Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Procesor MediaTek Dimensity 1080 prináša 200 Mpx aj do strednej triedy

Procesor MediaTek Dimensity 1080 prináša 200 Mpx aj do strednej triedy
Zdroj | MediaTek
Michal Sobek
Procesor MediaTek Dimensity 1080 prináša 200 Mpx aj do strednej triedy
Zdroj | MediaTek
Zdroj | MediaTek

Rivalita medzi mobilnými procesormi od Qualcommu a MediaTeku narastá. Druhá menovaná spoločnosť dala úder Qualcommu v tom, že smartfón s ich procesorom aktuálne vedie výkonnostný rebríček AnTuTu. Nový procesor MediaTek posúva 200-megapixelové snímače aj do strednej triedy

Nový procesor MediaTek Dimensity 1080 je priamym nástupcom čipsetu Dimensity 920 a vylepšuje ho v každom smere. Samozrejme je tu medzigeneračne o niečo vyšší výkon. Konkrétne je tu navýšenie z 2,5 GHz na 2,6 GHz, a to v prípade dvoch výkonných jadier.

Čipset je stále vyrobený 6-nanometrovým procesom a nič sa nezmenilo v grafickej jednotke, ktorou je aj naďalej Mali-G68. Čo sa týka testov výkonu, tak neočakávame výrazný skok v porovnaní s Dimensity 920.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dimensity 1080 stále podporuje rovnaký HyperEngine 3.0 ako v 920, rovnako je tu podpora pre siete piatej generácie a Wi-Fi 6. Hádam najväčšou novinkou je podpora vyššieho rozlíšenia pre hlavný fotoaaprát, pretože Dimensity 920 podporoval maximálne 108 Mpx.

Po novom je tu podpora pre až 200-megapixelový snímač, ktorým aktuálne disponujú len vlajkové lode a drahšie smartfóny, rukami nám prešli aktuálne obidva dostupné kúsky, a to Motorola moto edge 30 ultraXiaomi 12T Pro, ktorý sme aj zrecenzovali.

Je pravdou, že takýto snímač má svoje výhody, aj keď natívne do tohto vysokého rozlíšenia smartfón nefotí. Najväčšia výhoda je v úrovni detailov, ktorým sa nevyrovná žiaden iný snímač. Môžeme tým pádom očakávať, že aj do strednej triedy postupom času 200-megapixelové snímače poputujú, pretože MediaTek im týmto procesorom pripravil pôdu. Spoločnosť hovorí, že prvé smartfóny poháňané procesorom Dimensity 1080 sa začnú dodávať na trh v 4. štvrťroku 2022.

Zdroj