Reklama

Prvý Ubuntu smartfón ponesie 4 GB RAM a 128 GB Flash pamäť

Dominik Fúsek

Už dnešné Ultrabooky ponúkajú vysoký pracovný výkon, o chvíľu to budeme môcť povedať aj o tabletoch a o dve chvíle budeme tak označovať smartfóny. Je len otázkou času, kedy obyčajný mobil (samozrejme s patričným príslušenstvom) nahradí aj stolný počítač. Ako prví sa túto príležitosť pokúšajú využiť tvorcovia OS Ubuntu. Po januárovom predstavení teraz došlo k poodhaleniu vlajkovej lode, prvého smartfónu Ubuntu Edge.

Dizajn novinky je skutočne minimalistický, najmä v prvých fázach života systému sa však dá predpokladať, že budú mať záujem prevažne nadšenci, ktorým záleží skôr na výkone a softvéri, ako na vzhľade. Displej krytý odolným zafírovým sklom rekordy trhať nebude, na 4,5“ uhlopriečke vykreslí HD rozlíšenie. Viac však netreba.

Ubuntu Edge

Zaujímavejšie to už bude s výkonom, keďže Ubuntu je stavané primárne pre desktopy a tým pádom je náročnejšie. Procesor bližšie špecifikovaný nebol (pôjde však o štvorjadro), 4 GB RAM a 128 GB úložisko však znejú úžasne (mimochodom, Samsung len včera predstavil prvé 3 GB RAM čipy pre smartfóny). Treba si však uvedomiť, že novinka sa k prvým majiteľom dostane až v máji roku 2014, vtedy bude Ubuntu Edge zodpovedať možno vyššej strednej triede.

Výrobca totiž v súčasnosti len začal zbierať prostriedky na výrobu prvých 40 000 exemplárov. Potrebuje 32 miliónov dolárov, za prvý deň (z tridsiatich) vyzbieral asi 3 milióny. Prvý deň si mohli nadšenci Ubuntu Edge predobjednávať za cenu 600 $, teraz žiaľ platí cena 830 $, čo je napriek technologickej vyspelosti zariadenia dosť – zvlášť ak ho uvidíte najskôr o trištvrte roka.

Ubuntu Edge

Spomeňme ešte ostatné špecifikácie: dual-boot desktopového Ubuntu a (zrejme čistého) Androidu, 8/2 Mpx fotoaparáty, LTE, NFC, MHL, stereo reproduktory, kremík-anódová Li-Ion batéria a hrúbka 9 mm.

Aktualizácia: Výrobca v službe Indiegogo, kde zbiera finančné prostriedky, znížil cenu na 625 $. 1 250 kusov s touto cenou je už takmer vypredaných, 1 250 pomalších kupcov zaplatí 675 $, ďalšia skupinka 725 $. Následne platí v neobmedzenom počte cena 830 $.

Zdroj a foto: Canonical, Engadget, Indiegogo

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.