Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Eco
  • 3 min.
  • 7.10.2016

Prvý Hyperloop môže mať Dubaj

Prvý Hyperloop môže mať Dubaj
Zdroj | TREND
Juraj Procházka
Prvý Hyperloop môže mať Dubaj
Zdroj | TREND
Zdroj | TREND

Myšlienka potrubnej dopravy s kapsulami pohybujúcimi sa takmer rýchlosťou zvuku, s ktorou prišiel v roku 2013 Elon Musk sa stále len testuje. Firmy, ktoré sa snažia tento typ dopravy k životu však hľadajú investorov a ústretové vlády po celom svete.

Pozrite si

Hyperloop – Hype, či zabijak aerolínií?

Rokovania prebehli koncom minulého roku aj na Slovensku, aktivity prebiehajú samozrejme v USA, ale aj v Rusku, v Číne a v Spojených arabských emirátoch. Práve Dubaj a Abu Dhabi by sa mohli stať prvými kandidátmi, kde sa spustí do prevádzky plnohodnotná linka Hyperloop.

Zdroj | Khaleej Times
Zdroj | Khaleej Times

Dubaj totiž spolupracuje so spoločnosťou Hyperloop One z Los Angeles na príprave investičného projektu. Na nedávnej prezentácii Hyperloop One ukázal predstavu dopravnej trasy zahŕňajúcej podmorský tunel spájajúci Abu Dhabi s katarským hlavným mestom Dauha .

Cestovná doba by činila asi 22 minút a neskôr by trať mohla spojiť aj Bahrajn a Saudskú Arábiu. V Dubaji sa ale uskutočnila aj súťaž dopravných projektov Hyperloop.

Pozrite si

Nahradí električku z Bratislavy do Viedne Hyperloop? Možno áno

Na finálnej prezentácii sa zúčastnilo šesť tímov (francúzsky Mobius, Hyper Poland, americko-kanadský rLoop, BIM Fusion z V. Británie, Hypernova z Káhirskej univerzity a Future Architects z Ajman University).

Potenciálnou traťou, ktorá by prichádzala do úvahy je spojenie medzinárodného letiska Al Maktoum v Dubai World Central a medzinárodného letiska v emiráte Fujairah. Letiská sú vzdialené zhruba 145 kilometrov.

Dnes trvá jazda autom na tejto trase asi hodinu a 20 minút, kým Hyperloop by to zvládol za 10 minút.

„Sme veľmi ohromení kvalitou prezentácií predložených účastníkmi tejto celosvetovej hospodárskej súťaže“, uviedol pre magazín Khaleej Times  Saif Al Aleeli, generálny riaditeľ spoločnosti Dubai Future Foundation.

Zdroj | Khaleej Times

„Technológia Hyperloop je úplne nová a jedinečná a stále sa nachádza v štádiu vývoja, ale je naozaj obdivuhodné vidieť, ako si ľudia dokážu predstaviť túto technológiu, ktorá zmení náš život. Predstavte si, že môžete cestovať z Dubaja do Fujairahu za 10 minút, alebo z Dubaja do Abú Dhabí za 11 minút, alebo z Dubaja do Rijádu za 45 minút.“

Pozrite si

Hyperloop mieri na Blízky východ. Bude voziť kontajnery?

Že to Dubaj s infraštruktúrou pre Hyperloop myslí celkom vážne, dokazujú aj  rokovania a predbežné dohody s Hyperloop One o vybudovaní nákladnej trate Hyperloop pre dopravu kontajnerov. Tá by sa mohla stať skutočnosťou už v roku 2020.