Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Prvé snímky z teleskopu Jamesa Webba sú fascinujúce

Prvé snímky z teleskopu Jamesa Webba sú fascinujúce
Zdroj | Wikipedia
Juraj Procházka
Prvé snímky z teleskopu Jamesa Webba sú fascinujúce
Zdroj | Wikipedia
Zdroj | Wikipedia

Vesmírny teleskop Jamesa Webba, vypustený 25. decembra 2021, ktorý obieha okolo libračného budu L2 v sústave Zem-Slnko vo vzdialenosti asi 1,5 milióna kilometrov, konečne ukončil proces spúšťania a kalibrácie.

NASA v spolupráci s ESA (Európska vesmírna agentúra) a CSA (Kanadská vesmírna agentúra) zverejní celý súbor prvých Webbových plnofarebných obrázkov a spektroskopických údajov počas televízneho vysielania dnes (12. júla) o 14:30 UTC (16:30 SELČ), ale už včera americký prezident Joe Biden odhalil prvý obrázok kopy galaxií SMACS 0723, známej ako Webbovo prvé hlboké pole, počas akcie v Bielom dome.

Pozrite si

Ďalekohľad Jamesa Webba otvára najväčšie okno do vesmíru v dejinách astronómie

Prvá snímka z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba je doteraz najhlbším a najostrejším infračerveným záberom vzdialeného vesmíru. Obrázok kopy galaxií SMACS 0723 prekypuje detailmi, keď ukazuje tisíce galaxií, vrátane najslabších objektov, aké boli kedy pozorované v infračervenej oblasti.

Táto snímka vesmíru pritom pokrýva kúsok oblohy len približne o veľkosti zrnka piesku, ktoré by niekto na zemi držal na dĺžku paže a je prvým zverejneným farebným obrazom, ktorý ďalekohľad Jamesa Webba vyhotovil.

Zdroj | NASA, ESA, CSA a STScI

Ide pritom o pohľad do ďalekej minulosti. Kopu galaxií SMACS J0723.3-7327 záber ukazuje tak, ako vyzerala pred 4,6 miliardy rokov – toľko trvalo svetlu, kým dorazilo do našej Slnečnej sústavy. Vďaka svojej hmotnosti zároveň kopa galaxií SMACS 0723 poslúžila ako gravitačná šošovka, takže najvzdialenejšie objekty pozorujeme v dobe, ako vyzerali pred asi 13 miliardami rokov, krátko po Veľkom tresku.

Pozrite si

Vesmírny teleskop Jamesa Webba pod paľbou. Dostal už 5 zásahov mikrometeroidov

Webbov prístroj Near-Infrared Camera (NIRCam) zaostril na vzdialené galaxie s takými slabými štruktúrami, aké nikdy predtým neboli videné, vrátane hviezdokôp a difúznych prvkov. Výskumníci čoskoro odhalia viac informácií o hmotnostiach, veku, histórii a zložení galaxií, pretože JWST hľadá najstaršie galaxie z raného vesmíru.

Hlboké pole vesmíru nasnímané Webbovou kamerou NIRCam je kompozitom vytvoreným zo snímok na rôznych vlnových dĺžkach s celkovou expozíciou 12,5 hodiny.

NASA, ESA a CSA zverejnia celú sériu prvých Webbových plnofarebných obrázkov a spektrálnych údajov dnes, 12. júla počas živého vysielania NASA TV.

Medzi zábermi, ktoré vesmírne agentúry zverejnia pri oficiálnej premiére teleskopu, by mali byť atraktívne objekty: vesmírna hmlovina Carina – jedna z najväčších a najjasnejších hmlovín na nočnom nebi, exoplanéta WASP 96b – plynný obor vzdialený 1 150 svetelných rokov, planetárna hmlovina NGC 3132 a Stephanov kvintet – jedna z prvých objavených kompaktných skupín galaxií s intenzívnou tvorbou nových hviezd. Pozorujeme tu 5 galaxií, pričom 4 sa k sebe pravidelne navzájom približujú a vzďaľujú a interagujú.

Aktualizácia: NASA zverejnila ďalšiu várku záberov z teleskopu. V plnom rozlíšení si ich môžete pozrieť ich otvorením v novom tabe či okne.

Zdroj | NASA, ESA, CSA a STScI
Zdroj | NASA, ESA, CSA a STScI
Zdroj | NASA, ESA, CSA a STScI