Reklama

Push-to-talk žije, ale operátori ho držia v umelom spánku

Juraj Procházka

„Celulárna vysielačka“, ako by sa dala nazvať služba push-to-talk (PTT, stlač a hovor) vzbudzovala v roku 2004 veľa pozornosti. Operátori ju však prekvapivo stopli. Mobil sa v rámci PTT zmenil na vysielačku so simplexným prenosom hlasu – v rámci neho môžete len hovoriť, alebo počúvať, ale na rozdiel od vysielačiek nebol viazaný na rádiový dosah medzi jednotlivými terminálmi. Na prenos hlasu sa totiž využíva prenos paketov v mobilnej sieti (GSM, CDMA) a podobne ako pri vysielačkách je možné hovoriť súčasne na celú definovanú skupinu používateľov.

Nokia-6300

Push-to-talk podporovala aj populárna Nokia 6300, rovnako ako mnoho iných modelov fínskeho výrobcu.

Tak ako pri klasickej vysielačke, aj pri PTT sa mobil pri volaní prihlási automaticky na hlasitý hovor, pokiaľ je on-line. Používateľ môže svoju dostupnosť pre volanie vypnúť, volajúci však v reálnom čase na displeji môže kontrolovať kto je a kto nie je online. Veľa sa špekulovalo, že PTT môže hlasovou komunikáciou nahradiť SMS, operátori sa však zľakli možno práve tejto „kanibalizácie“ služieb a k zavádzaniu PTT sa postavili veľmi laxne, čo bolo veľkým sklamaním. Na Slovensku T-Mobile začal push-to-talk testovať v polovici roku 2005 a následne aj komerčne ponúkať, ale len pre firemných zákazníkov. Elektrárne, požiarnici, alebo silové zložky, ktoré používajú rozsiahle siete rádiostaníc, by si pomocou PTT výrazne polepšili –  s výnimkou miest bez pokrytia mobilným signálom. Na všeobecné zdesenie však mobilní operátori PTT jednoducho odbojkotovali a službu, ktorú v máloktorej krajine ponúkli širokej verejnosti, postupne úplne utlmili.

Tip: Motorola i1: prvý Push-to-talk Android smartfón

Neplatí to však absolútne. Ako  informoval portál mobil.idnes, český operátor Air Telecom, prevádzkovateľ CDMA siete U:fon, začal ponúkať službu push – to – talk. PTT je k dispozícii s telefónmi ZTE G420, ktoré operátor ponúkal už pred šiestimi rokmi. V ČR testoval PTT takisto v roku 2005 Eurotel (dnešná Telefónica), aby ju v tichosti v roku 2010 úplne zrušil.

zte_g-420

CDMA mobil ZTE G420 s funkciou PTT

Air Telecom, ktorý prevádzkuje sieť U:fon , teraz PTT oživuje, hoci ponúkaný hardvér patrí tak trochu k technologickým vykopávkam. V ponuke je už od roku 2008, ale na siete CDMA EV-DO ponuka terminálov zďaleka nie je taká pestrá, ako pre GSM, alebo UMTS, zvlášť pokiaľ ide o pásmo 450 MHz.. Od klasických vysielačiek sa ZTE G – 420 (a samotná služba PTT) líši tým, že komunikáciu možno riadiť adresne. Váš hovor môže počúvať len jeden, dvaja, alebo ľubovoľný počet členov skupiny. Dispečing môže určovať komunikačné okruhy , užívateľ sám môže v telefóne vytvárať skupiny alebo cez vysielačku kontaktovať len jednu vybranú osobu .

Pomocou ZTE G – 420 môžu ich používatelia uskutočňovať (za príplatok) aj klasické volania v sieti U : fon . Mesačný paušál stojí 470 Kč s daňou, za telefonovanie je príplatok 100 Kč/mes. Cena mobilu s funkciou PTT začína na 2 400 Kč s DPH, pri viazanosti môže byť nižšia.

zte_g-420-2

ZTE G420 v porovnaní s VKV vysielačkou. Neporovnateľne menší, s neporovnateľným dosahom kdekoľvek v sieti U:fon.

Keďže Air Telecom je jediným operátorom v Česku, ktorý ponúka služby PTT, môže napriek starším terminálom získať relevantnú klientelu. Funkcia mobilnej vysielačky totiž môže byť zaujímavá pre veľký počet používateľov z firemnej, aj súkromnej sféry a to aj napriek pomerne vysokým mesačným poplatkom. Na kanibalizáciu SMS a hlasovej komunikácie, ktorej sa operátori obávali pred desaťročím, však môžeme pokojne zabudnúť. Z push-to-talk zostala len jedna nevyužitá príležitosť.

Foto: mobil.idnes, GSMArena

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.