Reklama

Procesor zo Slovenska poráža konkurenciu a útočí na dátové centrá

Zdroj | Tachyum
Michal Sobek
Zdroj | Tachyum
Zdroj | Tachyum

Slovensko-americká spoločnosť Tachyum dnes úspešne predstavila prvý univerzálny procesor s názvom Prodigy. Ten kombinuje procesorovú, grafickú aj inteligenčnú jednotku do jedného.

Pozrite si

Procesor Tachyum Prodigy prekoná čipy Intel aj NVIDIA

Ide o prvý komerčný produkt spoločnosti. Ponúka štvornásobne vyšší výkon v porovnaní s najrýchlejším procesorom Xeon, má trikrát vyšší hrubý výkon ako procesor NVIDIA H100 v prostredí HPC a šesťkrát vyšší hrubý výkon pri trénovaní AI modelov a poskytuje až 10-krát vyšší výkon pri rovnakej spotrebe energie.

Ak sa pozrieme na jeho špecifikácie, tak sa skladá zo 128 vysokovýkonných unifikovaných 64-bitových jadier, pričom každé je schopné dosiahnuť až frekvenciu 5,7 GHz. K tomu sa pridáva 16 radičov operačnej pamäte typu DDR5 a vstavané riešenia pre vzduchom aj kvapalinou chladené dátové centrá.

Na rozdiel od iných riešení CPU a GPU, procesor Prodigy bol navrhnutý tak, aby priamo zvládal maticové a vektorové operácie a nie len ako dodatočné funkcie.

Prodigy zvyšuje výkon a zároveň znižuje spotrebu energie, čím sa stáva riešením pre problém udržateľného rastu dátových centier, keďže ponúka bezkonkurenčné zníženie uhlíkovej stopy.

Zdroj | Tachyum

Zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum, Dr. Radoslav Danilák, povedal, že procesorom Prodigy začali revolúciu a verili, že prekonajú obmedzenia Moorovho zákona a dokážu transformovať hyperškálové dátové centrá na naozaj univerzálne výpočtové centrá.

Zvlášť je hrdý na to, že vďaka Prodigy posúvajú vpred nielen technológiu, ale robia zo sveta zelenšie miesto. Prodigy je schopné priniesť umelú inteligenciu s kapacitou ľudského mozgu pri súčasnom znížení spotreby energie dátových centier a znížení celkových nákladov na jeho vlastníctvo.

Pozrite si

ASUS predstavil unikátny notebook s dvomi displejmi, ohuruje aj parametrami

Sériová výroba procesoru Prodigy je naplánovaná na prvý polrok 2023. Táto séria zahŕňa dokopy až 8 produktov od najvýkonnejšieho 128-jadrového procesora až po 32-jadrovú verziu. Cieľom sú cloudové riešenia, superpočítače, pokročilá umelá inteligencia a edge computing.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.