Voči pandémii je dôležité obmedziť osobný kontakt na minimum. Spoločnosť Zipline prevádzkuje ako prvá v USA flotilu dronov, ktoré zabezpečujú dodávky zdravotných a osobných ochranných pomôcok pre nemocnice.
Zipline spustila prevádzku dronov na dvoch trasách medzi pohotovostným strediskom Novant Health v Kannapolise do zdravotníckeho centra spoločnosti v Huntersville v Severnej Karolíne – kde zdravotnícki pracovníci v prvej línii liečia pacientov nakazených koronavírusom.
Drony doručujú tovar skutočne bezkontaktne. Nad miestom určenia zhodia potrebné zásoby na padáku. To znamená, že stredisko na doručenie nepotrebuje mať vybudovanú špeciálnu infraštruktúru. Zipline uvádza, že jej drony dokážu prepraviť takmer štyri kilogramy nákladu a pohybovať sa rýchlosťou až do 80 km/h.
Na doručovanie tovaru získala spoločnosť Zipline súhlas FAA, konkrétne pre okružné lety na dvoch trasách so vzdialenosti 32 až 48 km (20 až 30 míľ). Drony však majú celkový dolet viac než 161 km, čo by znamenalo pokrytie ďalších 30 zdravotníckych zariadení Novant. Na to však Zipline zatiaľ licenciu od FAA nemá.
Ide o prvú logistickú operáciu v oblasti núdzového zásobovania, ktorá pomáha nemocniciam reagovať na pandémiu koronavírusu. Zároveň je to najväčšia doručovacia služba pomocou dronov, ktorá bola doteraz schválená v USA.
Zipline je prvá nielen v USA, ale aj na svete. Už v roku 2016 sa pomocou dronov spoločnosti doručovala krv v Rwande, v roku 2019 sa podobné operácie rozšírili v Ghane. Zipline uvádza, že jej drony spolu nalietali viac ako 2,9 miliónov kilometrov v autonómnom režime.
Spoločnosť bola založená v roku 2014, podľa vlastných slov vybudovala najrýchlejší a najspoľahlivejší doručovací systém pomocou dronov a najväčšiu autonómnu logistickú sieť na svete.
Samozrejme, Zipline je len jedna z mnohých spoločností, ktoré vyhlásili ochoreniu COVID-19 vojnu. Jej služby budú užitočné nielen teraz, keď treba distribuovať zdravotné a osobné ochranné pomôcky presne tam, kde treba, ale aj neskôr, keď už budú dostupné lieky a vakcíny.
Drony od Zipline dopĺňajú distribúciu pomocou nákladných vozidiel a pomáhajú udržať ľudí doma. Dokážu systematicky rozdeľovať cenný materiál pre zdravotníkov podľa ich aktuálnych požiadaviek a situácie s vývinom nákazy. Na boj proti koronavírusu sa využíva naozaj každá technológia, ktorá je v súčasnosti dostupná.