Reklama

Prvá jazda s Toyota Yaris Cross 2024 - Čo sa zmenilo? [video]

Roman Calík

Toyota Yaris Cross je mimoriadne obľúbený mestský crossover, ktorý prichádza s vylepšeniami. Nemení sa dizajn, ale novinka je výkonnejšia a technologicky vyspelejšia.

V uliciach španielskej Mallorky sme si vyskúšali všetko, čo novinka prináša. Pozrite si naše video, nie je toho málo.

Toyota Yaris Cross, ani nie 3 roky po svojom uvedení na náš trh, prichádza výrazne vylepšená. Najnovší facelift však neprináša podstatné zmeny v dizajne, ten bol zákazníkmi prijatý mimoriadne pozitívne. Pribudli len nové farby či atraktívna výbava Premiere Edition. Pod kapotou sa toho menilo viac, aj my sme si v španielskych uliciach vyskúšali novú hybridnú jednotku Hybrid 130 s výkonom 130 koní, ktorá bude v ponuke po boku 116 k verzie s označením Hybrid 115. Hybrid 130 prináša výhody najnovšej piatej generácie hybridného pohonu bez nutnosti nabíjania z externej siete, kde základom je 1,5-litrový benzínový pohon. Dopriať si môžete vždy aj verziu s pohonom všetkých 4 kolies.

Obsah pokračuje pod reklamou

Nás prekvapilo ticho v interiéri. Nie je to náhody, výrazne sa totiž zapracovalo na odhlučnení od prednej časti s motorom, od vozovky, ale nové sú aj akustické okná, a to okrem predného aj bočné vpredu i vzadu. Dynamika vylepšenej motorizácie je tiež lepšia, reálne ide síce len o zlepšenie na úrovni polovicu sekundy, no v praxi budete mať pocit ešte dynamickejšej jazdy.

Príjemným prekvapením je nový digitálny prístrojový štít, ktorý môžete mať aj v 12,3-palcovej verzii. Grafiku treba pochváliť, ako aj možnosti nastavení, môžete mať totiž až 12 rôznych verzií zobrazenia informácii. Nový je aj hlavný dotykový displej infotainmentu, zatiaľ čo predtým v najvyššej výbave končil pri 9 palcoch, aktuálne tu začína a dopriať si viete aj 10,5-palcový displej.

Príjemne vás prekvapí rozlíšenie hlavného displeja, rýchle reakcie, ako aj nové možnosti aplikácie, kde pribudne dokonca digitálny kľúč (v druhej polovici roka 2024). Škoda len, že rozlíšenie cúvacej kamery zostalo nízke a „kostrbaté“. Dobrou správou je však podpora bezdrôtového Android Auto či Apple CarPlay. Vylepšovali sa aj asistenčné systémy, pribudol napríklad systém, ktorý vie auto núdzovo úplne zastaviť, v prípade, že sa ako vodič nevenujete cestnej premávke. Pribudol aj asistent spomaľovania či riadenia.

Nová Toyota Yaris Cross začína na akciovej cene 22 590 €, na výbavu Premiere Edition s výkonnejšou motorizáciou Hybrid 130 si pripravte 29 990 €. Ako sa s novinkou jazdí a ako fungujú nové asistenčné systémy si pozrite v našom novom videu z prvej jazdy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.