Reklama

Prvé skutočné osemjadro pre smartfóny má MediaTek

Dominik Fúsek

Na trhu so smartfónmi stále pretrváva rýchly vývoj vo viacerých oblastiach. Po krátkej odmlke výrobcovia zasa vyťahujú kartu s počtom jadier procesorov. Samsung Exynos 5 Octa síce 8 jadier ponúkol už pred časom, dokonca už má druhú revíziu, ale pri architektúre big.LITTLE naraz môžu bežať vždy nanajvýš 4 jadrá. Prvým skutočne 8-jadrovým procesorom sa pochválil MediaTek.

MediaTek

Výrobca si od ôsmich 2 GHz jadier sľubuje vyššiu efektivitu, t. j. nižšiu spotrebu v porovnaní so štvorjadrami. To je naozaj pravda, viac kremíku na nižších taktoch pri rovnakom výkone spotrebuje menej energie ako menší procesor s vyššou frekvenciou. MediaTek napríklad uvádza, že pri dekódovaní Full HD videa v novom H.265 formáte osemjadro spotrebuje o 18 % menej energie ako štvorjadro. Táto výhoda sa však prejaví len pri vykonávaní mnohovláknových úloh, ktoré ju podporujú. Problém je v tom, že ak nie je softvér s ohľadom na 8 jadier napísaný, pobeží iba podporovaný počet jadier (v krajnom prípade iba jedno), ostatné budú odpočívať a z dôvodu slabšieho jednovláknového výkonu bude aj mobil s osemjadrom pomalý. Aplikácie pritom majú stále problém využiť potenciál aj štyroch či dokonca dvoch jadier.

MediaTek

Pri predstavení výrobca veľa čísel neuviedol, neoficiálnou cestou sú však známe pomerne reálne vyzerajúce špecifikácie. Čip by mal niesť meno MT6592 a bude mať 8 jadier typu Cortex-A7. To je síce podľa ARM najefektívnejšie jadro, aké kedy navrhli, no výkonom nedosahuje ani polovicu Cortex-A15 a dokonca ani silu starej architektúry Cortex-A9. Jednovláknový výkon teda nebude nijako prevratný a či sa príležitosti mnohovláknového chopia vývojári, ťažko povedať – to môže trvať roky. Novinka by sa mala objaviť v zariadeniach strednej triedy v novembri.

Zdroj a foto: MediaTek, Tech Report

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.