Reklama

PRVÉ DOJMY z Sony Xperia Z5 Premium - luxusná kráska

Števo Porubský

Na pár dní sme do rúk dostali top verziu nových vlajkových lodí od Sony, model Z5 Premium. Tento obrí smartfón s luxusným vzhľadom a Ultra HD displejom vyčnieva spomedzi všetkých konkurentov nielen zrkadlovým dizajnom. Aká je táto lesknúca sa kráska?

Nové trio vlajkových lodí bolo predstavené začiatkom septembra na výstave IFA 2015 v Berlíne. Čakali sme minimálne jednu, či dve verzie vlajkových lodí Xperia Z5, no Sony prekvapilo na plnej čiare a predstavilo rovno 3 nové modely série Xperia Z5.

Pozrite si

Sony Xperia Z5 Premium – lahôdka s Ultra HD displejom

Prvé dva modely, Z5 Compact a Z5 sme už v redakcii mali možnosť aj testovať, no na top z top modelov sme museli čakať. Až doteraz.

Už v úvode musím priznať, že Xperia Z5 Premium je nádherná. Luxus vidieť už na prvý pohľad. V rukách mám striebornú verziu, ktorá je ideálne pre dámy a narcisov. Jej zadná strana je dokonalé zrkadlo. Až do chvíle, kým novinku nezoberiete do rúk a nezačnete s ňou pracovať. Okamžite na nej totiž vidieť každučký odtlačok prstov, každú šmuhu a nečistotu. V predaji by sa mali objaviť aj čierna a zlatá verzia, všetky majú ultrazrkadlovký povrch.

Dizajnovo sa novinka podobá na svojich súrodencov. Pravá strana patrí ON/OFF tlačidlu so zabudovaným snímačom odtlačku prsta, ovládanie hlasitosti a hardvérovej spúšti fotoaparátu.

V hornej časti je rovnako 3,5 mm audio port a otvor druhého mikrofónu pre redukciu okolitého hluku počas hovorov. Mimochodom, hrúbka novinky je 7,8 mm, no kvôli zaobleniam pôsobí mohutnejšie.

Ľavá strana je taktiež identická so sestrami. Vygravírované logo XPERIA a kryt slotu pre nano SIM a microSDXC karty decentne dopĺňa celkový vzhľad. Aj Xperia Z5 Premium sa predáva vo verzii Dual SIM, u nás ju však len tak ľahko nenájdete.

Spodná strana má klasický microUSB port, ktorý ale zvláda MHL 3.0 pre prenos obrazu do Ultra HD TV, no použiť môžete aj Wi-Fi DLNA štandard. Nechýba ani očko pre pútko, ktorého sa Sony akosi nie a nie zbaviť. V tomto prípade by som ho pokojne oželel, len sa v ňom budú hromadiť nečistoty.

Obrovskou výhodou tohto luxusného top-end smartfónu je nielen extrémne jemný displej (806 PPI), ktorého využitie je momentálne nulové, ale hlavne odolnosť voči vode a prachu.

Práve vďaka tomu si môžete Xperiu kedykoľvek umyť vo vlažnej vode a bude ako nová. Mydlo výrobca neodporúča, no kvapka jemného tekutého mydla a dobré poumývanie by jej raz za čas uškodiť nemalo.

Pozrite si

Sony Xperia Z5: nová kráľovná z Japonska

Zamyslel som sa na tým, ako udržať túto krásku vždy lesklú, ako z predajného balenia. Ani po pár nápadoch som ale na to neprišiel. Navliecť ju do nejakého puzdra by bola škoda kvôli zakrytiu jej pýchy, hoci ochrana náchylnej zadnej strany by bolo 100%-ná.

Nosiť ju výhradne vo vrecku spolu s hodinárskou bavlnenou rukavicou je dosť nepraktické, no aspoň by nebola neustále zapackaná. Treťou možnosťou je leštiť zadnú stranu každú chvíľu, ale ani to nemá veľmi význam. Po pár mesiacoch bude taká vyšúchaná, že o lesku budete môcť už iba snívať. Ak máte nápad, ako mať Z5 Premium stále krásnu, dajte nám tip v diskusii.;)

Predná strana je až na rozmery taktiež rovnaká, ako v prípade modelov Z5 a Z5 Compact. Rozmery sú ale úctyhodné – 154,4 x 76 mm, čo má na svedomí práve 5,5″ Ultra HD displej.

Nad a pod ním sú v okrajoch prednej strany stereo reproduktory. Nad displejom nájdete viacero snímačov, ale aj 5 Mpx webkameru s Full HD videom.

Ale vrátim sa ešte k tomu úžasnému Ultra HD displeju. Prvá vec je, že počas bežnej práce s telefónom nemáte na displeji zobrazených 2 160 x 3 840 px, ale „len“ 1 080 x 1 920 px, teda Full HD, čo dokazujú aj screenshoty z Android 5.1.1. Ultra HD sú „len“ fotografie a videá, no len tie, ktoré sledujete cez aplikácie Album a Video od Sony. Všetok ostatný multimediálny obsah je vo Full HD rozlíšení. To sa ale môže zmeniť s príchodom Android 6.0, no zatiaľ to nie je isté.

Práve to má byť pridaná hodnota Z5 Premium. Váš multimediálny obsah premení na ešte detailnejší obraz, ktorý však aj tak voľným okom nerozoznáte od Full HD obrazu. Omnoho väčší význam má Ultra HD obraz v prípade použitia s VR okuliarmi a s dostatočne kvalitným obsahom.

Toto je podľa mňa to, prečo sa budeme s Ultra HD displejmi v smartfónoch stretávať čoraz častejšie.

Všimnite si detail rohu. Konštrukcia Z5 Premium nie je typu Unibody, ale je zložená z vierých častí, ktoré ale výrobca dokázal spojiť takmer dokonale.

Fotoaparát je nový. Má 23 Mpx a veľkosť 1/2,3″ čo je rozmer, aký sa bežne používa v kompaktných fotoaparátoch. Je uložený za 24 mm (po prepočte na kinofilm) optikou s clonovým číslo f/2,0, no chýba jej stabilizácia. Vystačiť si budete musieť s digitálnou stabilizáciou SteadyShot s Active Mode, aj to len pri videách.

Toto sklamalo určite nielen mňa. Kvalitu výstupu hodnotiť nebudem, predsalen v našom prípade nešlo o predajnú vzorku.

Operačný systém Android 5.1.1 čaká a update na verziu Android 6.0, no budúci majitelia si na ňu budú musieť počkať ešte nejaký ten týždeň. Po hardvérovej stránke je novinka pripravená na tie najťažšie úlohy, rovnako i na siete štvrtej generácie so štandardom LTE Cat6 či Wi-Fi MIMO, Bluetooth 4.1, ANT+ a pod.

Jediný otáznik visí nad 3 430 mAh batériou, ktorú bude náročný hardvér a displej pomerne tvrdo skúšať. Uvidíme ale až po teste, koľko toho zvládne. Pracovný deň by jej ale problém robiť nemal.

Xperia Z5 Premium je unikátny smartfón. To mu nemožno uprieť. Je však aj na svoju výbavu pomerne drahý (799,00 €) a potrebuje väčšiu starostlivosť, ako novorodenec. Plusov má viacero, nedostatkov na prvý pohľad iba niekoľko. Ak sa osvedčí aj v teste, bude to už len pekná bodka na záver. Uvidíme.

 

 

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.