- #Virtuálna a rozšírená realita
- 4 min.
- 16.1.2020
Projekt Neon od Samsung je odhalený! Je toto budúcnosť umelej inteligencie?!
Samsung, prostredníctvom dcéry Star Labs, mal ambíciu ponúknuť prelomovú inteligenciu. Demo ukážky však nefungovali ako mali a celé riešenie pôsobí trochu neaktuálne.
Star Labs, dcérska spoločnosť Samsung, na CES 2020 do značnej miery odhalila dlhšie diskutovaný projekt Neon. Ten chcel povzniesť umelú inteligenciou na novú úroveň a zaviesť do našich životov avatarov. Výsledok je však viac ako rozpačitý a média si na celom projekte zgustli.
Predstava prirodzene inteligentného avatara vyvoláva veľké očakávania a v roku 2020 aj seriózne fungujúcu technológiu. Star Labs však k projektu pristúpili zrejme viac ako nadšenci, ktorí neudržali nohy na zemi a ignorovali, čo je dnes už v technológia pomerne bežne dostupné a používané. Podoba avatarov vychádza z reálnych ľudí, ktorým Star Labs dodali emócie a celú škálu výrazov. Aby sme zbytočne nechodili okolo horúcej kaše, využili deep fake technológiu. Tu sa teda žiadny zásadná revolúcia nekoná.
Treba však Star Labs priznať, že deep fake v ich podaní vyzerá naozaj bravúrne. Zatiaľ čo na bežne dostupných deep fake videách si pozorné a sústredené oko môže všimnúť sem tam chybu, v prípade projektu Neon máte naozaj pocit, že pozeráte na video v kvalitnom rozlíšení. Tu vás môžno napadlo, že technológia bude mať naozaj niečo do seba. Prirodzene ste zrejme začali fantazírovať o tom, že avatari sú hologramy zobrazované vo voľnom priestore. Bohužiaľ. Neon funguje na obrazovkách. Žiaden pokrokový hologram sa nekonal.
CEO projektu Pranav Mistry nadšene vysvetľoval, že ich umelá inteligencia je tak dokonalá, že s vami vie viesť plnohodnotný rozhovor. Upozorňoval tak na fakt, že Neon si nemáme mýliť s hlasovými asistentmi, ktorých poznáme a dnes používame. Pýtať sa teda Neon avatara na počasie, dopravnú situáciu alebo kázať mu zaznačiť niečo do kalendára je pod jeho úroveň. Aj keď podľa slov autorov, samozrejme, zvládne aj tieto elementárne príkazy. Je projekt Neon skutočne tak vyspelý? Svetové média priniesli informácie, že počas prezentácie avatari perfektne fungovali a reagovali na vopred pripravené situácie. Keď však prišlo na spontánne testovanie sekali, museli byť ovládaní na diaľku, nevedeli odpovedať alebo sa rozišiel obraz so zvukom.
Na obranu Star Labs však treba spomenúť aj fakt, že nápad na Neon prišiel pred dvoma rokmi a reálne sa na ňom pracovalo približne šesť mesiacov, píše magazín wired.co.uk. Či toto obstojí pred koncovým používateľom je však otázne.
Tu sa prirodzene núka otázka, načo vlastne takýto avatar má slúžiť? Star Labs nemajú ambíciu, aby ich projekt Neon nahradzoval profesie, ale dopĺňal ich. Avatar sa dá využiť, napríklad, na recepcii hotela. Ak by bola umelá inteligencia skutočne na tak vysokej úrovni, ako ju Star Labs prezentujú, a obraz dokonalý, Neon avatar by mohol s hosťami riešiť celý rad bežných úkonov a problémov. človek by bol potrebný skutočne len na tie najzložitejšie problémy. Problém však môže byť práve projekcia avatarov na displejoch, resp obrazovkách. Ľudský rozmer, ktorý má vniesť mimika a emócie avatara, do komunikácie s človekom na displeji, nebude na plochom displeji tak výrazný, akoby mohol byť na holograme.
Ostatne, stačí si predstaviť, že si v sieti rýchleho občerstvenia pri samoobslužných kioskoch neobjednávate dotykom, ale hlasom a celý zážitok dotvára, miesto obrázkov burgrov, tvár, ktorej sa pohybujú pery. Aj keby bol projekt Neon prepracovaný tak, ako ho opisujú jeho autori, stále by sme mali pocit, že takto riešená umelá inteligencia by bola aktuálna skôr počas minulého desaťročia.