Reklama

Procesor Apple M2 Ultra trhá rekordy, čo to znamená pre konkurenciu?

Zdroj | Apple
Michal Sobek
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Apple len prednedávnom predstavil svoj vlajkový procesor Apple M2 Ultra, ktorým usadil dva svoje najvýkonnejšie počítače, Mac Pro a Mac Studio. Teraz sa objavili jeho testy výkonu, hravo prekoná takmer všetku svoju konkurenciu.

Prvé výsledky benchmarku Geekbench 6 hovoria, že počítače s čipom M2 Ultra majú jednojadrové skóre 2 800 a viacjadrové skóre až 21 700. To len potvrdzuje, že čip M2 Ultra ponúka až o 20 % lepší výkon v porovnaní s čipom M1 Ultra.

Zdroj | Apple
Obsah pokračuje pod reklamou

Ešte zaujímavejšie je, že skóre odhaľuje, že nový Mac Pro by mal mať približne dvakrát rýchlejší celkový výkon procesora ako najrýchlejší Mac Pro s procesorom Intel a 28-jadrovým procesorom Xeon. Nový Mac Pro začína na 6 999 dolároch, zatiaľ čo 28-jadrový model s procesorom Intel začínal na 12 999 dolároch.

Ak sa však pozrieme na porovnanie s najlepšou konkurenciou, tak procesor Apple M2 Ultra skutočne vyhráva nad procesormi Xeon W9-3495X a AMD Ryzen Threadripper Pro 5995WX. Jedného protivníka ale poraziť nedokáže, a to Intel Core i9-13900K. Ten ho poráža v jednojadrovom aj viacjadrovom teste.

Pokiaľ ide o Apple M2 Ultra, tak pozostáva z dvoch čipov M2 Max, ktoré boli navrhnuté predovšetkým pre MacBook Pro a Mac Studio. M2 Max nebol navrhnutý pre vysoké takty alebo rozšíriteľnosť, ale namiesto zvyšovania taktu používa vstavané špeciálne urýchľovače.

Zdroj | Apple

Nebol tiež navrhnutý pre extrémny počet jadier kvôli obmedzeniam napájania a chladenia. Zatiaľ čo dva M2 Max vyzerajú na papieri skvelo, v realite nedokážu poraziť Intel Core i9-13900K v jednovláknovej pracovnej záťaži a dokonca zaostáva vo viacjadrovej záťaži v Geekbench 5.

Grafická jednotka nového čipu M2 Ultra s až 76 integrovanými grafickými jadrami vyzerá veľmi dobre v porovnaní s predchádzajúcou generáciou M1 Ultra s maximálnym počtom 64 grafických jadier. Pri priamom porovnaní pomocou Geekbench 6 má nová generácia M2 Ultra skóre približne 220 000.

Pozrite si

Mac Pro sa konečne dočkal ARM, v základe začína na čipe M2 Ultra

Je ale potrebné zdôrazniť, že ide o teoretický výkon, ale musíme si počkať na reálny výkon v hrách a iných grafických a výpočtových aplikáciách. Podľa tohto testu a dosiahnutého skóre by mal byť grafický čip Apple M2 Ultra niekde medzi NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti a RTX 4080.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.