Hoci je nové Vertu Ti známe len čosi vyše mesiaca, dostali sme možnosť si novinku vyskúšať naživo. A to sa neodmieta, hoci ostrý test s niekoľkodňovým používaním schválený nebol. To nám však neprekážalo, aby sme telefón za takmer 8 tisíc eur nepreskúmali z každého uhla. Výsledok si môžete pozrieť nielen v článku, ale i v exkluzívnej fotogalérii pod ním.
Posledným kúskom z dielne Vertu bol dotykový model Constellation T a jeho rôzne verzie, ktoré boli vytvorené ešte za „kraľovania“ Nokie a tak bol operačným systémom dnes už takmer zabudnutý OS Symbian. Po odtrhnutí Vertu od Nokie však spoločnosť siahla po tom, čo je momentálne IN – OS Android. Vertu Ti je tak prvým (a určite nie posledným) modelom s týmto operačným systémom, hoci novinka využíva ešte starú verziu Android 4.0. Ale o tom ešte neskôr.
Pozrite sa najskôr na to, čo robí Vertu Ti takým výnimočným vo svete smartfónov. Už len samotné balenie v čiernom kvádri potiahnutom umelou kožou s hmotnosťou asi 2 kg zanecháva zaujímavý pocit. Prvé rozbalenie z neho robí skôr luxusnú „šperkovnicu“ na všetko príslušenstvo i samotný telefón.
Telefón je uložený v špeciálnom boxe, samostatne od ostatných doplnkov a je samozrejme na vrchu celej „šperkovnice“.
Dizajn čiastočne pripomína model Constellation T, no výrobca sa viac krotil a pripravil omnoho elegantnejší kúsok. Tento konkrétny model sa označuje Vertu Ti Titanium Black Leather a je tvorený z titánu, kože a obrovského zafírového skla. Ručná práca je viditeľná úplne všade, veď viete o nejakom masovom smartfóne, ktorý priznáva každý jeden spoj a každú šraubičku? Ja nie… Mimochodom, každý Vertu Ti je zložený z celkovo až 184 častí ručne v Anglicku a vždy len jedným človekom.
Predná strana pomerne veľkého smartfónu s rozmermi 130,4 x 58,9 x 12,8 mm s hmotnosťou až 181 gramov je ukážkou toho, ako netreba šetriť priestorom. Výrazná časť nad displejom nikoho nenechá na pochybách, s akou značkou má dočinenia. Vo veľkom logu na leštenej keramike je ukrytý reproduktor, vedľa neho zas šošovka 1,3 Mpx webkamery. 3,7-palcový dotykový displej s rozlíšením 480 x 800 pixlov je ukrytý pod luxusným zafírovým sklíčkom, ktoré okrem odolávania voči škrabancom je schopné prenášať dotyk aj v rukaviciach!
Celá predná strana je lemovaná brúseným a lešteným titánom, spodnú časť tvorí jemná čierna koža. Trojica tlačidiel pod displejom je mechanická a sú vsadené do lešteného titánu. Pod nimi si našiel miesto aj malý otvor mikrofónu.
Zaujímavým dizajnovým prvkom po bokoch smartfónu je titánový lem, ktorý je v skosenej časti brúsený, no bočné strany sú leštené. Pritom je to jeden kus. Na ľavej strane je malé tlačidlo na rýchle spúšťanie Vertu aplikácií a zvláštne umiestnený microUSB konektor.
Spodná časť plynulo pokračuje z prednej strany až na zadnú časť a je pokrytá jemnou kožou, aby sa v dlani Vertu Ti lepšie držal.
Na pravej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti a 3,5 mm audio konektor. V spodnej časti na oboch stranách sú pomerne veľké otvory stereo reproduktor od Bang & Olufsen s celkom slušným výkonom.
V mohutnej hornej strane je mierne utopené ON/OFF tlačidlo a ukončenie koženej časti, ktorá prechádza odpredu cez zadnú časť až sem.
V zadnej stene je viacero zaujímavých prvkov. Ak nerátam jemnú kožu, tak určite každému udrie do oka obrovská časť z lešteného a brúseného titánu okolo objektívu. Vedľa samotnej šošovky je malá mechanická poistka krytu SIM karty a duálny LED blesk.
Jemným otvorením poistky sa uvoľní časť z brúseného titánu, pod ktorou je ukrytý slot na SIM kartu. Ak náhodou nemáte SIM kartu klasickej veľkosti, nevadí. V balení nájdete adaptér. Vertu myslel na všetko a ak prechádzate z najnovšieho smartfónu s logom nahryznutého jabĺčka, tak aj na túto miniatúrnu SIM kartu nájdete v balení adaptér.
Mimochodom, spomínaný majster, ktorý ručne skladal váš konkrétny kus Vertu Ti je vlastnoručne podpísaný práve na kryty SIM karty z vnútornej strany.
Určite ste si všimli, že novinka nemá na tele žiadny slot pre microSD kartu. Vystačiť si budete musieť so 64 GB internej pamäte. Hoci Vertu preslávili vysoké ceny a chabý výkon, Vertu Ti je celkom iný. V titánovom tele je ukrytý dvojjadrový Snapdragon s taktovacou frekvenciou 1,7 GHz, 512 MB RAM a plná dátová konektivita vrátane HSPA (42/5,76 Mbps), Wi-Fi s DLNA, Bluetooth 4.0 či NFC. Samozrejmosťou smartfónu je i GPS modul a elektronický kompas, ale i ďalšie bežné senzory, ako gyroskop, svetelný senzor apod. Zadný fotoaparát ponúka 8 Mpx rozlíšenie, široké nastavenia a Full HD video. Predná webkamera zvláda HD video, takže aj Skype hovory môžete mať vo vyššom rozlíšení.
Operačným systémom je spomínaný OS Android vo verzii 4.0. Škoda, že Vertu nemyslel viac dopredu a nezameral sa na novšie verzie. Aj v tejto však nájdete pár zaujímavostí. Prvou je jemná úprava vzhľadu, ale i špeciálne aplikácie Vertu Life a Vertu Certainty. Prvá menovaná v sebe zahŕňa aj známeho Vertu Concierge, exkluzívnu službu pre Vertu zákazníkov 24/7. Okrem toho sa v aplikácii ukazujú rôzne akcie, novinky a klubové výhody. To som však vyskúšať nemohol. Rovnako som sa nedostal ani do Vertu Certainty, ktorá slúži hlavne na ochranu súkromia a dát v telefóne. Na spustenie oboch je potrebná registrácia zákazníka Vertu. Zaujímavé sú i zvonenia, ktoré nie sú len tak hocijaké, ale nahrané rovno Londýnskym symfonickým orchestrom…
Každopádne po chvíli „testovania“ je jasné, že Vertu už nebude patriť medzi tie kúsky, ktoré len pekne vyzerajú a nič nevedia. Model Ti reagoval na každý podnet svižne a bez najmenších problémov. Vrásky na čele mi robí jedine batéria, ktorá poskytuje kapacitu len 1 300 mAh. Na všežravý Android a pomerne výkonný hardvér to je dosť málo. Predpokladám, že jej stropom bude deň používania, pri aktívnom však aj omnoho menej.
A čo teda za 7 900 € získate? Okrem brutálenho pocitu luxusu (ak ste mali niekedy na ruke hodinky za pár tisíc eur, určite viete o čom hovorím) z Vertu Ti, vám výrobca nadelí v čiernej „šperkovnici“ aj množstvo príslušenstva. Medzi ním nájdete tri USB káble (každý rôznej dĺžky), kožené puzdro, pomerne kvalitný stereo headset WH-3V V v štýle Vertu, USB adaptér do autozapaľovača, externý zdroj Portable Power Pack a samozrejme nabíjačku vrátane trojice rôznych koncoviek či handričku na leštenie.
Foto: TECHBOX