Reklama

PRVÉ DOJMY z hodiniek Samsung Galaxy Gear

Roman Calík

V redakcii sme vyskúšali absolútnu novinku od Samsungu – unikátne hodinky Samsung GALAXY Gear. Aké sú? Prichádza nová hračka, ktorú budeme všetci chcieť?

Samsung Galaxy Gear

Samsung na výstave IFA 2013 ukázal svoje prvé inteligentné hodinky Samsung GALAXY Gear komunikujúce s vybranými smartfónmi Samsung GALAXY. Hodinky ihneď vzbudili obrovský záujem, dokonca som mal pocit, že sa o ne novinári počas výstavy zaujímali viac ako o nový Samsung GALAXY Note 3. Našej redakcii sa hodinky podarilo získať na víkend aj so Samsungom GALAXY Note 3. Tu sú prvé dojmy.

Samsung Galaxy Gear

Je to vôbec prvýkrát, čo sa mi do rúk dostali inteligentné hodinky. Načo vám vôbec takáto nová tech hračka môže byť? Hovorí sa, že jediným šperkom muža sú hodinky. Mnohé stoja tisíce eur, prečo by sme ich mali vymeniť za niečo v stýle hodiniek GALAXY Gear od Samsungu? Ja klasické hodinky nosím rád. Ich cena je však polovičná, v porovnaní s uvádzajúcou cenou novinky – 299 €. Už po dvoch dňoch nosenia vám však môžem povedať, že by som hodinky GALAXY Gear chcel. Pritom vám dokážu úplne zmeniť zaužívané návyky…

Samsung Galaxy Gear

Dizajn hodiniek Samsung GALAXY Gear sa podľa mňa vydaril. Kovové telo bez akéhokoľvek loga výrobcu nechá vyniknúť nádhernému Super AMOLED displeju s veľkosťou 1,63-palca. Rozlíšenie 320 x 320 bodov je plne dostačujúce aj na pekné vykreslenie niektorého z ručičkových ciferníkov. I v menu hodiniek sa vám bude listovať dobre dokonca i na slnku, externý režim s maximálnym podsvietením je výborný. Čistotu dizajnu nerušia žiadne ovládacie tlačidlá, hodinky plne ovládate len cez dotykový displej a jediné hardvérové tlačidlo na pravej strane.

Samsung Galaxy Gear

Tvar hodiniek mi tiež sadol. S čím sa však neviem veľmi zmieriť je gumenný remienok, ktorý síce vyzerá moderne a futuristicky, ale vôbec nepôsobí hodnotne. Rozhodne by som uvítal buď celokovový alebo kožený remienok. Určite by hodinky vyzerali lepšie a pravdepodobne by sa i pohodlnejšie nosili na ruke. Taktiež ma sklamal spôsob predlžovania či skracovania remienku, kde sa využívajú dierky, do ktorých sa uchytáva kovová časť so sponou. Počas testu sa mi remienok dvakrát rozopol. Výrobca materiál zvolil pravdepodobne preto, že sa mu tu ľahšie zaliali kontakty pre videokameru či dvojicu mikrofónov a reproduktor.

Samsung Galaxy Gear

S hodinkami totiž môžete aj plnohodnotne telefonovať. I keď to vyzerá vcelku komicky, keď hovoríte do remienka, viackrát som si túto možnosť pochvaľoval. Napríklad sedíte v obývačke pri televízore a niekto vám telefonuje. Nemusíte hľadať telefón, ktorý máte napríklad v taške, jednoducho zdvihnete a vybavíte hovor prostredníctvom hodiniek. Samozrejme je lepšie nedvíhať napríklad frajerke, hodinky majú mimoriadne hlasný reproduktor, v podstate akoby ste telefonovali s odposluchom.

Samsung Galaxy Gear

Ešte skôr, ako popíšem skúsenosti s inými funkciami hodiniek, rád by som sa zastavil pri ich nabíjaní či spárovaní. Samsung vám totiž k hodinkám pribalí akési plastové puzdro, cez ktoré je možné hodinky nabíjať. Je to celkom veľká krabička, do ktorej musíte hodinky vložiť, až následne je možné ich nabíjať cez microUSB konektor v puzdre. Čo to znamená? Ak si puzdro zabudnete doma, hodinky jednoducho napríklad na služobnej ceste nenabijete. A tu vždy funguje zákon schválnosti, že si puzdro určite zabudnete. Sklamaním je totiž slabá výdrž batérie, v mojom prípade hodinky vydržali jeden a pol dňa, pričom som ich v noci nevypol. Rozhodne by som uvítal microUSB konektor priamo na tele hodiniek, ktoré je mimochodom odolné voči prachu i vode. V plastovom puzdre je i NFC čip, vďaka ktorému si hodinky spárujete s vaším smartfónom či tabletom. Škoda, že napríklad puzdro neobsahuje ďalšiu batériu, z ktorej by sa hodinky dobíjali, vtedy by malo väčší zmysel.

Samsung Galaxy Gear

Hodinky Samsung GALAXY Gear som na test dostal aj s najnovším Samsung GALAXY Note 3. Jeho recenziu nájdete na našich stránkach neskôr. Bol som zvedavý, či ich rozchodím aj s mojím Samsung GALAXY S4, niekde som totiž čítal, že to bude fungovať až po aktualizácii na Android 4.3. Toto je určite chybná informácia, pretože aj s mojou 4.2.2 verziou v S4-ke som s hodinkami fungoval. Jedine som sa nedostal do špeciálneho marketu s aplikáciami pre hodinky Gear.

Samsung Galaxy Gear

Párovanie hodiniek so smartfónom je úplne jednoduché. Priložíte smartfón s aktívnym NFC k puzdru hodiniek, stiahnete si aplikáciu Gear Manager a je to. Ak by vám to nefungovalo, jednoduché je i párovanie cez Bluetooth. Páči sa mi, že aplikácia si pamätá hodinky a všetko čo v nich máte nainštalované. Keď ich totiž pripájate k novému smartfónu, vymažú sa. Ak ich však znova pripojíte k smartfónu, ktorý s nimi už pracoval, nastaví ich tak, ako predtým. Výborné. Hodinky si môžete vďaka aplikácii Gear manager kompletne nastaviť.

Samsung Galaxy Gear

Aplikácia je prehľadná a mimoriadne jednoduchá na obsluhu. Mnohé funkcie sa dajú nastaviť len cez aplikáciu, resp. som možno nenašiel takúto možnosť v hodinkách. Tak napríklad môžete si nastaviť funkciu, ktorá sa spustí dvojitým sltačením hardvérového tlačidla hodiniek. A tým to len začína. Napríklad si môžete nastaviť automatické zamykanie telefónu pre prípad, že sa od neho s hodinkami vzdialite.

Samsung Galaxy Gear

Mimoriadne zaujímavá je i funkcia Bezpečná pomoc. Totiž hodinky môžu v tiesni volať na vybrané telefónne čísla alebo dokonca odosielať SMS správy. Ide o akúsi funkciu SOS, ktorú aktivujete tak, že trikrát stlačíte hardvérové tlačidlo hodiniek. Páči sa mi, že výrobca využil potenciál hodiniek aj pre takéto prípady. Bodaj by ste funkciu nikdy nemuseli použiť, je však dobré, že ju v hodinkách máte. Dokonca je funkcia tak dokonalá, že v tiesni aktivuje GPS smartfónu a odosiela nielen vašu polohu, ale i fotografiu. Chválim!

Samsung Galaxy Gear

V nastaveniach si môžete aktivovať, a to odporúčam, aj tzv. budiace gesto. Hodinky totiž jednoducho zobudíte tak, že pohnete rukou a pozriete sa na ne. Inak je displej vypnutý. Cez aplikáciu si môžete hodinky i prezvoniť. To je dobré, ak zabudnete, kde ste si ich napríklad po ťažkej noci položili (funguje to i naopak, prostredníctvom hodiniek si môžete prezvoniť váš smartfón). Dokonca sa cez aplikáciu Gear manager aktualizuje i softvér hodiniek.

Samsung Galaxy Gear

Cez smartfón si nastavíte aj vzhľad hodín, teda hlavnej obrazovky Gear. Ja som veľmi rád používal analógové hodiny, avšak praktické je aj zobrazenie digitálnych hodín napríklad s počasím, alebo s krokomerom, s odkazmi na aplikácie, či s udalosťami. Dokonca si môžete vzhľad hlavnej obrazovky hodín i zmeniť, chcete dátum, alebo nechcete? Ak si vyberiete aplikácie, môžete si vybrať, ku ktorým máte rýchly prístup. Páči sa mi to, i keď ma trocha zamrzelo, že vzhľad hlavnej obrazovky je možné zmeniť len cez smartfón, nie priamo v hodinkách.

Samsung Galaxy Gear

Nastavenia hodiniek sú zvládnuté naozaj dobre. Napríklad si môžete meniť aj poradie aplikácií v hodinkách a samozrejme doinštalovať nové aplikácie. Aktuálne je ich v markete ešte málo. Najpraktickejšia zo stiahnutých aplikácií mi prišla aplikácia Mini Gallery, vďaka ktorej som si na hodinkách mohol prehliadať fotografie z pamäti smartfónu. Najviac aplikácií na stiahnutie upravuje najmä vzhľad hlavnej obrazovky a ciferníka. Ak používate Evernote, tak aplikáciu v ponuke nájdete. Taký Facebook už nie.

Samsung Galaxy Gear

Samotné ovládanie hodiniek sa mi veľmi páči. Menu je jednoduché, rolujete v ňom do strán a hardvérovým tlačidlom sa vrátite na hlavnú obrazovku. Z nej pohybom prsta smerom nahol otvoríte obrazovku vytáčania, naopak smerom nadol aktivujete kameru a fotoaparát. Ten na 1,9 Mpx snímač vytvára celkom slušné fotografie, video môžete nahrávať aj v HD rozlíšení. Význam v použití fotoaparátu však nevidím, radšej by som ho oželel a uvítal skôr nižšiu cenu hodiniek. Skutočne ma vôbec nenapadá potreba hodinkami čokoľvek fotografovať alebo nahrávať. Avšak aplikácii pre tvorbu hlasových poznámok som na chuť prišiel.

Samsung Galaxy Gear

Pokiaľ vám príde SMS správa, môžete si ju prečítať priamo v hodinkách, resp. dočítať si ju v smartfóne. Na správu však môžete i odpovedať, napríklad cez hlasové ovládanie S Voice. Praktické, škoda len, že S Voice ešte neovláda slovenský jazyk. V hodinkách môžete listovať aj telefónnym zoznamom, ten zobrazuje len mená a ich telefónne čísla. Listovanie v ňom je vcelku rýchle. Hodinky dokážu zobraziť aj denník udalostí, kde podrobne vidíte celý zoznam komunikácie.

Samsung Galaxy Gear

Samozrejmosťou sú aj funkcie, ktoré by ste v hodinkách očakávali ako sú stopky či časovač. Veľmi som si však obľúbil aplikáciu počasie. Tu vidím jeden z najväčších potenciálov používania inteligentných hodiniek. Práve aplikácie ako počasie, či dokonca krokomer (hodinky majú snímač zrýchlenia i gyroskop) patria k tým, ktoré si budete naplno užívať. Ešte tak pridať slot na SIM kartu a počas behania môžete svoj smartfón nechať doma.

Samsung Galaxy Gear

Páči sa mi i ovládanie hodiniek pomocou gest. Napríklad podržaním dvoch prstov na displeji si zobrazíte posledné spustené aplikácie, medzi ktorými sa rýchlo prepnete. Dvojitým poťukaním dvoma prstami po displeji si zobrazíte stav batérie či aktuálnu hlasitosť alebo jas displeja s možnosťou úpravy.

Samsung Galaxy Gear

Na hodinkách som našiel množstvo vecí, ktoré by som vylepšil. Už teraz sa teším na ďalšiu generáciu. Uvítal by som kvalitnejší remienok, najlepšie kožený, lepšie zapínanie remienka, microUSB priamo na tele hodiniek či dlhšiu výdrž na batérie. Napriek tomu, ma i krátky čas s hodinkami mimoriadne bavil. Viem si predstaviť, že ich plnohodnotne používam. Pravdepodobne si vytvoríme nové návyky, vidieť na hodinkách, kto vám telefonuje i v čase, keď je telefón zastrčený niekde v taške je výborné. Telefonovanie v určitých prípadoch tiež poteší. Tešil som sa však z aplikácií ako počasie či krokomer, taktiež zo zobrazenia udalostí z kalendára a zobrazenia SMS správ, SOS funkcie, možnosti neustálej zmeny hlavnej obrazovky… je to drahá hračka, ale namotala ma!

A skvelá správa na záver. Ak si 25. septembra 2013 kúpite Samsung GALAXY Note 3 medzi prvými 30-timi zákazníkmi v značkových predajniach Samsung v Bratislave (OC Centrál) alebo v Košiciach (Nákupno-zábavné centrum Aupark), hodinky Gear dostanete úplne zadarmo! Teda nie hneď, dostanete voucher, keďže sa hodinky začnú predávať až v prvej polovici októbra. Potom vám hodinky prídu až domov.

Rozmery 36,8 x 56,6 x 11,1 mm, 73,8 g Displej 1,63-palcový (320 x 320) Super AMOLED Hardvér dvojjadrový procesor 800 MHz, 4 GB pamäť + 512 MB RAM, akcelerometer, gyroskop, 1,9 Mpx fotoaparát so snímačom BSI a automatickým zaostrovaním, HD video, microUSB, NFC, Bluetooth 4.0, odolnosť voči prachu a vode (IP55), 2 mikrofóny, reproduktor, Li-Ion 315 mAh Softvér OS Android, správa cez aplikáciu Gear manager, Samsung Apps, S Voice, Krokomer, SOS funkcia Cena 299 €

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.