Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

PRVÝ DOJEM zo Samsung GALAXY S4 zoom - prichádzam mu na chuť

PRVÝ DOJEM zo Samsung GALAXY S4 zoom - prichádzam mu na chuť
Roman Calík
PRVÝ DOJEM zo Samsung GALAXY S4 zoom - prichádzam mu na chuť

Samsung práve uvádza do predaja netradičný hybrid smartfónu Samsung GALAXY S4 mini a kompaktného fotoparátu s 10-násobným optickým zoomom či xenónovm bleskom. Cena novinky vás prekvapí!

Samsung GALAXY S4 zoom

Len mesiac od oficiálneho uvedenia novinky Samsung GALAXY S4 zoom sa tento netradičný hybrid dostáva do predaja aj na Slovensku. Kúpite si ho už od 30. júla 2013. Pozrite si reportáž zo Samsung PREMIERE 2013 GALAXY & ATIV, kde sme prvýkrát naživo videli aj nový S4 zoom. Všetko začalo minulý rok, keď Samsung na výstave IFA predstavil svoj prvý fotoaparát s operačným systémom Android – Samsung GALAXY Camera. Pre mnohých to však bolo veľké a drahé zariadenie. Tentokrát Samsung otočil svoju stratégiu, vytvoril kompaktnejší hybrid smartfónu a fotoaparátu. Pre špecifickú cieľovú skupinu môže ísť o vskutku atraktívny prístroj. Novinka totiž z jednej strany vyzerá úplne ako smartfón Samsung GALAXY S4 mini, z druhej ako štýlový kompakt pýšiaci sa 10-násobným optickým zoomom, 16 Mpx CMOS snímačom a dokonca nechýba ani xenónový blesk.

Samsung GALAXY S4 zoom

Samsung GALAXY S4 zoom sa nám podarilo do redakcie získať medzi prvými, avšak len na jeden deň. Keďže som v redakcii podrobne testoval model S4 aj S4 mini, skončila novinka na mojom redakčnom stole. Po prvých informáciách a prvých dotykoch v Londýne som mal z S4 zoom zmiešané pocity. Nevedel som si totiž predstaviť typického užívateľa takéhoto prístroja. Akosi mu však prichádzam na chuť a začína sa mi páčiť. Ak by som si chcel kúpiť smartfón S4 mini a ešte nejaký slušný kompakt, kúpou S4 zoom by som poriadne ušetril. Bude sa totiž predávať za 459 €, čo je len o 10 € viac ako si Samsung pýta za svoj model S4 mini (S4 mini získal v najnovšom vydaní TECHBOX 7-8/2013 aj náš TIP REDAKCIE). Pritom novému S4 zoom nechýba v podstate nič z funkcií S4 mini, naopak pridáva mnoho, i keď na úkor veľkosti, hmotnosti a užívateľskému komfortu. Predsalen sa s fotoaparátom pri uchu telefonuje menej pohodlne.

Samsung GALAXY S4 zoom

Absolútnou výhodou novinky je veľká spúšť fotoaparátu, ktorú nájdete v bočnej hrane nad predným gripom časti s fotoaparátom. Samozrejmosťou sú tlačidlá zapnutia či dvojtlačidlo hlasitosti, ktoré si našli miesto na jednej strane, narozdiel od S4 mini. Príjemným prekvapením je aj infraport, 3,5 mm konektor či microUSB je už samozrejmosťou.

Samsung GALAXY S4 zoom

V spodnej časti fotoaparátu, resp. v bočnej smartfónu nájdete slot pre pamäťovú microSD kartu a praktický závit pre pripojenie statívu.

Samsung GALAXY S4 zoom

SIM karta je spolu s batériou ukrytá v bočnej časti s gripom. Batéria má veľkosť 2 330 mAh, čo je podľa môjho názoru slušná hodnota. Ak porovnáme batériu s modelom S4 mini, narástla jej kapacita o 430 mAh.

Samsung GALAXY S4 zoom

Predná časť pripomínajúca fotoaparát je vyrobená z lesklého plastu. Rozhodne modelu viac sedí čierna farba, podobne ako smartfónom S4 a S4 mini. Všimnite si objektív, ktorého prstencom je možné ovládať optický zoom. Je to v mnohých prípadoch praktické, hlavne keď fotíte oboma rukami. Avšak ak chcete snímať jednou rukou je ovládanie zoomu priam nemožné. Tiež mi prekážalo, že pri používaní zariadenia budete musieť neustále čistiť objektív od odtlačkov prstov.

Samsung GALAXY S4 zoom

Poteší vás skutočnosť, že Samsung GALAXY S4 zoom je hardvérovo takmer vernou kópiou smartfónu S4 mini, a tak si môžete užívať 4,3-palcový qHD AMOLED displej, dvojjadrový 1,5 GHz procesor, 1,5 GB pamäť RAM či plnú dátovú konektivitu vrátane LTE a operačný systém Android 4.2 Jelly Bean. Interná pamäť je však tiež len 8 GB, a tak je použitie pamäťových kariet určite nutnosťou, najmä v tomto prípade, kde sa predpokladá, že budete často fotiť a nahrávať videá.

Samsung GALAXY S4 zoom

Možno si to ani najskôr neuvedomíte, ale mať v rukách slušný kompakt, z ktorého môžete ihneď fotografie zdieľať online, posielať e-mailom, uložiť do Cloudu, poslať známemu cez Bluetooth alebo cez NFC je príjemné. Vďaka prehľadným galériám v OS Android či možnostiam priamych úprav fotografií sa z hybridu stáva skutočne použiteľný prístroj. Samsung do tela S4 zoom ukryl 16 Mpix BSI CMOS snímač s optickou stabilizáciou a 10-násobným optickým zoomom. Fotografie po zoomovaní sú prakvapivo ostré a skutočne použiteľné. Poteší vás až 35 SMART režimov a celkovo množstvo podrobných nastavení fotoaparátu.

Samsung GALAXY S4 zoom

Veľmi praktické je ovládanie manuálnych funkcií pomocou virtuálnych prstencov na displeji, podobne ako je tomu pri GALAXY Camera. Pokročilejší užívatelia si môžu jednoducho meniť clonu, nastaviť rýchlosť uzávierky, vybrať ISO (100 až 3200) či nastaviť expozíciu.

Samsung GALAXY S4 zoom

Naopak začiatočníci ocenia praktický automatický režim či dokonca novú funkciu, ktorá vám odporučí vhodný snímací inteligentný režim. Tých je v zariadení až 35, nechýbajú najnovšie režimy známe aj z modelu S4, ako napríklad Dynamický záber, možnosť vytvoriť fotografie so zvukom, Guma – kde sa vám vymažú z fotografie pohybujúce sa objekty, ale i Najlepšia fotografia či dokonca výborne spracovaná Panoráma a funkčné HDR. Pribudlo však množstvo úplne nových režimov, vďaka ktorým je možné v konkrétnej situácii vytvoriť naozaj pekné fotografie. Spomeniem napríklad Detský záber – kde fotoaparát prehrá zvuk, aby upútal vaše dieťa a fotí keď zaragistruje tvár dieťata, Vodopád – použitie dlhej expozície pre snímanie vody, Západ slnka, Svetelná stopa – zaujímavý režim vhodný pre statív s dlhými nočnými expozíciami. Praktická je aj možnosť vybrať si 5 obľúbených režimov, ktoré sa vám budú zobrazovať v ponuke Môj režim.

Samsung GALAXY S4 zoom

Potešili ma aj efekty, ktoré ponúkajú živý náhľad na fotografie podobne ako vlajková loď Samsung GALAXY S4. Prvé dojmy z fotografií sú milým prekvapením, úprimne, sú na kompakt naozaj dobré. S4 zoom rýchlo ostrí pri dobrom svetle, prechody medzi tieňom a jasným svetlom na svoju triedu zvláda slušne. Použitý objektív však mohol byť svetlejší, tiež na fotografiách vidieť na okrajoch rozostrenie.

Samsung GALAXY S4 zoom
Nočná snímka s použitím xenónového blesku

Cena 459 € je podľa môjho názoru zaujímavá. Otázkou je, či tak často fotíte, aby ste neustále so sebou nosili smartfón S4 mini s „prilepeným“ fotoaparátom. Alebo či sa vám bude pohodlne telefonovať z kompaktu s hmotnosťou cez 200 gramov? Rozhodne však treba uznať, že S4 zoom je dobrým príkladom ako vytvoriť použiteľný hybrid dvoch zariadení.

Samsung GALAXY S4 zoomPoužitie 10-násobného optického zoomu
Samsung GALAXY S4 zoom

Rozmery 125 x 63,5 x 15,4 mm, 208 g Displej 4,3”, Super AMOLED, rozlíšenie qHD (540 x 960) Hardvér 1,5 GHz dvojjadrový procesor, HSPA+, LTE, NFC, 1,5 GB RAM, 8 GB pamäť, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, DLNA, A-GPS s GLONASS, microUSB, 3,5 mm audio, microSD, micro SIM, infraport, akcelerometer, gyroskop, 1,9 Mpx webkamera, 16 Mpix fotoaparát, 10-násobný optický zoom, OIS 24-240mm, F3,1-F6,3, xenónový blesk, Zoom Ring, batéria 2 330 mAh Softvér Android 4.2.2, Poznámka S, Smart Stay, Fotopríbeh, S Translator, S Travel, Group Play, Smart Mode (25), Expert mód