Reklama

Projekt ACON prepojil českú a slovenskú elektrickú distribučnú sústavu!

Roman Calík

Cezhraničná spolupráca slovenskej Západoslovenskej distribučnej (ZSD) a českého EG.D za účelom zaistenia bezpečných a spoľahlivých dodávok energie prihraničným oblastiam dosiahla nový mýľnik.

Boli sme sa pozrieť, ako projekt ACON spája distribučné územie oboch krajín prostredníctvom ingeligentných sústav.

Cezhraničná spolupráca oboch spoločností pomáha posilniť integrácie trhu s elektrinou v oboch krajinách, zvýšenie konkurencieschopnosti v regióne a zaistenie bezpečných, vysokokvalitných a spoľahlivých dodávok elektriny. Práve prepojenie českého Hodonína a slovenského Holíča bolo znovu sprevádzkované takmer po 30 rokoch. Súčasní moderná sústava teraz využíva inteligentné a komunikačné prvky. Vďaka diaľkovo ovládaným inteligentným prvkom je umožnené sprevádzkovanie prepojenia 22 kV Hodonín – Holíč, a tým aj spustenie dodávok elektriny do prihraničných oblastí v Českej republike a na Slovensku, v reálnom čase.

Obsah pokračuje pod reklamou

V Holíči a jeho bezprostrednom okolí bude vďaka projektu ACON, ktorý je spolufinancovaný z programu Nástroj na prepojenie Európy (CEF), ktorý zriaďuje Európska komisia, vybudovaných celkovo 65 kilometrov nových optických liniek. Modernizácie sa už dočkalo 8 distribučných trafostaníc, na ktoré sú pripojení práve obyvatelia mesta Holíč.

„V trafostaniciach je implementovaná nová moderná technológia so smart prvkami. Tie okrem iného zaisťujú aj flexibilnejšiu možnosť riešenia porúch a plánovaných revízií, čím umožňujú plynulú dodávku elektriny pre všetkých zákazníkov od obyvateľov mesta po podnikateľské subjekty,“ opísal za slovenskú stranu Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ ZSD.

Výhody nového prepojenia pocítia aj obyvatelia českého pohraničia, okolo Hodonína bolo totiž postavených alebo modernizovaných 114 distribučných trafostaníc. Vďaka takejto cezhraničnej spolupráci bude možné si vzájomne medzi oboma krajinami vypomáhať v prípade prerušenia dodávok elektriny, a to najmä v prípade neštandardných alebo havarijných stavov distribučných sústav.

„V rámci prepojenia Holíča a Hodonína sme vybudovali 45 kilometrov nových optických liniek a do konca projektu pribudne ďalších 17 kilometrov. Inštalovali sme tiež 70 smart prvkov do distribučnej sústavy, a to diaľkovo ovládané úsekové spínače a technológie recloser,“ vysvetlil Marian Rusko, predseda predstavenstva spoločnosti EG.D.

Objem investícií do modernizácie a automatizácie distribučných sietí dosiahne na Slovensku celkovo 92 miliónov eur a v Českej republike viac než 90 miliónov eur. Implementovanéinteligentné prvky prispievajú kprechodu na koncept inteligentnej siete, takzvaný smart grid, vďaka ktorému bude elektrická sústavapripravená na budúcnosť a umožní pripájanie ešte väčšieho množstva obnoviteľných zdrojov.

Zdroj | ZSD
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.