklama

Raspberry Pi vstupuje na burzu, jej akcie hneď vzrástli o 40 %

Zdroj | Raspberry Pi Foundation
Stanislav Vinc
Zdroj | Raspberry Pi Foundation
Zdroj | Raspberry Pi Foundation

Anglická spoločnosť Raspberry Pi známa vývojom a výrobou rovnomenných miniatúrnych počítačov, vstúpila na londýnsku burzu.

Akcie boli prvotne ponúkané za 2,80 libry za kus, čo zodpovedá trhovej kapitalizácii približne 541,6 milióna libier, resp. približne 640 milióna eur. Cena za akciu však hneď po spustení obchodovania stúpla na 3,92 libry.

Myšlienka vytvorenia miniatúrneho počítača Raspberry Pi vznikla ešte v roku 2008 s primárnym zámerom dať do rúk mladej generácii nadšencov a študentov hardvér, na ktorom sa môžu učiť základy programovania a stavby hardvéru podobne, ako tomu bolo v počiatkoch osobných počítačov, než sa z nich stali výhradne komerčné spotrebné zariadenia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Od vydania prvého modelu začiatkom roka 2012 stihla spoločnosť priniesť na trh šesť ďalších modelov v pätnástich rôznych konfiguráciách, resp. revíziách. Hoci prvotný ošiaľ okolo tohto typu zariadení v posledných rokoch zdanlivo opadol, spoločnosti sa naopak darilo. Doposiaľ predala viac ako 60 miliónov počítačov a jej príjmy v roku 2023 medziročne vzrástli o 41 % na 265,8 milióna dolárov.

Najväčší podiel, 45,9 milióna akcií, predáva väčšinový vlastník, spoločnosť Raspberry Pi Mid Co Limited, dcérska spoločnosť plne vlastnená Raspberry Pi Foundation. Iní akcionári v úvodnej ponuke predávali 2,1 milióna bežných akcií, pričom spoločnosť Rapberry Pi vydala ďalších 11,2 milióna nových bežných akcií na získanie približne 31,4 milióna libier.

Pozrite si

Zopakuje Bitzee ošiaľ zlatej éry Tamagotchi? Po novom prináša Disney postavičky

Akcie si v prvotnej ponuke mohli zakúpiť retailoví investori v Spojenom kráľovstve prostredníctvom REX Intermediaries Offer a ostatní investori zapojení do globálnej ponuky. Pre širšiu verejnosť budú akcie dostupné na nepodmienečné obchodovanie podľa očakávaní v piatok 14. júna.

Novozískané financie chce spoločnosť využiť na ďalší vývoj nových produktov, vylepšenie dodávateľského reťazca, rozšírenie svojich edukačných aktivít a ďalšie korporátne účely. Úspešná úvodná ponuka akcií technologickej spoločnosti na londýnskej burze taktiež ukazuje jasný dopyt po tomto type spoločností na tamojšom akciovom trhu, na čo môžu v najbližších mesiacoch nadviazať aj ďalšie britské technologické spoločnosti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.