Reklama

Problém ako hrom! Práve unikli údaje o viac ako milióne platobných kariet

Zdroj | Emil Kalibradov
Richard Pliešovský
Zdroj | Emil Kalibradov
Zdroj | Emil Kalibradov

Údaje o viac ako ako jednom milióne platobných kariet boli distribuované prostredníctvom dark webu na trhovisku s kartami. Ten bol spustený nedávno, v júni 2022. Doteraz ste v ňom mohli nájsť údaje o niekoľkých tisícoch platobných kartách.

Hekeri prevádzkujúci „dark shop“ BidenCash teraz urobili reklamnú kampaň, prostredníctvom ktorej sú k dispozícii podrobnosti o 1 221 551 kartách! Ako je to možné? Nachádzajú sa tam aj karty zo Slovenska?

Informáciu priniesol portál Bleeping Computer. Vysvetľuje, že krádež údajov o platobných, resp. kreditných kartách a ich predaj môže byť lukratívny biznis pre jednotlivcov, ktorí za nimi stoja. Zvyčajne sa tieto citlivé dáta predávajú v malých dávkach. Kyberzločinci totiž môžu karty použiť na nákup položiek, výber hotovosti z účtu, alebo pokračovať v nabíjaní samotnej karty, kým si banka neuvedomí, že transakcie sú podvodné.

Obsah pokračuje pod reklamou

Prečo BidenCash teda rozdáva takéto obrovské množstvo? Odpoveď sa skrýva za DDoS útokmi, ktoré sa zamerali na pôvodné domény. V dôsledku toho hekeri distribuujú údaje bezplatne, aby sa dostali k informáciám o nových URL adresách.

Súbor s uniknutými údajmi obsahuje karty s dátumom platnosti od roku 2023 do roku 2026. Okrem údajom týkajúcich sa kariet obsahuje výpis aj osobné údaje vrátane e-mailových adries, telefónnych čísel a adresy držiteľa karty.

Experti hovoria, že väčšina z uniknutých dát pochádza z webových skimmerov, skriptov, ktoré sa nachádzajú na stránkach s pokladňou napadnutých stránok elektronického obchodu. Tie nasnímané údaje o platobných kartách odosielajú priamo kyberzločincom.

Podvody s platobnými kartami sú obrovským trhom. Merchant Savvy uvádza, že podvody s platbami sa celosvetovo zvýšili z 9,84 miliardy dolárov v roku 2011 na 32,39 miliardy dolárov v roku 2020.

Slovenskí majitelia kariet môžu ostať pokojní, drvivá väčšina uniknutých dát patrila kartám z USA. Čo však nie je dnes, môže byť realitou zajtra. Najhoršie je, že nejde o bezpečnostnú chybu majiteľov kariet a nedá sa voči nej brániť, jedine, ak by sme začali platiť po starom, v hotovosti.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.