Reklama

Proti Lukašenkovmu režimu bojujú už aj kybernetickí partizáni, úspešne

Zdroj | Andrew Keymaster
Stanislav Vinc
Zdroj | Andrew Keymaster
Zdroj | Andrew Keymaster

Protesty proti aktuálnemu režimu v Bielorusku sa presunuli z ulíc už aj do kyberpriestoru. Skupina opozičných hackerov prenikla do štátnych systémov a zverejnila kompletné zoznamy členov polície, tajných agentov a utajovaných dát, vrátane dokumentov o odpočúvaní a priebehu pandémie koronavírusu.

Od začiatku septembra je v Bielorusku aktívna skupina anonymných hackerov, ktorí si hovoria „Kybernetickí partizáni z Bieloruska“. Ich útoky na aktuálny režim začali pomerne nevinne, úpravou prezidentskej stránky, na ktorú zavesili fotografiu červeno-bielej bieloruskej vlajky, ktorú si osvojila opozícia.

Väčším úspechom hackerov bolo následné zaradenie Lukašenka a ministra vnútra na zoznam osôb hľadaných políciou, ako aj vniknutie do online vysielania štátnej televízie, kde sa im podarilo vsunúť zábery brutality bieloruskej polície.

S rastúcou popularitou sa pravdepodobne ku skupine pripojili šikovnejší hackeri. Skupine kybernetických partizánov sa totiž neskôr podarilo paralyzovať systémy generálnej prokuratúry, miestnej burzy, minskej polície a daňového úradu. Na niekoľko hodín dokonca zablokovali aj štátnu lotériu a zhodili platobný systém bieloruskej národnej banky.

Zdroj | Belarusian Cyber Partisans

Už v tomto bode koncom minulého roka skupina označovala zabezpečenie štátnych systémov za „smiešne“ a potvrdila, že sa jej podarilo získať prístupy ku všetkým bankovým účtom. Tento prístup sa skupina rozhodla nevyužiť, nakoľko si podľa slov ich hovorcu uvedomuje, že by to spôsobilo viac škody ako dobra.

Preniknutie do štátnych systémov sa však hackeri rozhodli využiť v prípade databázy ministerstva vnútra. Hackeri virtuálne strhli kukly členom policajného zboru, z interných databáz totiž získali ich mená, adresy bydliska a telefónne čísla. Skupina softvérových inžinierov túto databázu využila na vývoj softvéru, ktorý dokáže členov policajného zboru rozpoznať aj s kuklou na hlave.

Na tento úspech skupina partizánov nadviazala pred niekoľkými dňami, kedy na internete zverejnila časti najtajnejších štátnych databáz. Obrovský balík dát obsahuje zoznamy policajných informátorov, osobné údaje najvyššie postavených štátnych príslušníkov a tajných agentov, videozáznamy z policajných dronov a záchytných centier, ako aj tajné nahrávky telefonátov zo štátneho odpočúvacieho systému.

Zdroj | Blackmap.org

Okrem osobných údajov osôb pohybujúcich sa v úzkom kruhu Lukašenka sa hackerom podarilo získať aj utajované štatistiky, podľa ktorých malo v Bielorusku zomrieť na ochorenie COVID-19 o tisícky ľudí viac, ako uvádzajú oficiálne čísla. Tým však kybernetickí partizáni nekončia.

Hackerom sa údajne podarilo odstaviť viac ako 240 sledovacích kamier a v príprave majú aj kybernetickú bombu – softvér X-App, ktorý má byť schopný odstaviť všetky štátne počítače.

Zdroj | Belarusian Cyber Partisans/Independent

Dnes už sú súčasťou opozičnej skupiny hackerov aj bývalí členovia bieloruskej polície, ktorí zo zboru odišli po minuloročných prezidentských voľbách, počas ktorých sa mali stať očitými svedkami volebného podvodu a policajnej brutality.

Príkazy pre policajtov pochádzajúce z najvyšších miest, aby zatkli a zmlátili aj nevinných ľudí, sa partizánom podarilo vďaka prístupu k štátnemu odpočúvaciemu systému zverejniť online vo forme audio a video nahrávok.

Kybernetickí partizáni z Bieloruska sú podľa profesorky McGillovej univerzity a expertky na hacktivizmus Gabrielly Coleman skutočne unikátnou skupinou, ktorá nemá vo svete veľa paralel. „Sú takí sofistikovaní a útočia na toľkých úrovniach naraz, ako som ešte nikdy predtým nevidela, okrem filmov.“, dodáva Gabriella Coleman pre agentúru Bloomberg.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.